Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cos jak Andruino ale na 10V, a nie 5V ?

gb1 16 Cze 2012 01:36 1274 5
  • #1 16 Cze 2012 01:36
    gb1
    Poziom 2  

Witajcie,

Poszukuję rozwiązania z podobną funkcjonalnością, prostego w użyciu i programowaniu jako Arduino ale pracującego na 10V. Czyli abyśmy na wejścia/wyjścia mogli podawać 10V, a nie 5V jak w Arduino i tyle samo przyjąć.

Dodatkowo aby tak jak Arduino było zasilane _tylko_ przez port Ethernet za pomocą POE (Power Over Ethernet).

Zna ktoś takie rozwiązanie ?

0 5
  • Elmark
  • #2 16 Cze 2012 03:48
    markovip
    Poziom 34  

Arduino da się zasilić z 10V bez problemu, masz tam przecież stabilizator.
    Stany logiczne dostosować buforem.
    PoE aktywny czy pasywny? Jak pasywny to tylko pary podłączyć pod LDO.

Pozdrawiam

0
  • Elmark
  • #3 16 Cze 2012 14:00
    gb1
    Poziom 2  

Dziękuję za informację. Standardowo Arduino można zasilić napięciem 10V ponieważ jak napisałeś posiada stabilizator. Jednak ja chciałbym aby takie rozwiązanie było zasilanie _wyłącznie_ przez POE (które może mieć do 48V).

Andruino Ethernet ma opcję standardowo modułu POE (Ag9120) który według mnie jest aktywny (nie jestem elektronikiem) i powinnien podawac do 12V.

Jednak jak mam podane zasilanie przez POE w Andruino Ethernet to na Vin mam tylko 8,9-9,0V.

Szukam rozwiązania podobnego w prostocie, funkcjonalności i przyjazne dla uzytkownika jak Andruino, ale właśanie aby i/o analogowe i cyfrowe było na 10V.

Chętnie także kupię gotowe "shieldy" do Andruino które rozwiązałyby mój problem, jeśli ktoś jest gotowy je przygotować :-) Ważne aby miały tak jak Andruino i/o analogowe i cyfrowe tylko operowały na 10V. Nie jestem elektronikiem więc samemy dość długo zajełoby mi aby to przygotować, jednak podoba mi się prostota używania Andruino i programowania (programuję od ponad 20 lat).

0
  • #4 16 Cze 2012 23:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Mikrokontrolera zasilanego 10V nie znajdziesz, w praktyce wszystkie we/wy będą musiały mieć konwertery poziomów, żeby obsłużyć jedną linię I/O 10V potrzeba dwóch pinów mikrokontrolera ("stracisz" połowę) kilku bramek, ze dwóch tranzystorów (widziałeś schemat wewnętrzny portu w atmedze?).
    Zrobić się da, ale taki konwerter poziomów będzie dosyć rozbudowany.
    Ze względu na bardzo nietypowe napięcie gotowca nie znajdziesz.
    Jeśli by zrezygnować z przełączania funkcji wejście/wyjście trochę by się uprościło.

Wejścia analogowe 0÷10V to jest pewien standard, ale logika 10V? skąd taki dziwny pomysł? Co do tego podłączysz, bramki CMOS?

0
  • #5 17 Cze 2012 01:28
    gb1
    Poziom 2  

Zapewne zbyt mało precyzyjnie się wyraziłem. Nie gra roli dla mnie na jakim napięciu działa "logika", może na 5V lub 3.3V, ważne jest dla mnie aby i/o pracowało na 10V a nie jak obecnie na 5V.

Tak abym mógł zasilając urządzenie przez POE, mógł obsłużyć większość typowych rozwiązań w automatyce, a te wymagają naogół napięcia 8-24V.

0
  • #6 31 Lip 2012 11:11
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

gb1 napisał:
    Zapewne zbyt mało precyzyjnie się wyraziłem. Nie gra roli dla mnie na jakim napięciu działa "logika", może na 5V lub 3.3V, ważne jest dla mnie aby i/o pracowało na 10V a nie jak obecnie na 5V.
    Istnieją procesory które obsługują "wysokie napięcia" np Microchip PIC16HV540. Tylko jakoś nie widziałem ich w rzeczywistych aplikacjach, zauważ że to że procek akceptuje 10V to prawie nic nie daje. Żaden projektant o zdrowych zmysłach nie wymyśli żeby podłączyć 10 metrów kabla pod pin procesora. Trzeba zabezpieczyć wejście od przepięć i przekroczenia 10V więc samo zbicie do 10V do 5V nie stanowi dużego wyzwania. Można użyć np transoptorów na wejściu lub układów RC i jakiś bramek do kondycjonowania. W drugą stronę też procesor jeśli ma czymś sterować, to musi mieć "jakąś" obciążalność. W najprostszym wypadku wystarczą jakieś darlingtony ale mogą być np opto-triaki lub przekaźniki SSD.

gb1 napisał:
    Tak abym mógł zasilając urządzenie przez POE, mógł obsłużyć większość typowych rozwiązań w automatyce, a te wymagają naogół napięcia 8-24V.
    To kup gotową przetwornice, np Texas Instruments produkuje gotowe moduły o szerokim zakresie napięć wejściowych np 72-36V albo 36-8V, to są moduły dedykowane właśnie do zastosowań przemysłowych. No i warto by pomyśleć o izolacji galwanicznej.

Nie zbudujesz na samym procesorze sterownika przemysłowego.

0