Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa spawarki transformatorowej - z czego najlepiej wykonać?

16 Cze 2012 01:28 2592 6
  • Poziom 2  
    Witam

Na początek serdecznie witam wszystkich Forumowiczów. Mam starą 2-fazową spawarkę transformatorową zrobioną jeszcze w zamierzchłych czasach. Jest ona wykonana przez elektryka metodą "chałupniczą" i wykorzystywana okazjonalnie, Póki co znakomicie spełnia swoją rolę. Ma jednak jedną wadę - nie posiada obudowy. Przełącznik, lampka kontrolna, bezpiecznik, wyprowadzenia kabli umieszczone są na płycie pilśniowej, która już niestety jest trochę uszkodzona. Poza tym sama spawarka jest bardzo nieporęczna przy przenoszeniu. Nadszedł więc czas, aby wykonać solidną obudowę. Mam jednak dylemat z czego ją zrobić. W związku z tym, że nie mam odpowiedniej wiedzy na ten temat, a z rozmowy z elektrykami wynika, że odradzają wykonanie obudowy z metalu (prądy wirowe, pole elektromagnetyczne) zwracam się do Was o poradę z czego najlepiej wykonać obudowę do ww. spawarki?
    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i porady
    Marek
  • Poziom 26  
    Witam. Gdyby mnie przyszło wykonać taką obudowę, to byłaby z blachy metalowej i połączona z przewodem PE. Podzespoły spawarek są umieszczane wewnątrz połączonego z przewodem PE "jakiegoś" prostopadłościanu wykonanego z blachy.
    I uwaga; błędy w połączeniu mogą być tragiczne w skutkach.
  • Poziom 37  
    W większości obudowę bym wykonał z blachy spód boki górę i tylna ściankę a przednia z płyty z tworzywa elektroizolacyjnego. Nie pamiętam nazwy go, ale kiedyś wykonywano z niej płyty montażowe rozdzielni bezpiecznikowych jest niepalna i elektroizolacyjna. I bym zastosował na przedni panel. Dodatkowo bym zamontował wentylator by było chłodzenie trafo. Oczywiście przewód zasilający wpuścić przez dławicę kablową. Stopki na spód.
    Nie wiem jaka to jest konstrukcja i jak wykonana ale można by też zastosować od środka między obudową a częściami pod napięciem przegrody izolacyjne by wyeliminować ryzyko zwarcia do obudowy. Oczywiście obudowę bym uziemił poprzez podłączenie przewodu PE.
  • Poziom 28  
    Używanie takiego starego transformatora może być niebezpieczne w skutkach. Koniecznie poproś znajomego elektryka z odpowiednim sprzętem aby wykonał pomiary rezystancji izolacji. Jeśli pomiary nie przejdą pomyślnie, to należałoby spawarkę rozebrać, sprzedać miedź na skupie i za odzyskane pieniądze kupić coś bardziej współczesnego.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wskazówki. Mam jeszcze zasadnicze pytanie. Czy wykonanie obudowy z metalu nie niesie niebezpieczeństwa wyindukowania w niej napięcia pod wpływem pola elektromagnetycznego transformatora. Kiedyś takie coś słyszałem, ale nie wiem czy nie są to jakieś dyrdymały. Generalnie chciałem wykonać konstrukcję z małych kątowników i obudować blachą bądź np płytą z tworzywa sztucznego. Oczywiście przednią część z izolacyjnej płyty TCF. Obudowa będzie uziemiona.
    Pozdrawiam:
    Marek
  • Moderator Samochody
    Pewnie że mają. Dobrze mieć albo transformator z podwójną izolacją - czyli cewki na karkasach, trafo odizolowane od obudowy, albo solidną ochronę p.porażeniową w postaci zerowania bądź RCD. Obudowa, jeśli chodzi o ścianki, to najlepsza jest blacha aluminiowa - nie brzęczy. Stalowa również może być - trzeba tylko uporać się z faktem że działa ona jak membrana głośnika w polu magnetycznym rozproszonym z transformatora. Wszelkie tworzywa elektroizolacyjne są fajne, ale koszmarnie drogie.