Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar spadku napięcia na przewodzie o nieznanej długości.

xor2 16 Cze 2012 14:13 3219 12
  • #1 16 Cze 2012 14:13
    xor2
    Poziom 10  

Witam,

Spadek napięcia dla konkretnego przewodu: znając jego długość, przekrój, z czego jest zrobiony miedź czy aluminium, szczytowe obciążenie można łatwo wyliczyć.

Pytanie mam natomiast, co w przypadku kiedy nie znam jego długości, a chcę np go wydłużyć.

Jakie mam wtedy opcje?

Czy pomiar woltomierzem "przedłużonego" przewodu pod konkretnym obciążeniem i bez obciążenia ma sens? Czy takie pomiary można wykonać dla kilku odbiorników o znanej nam mocy?

Z tego również co czytałem inne są max. wartości spadku napięcia dla WLZ (0,5%) oraz od licznika do końcowego odbiornika (3%). Jak nie znam tych długości to co ja mam zrobić?

Dzięki z góry

0 12
  • #2 16 Cze 2012 14:26
    retrofood
    Moderator

xor2 napisał:
    Jak nie znam tych długości to co ja mam zrobić?

Metrówka w dłonie i zmierzyć!
    Kombinujesz, jak pod górkę. Napisz konkretnie co, po co i dlaczego jest potrzebne, bo na razie post nadaje się na aut.

0
  • #3 16 Cze 2012 14:31
    xor2
    Poziom 10  

Mam przewód o długości X, który leci od licznika do "puszki". Chcę go wydłużyć o długość Y.

Pytanie, jaka może być max. długość Y dla odbiornika umieszczonego na końcu przewodu o długości (X + Y) o mocy P.

Długości przewodu X nie znam i nie zmierzę (nie wiem którędy "idzie").

0
  • #4 16 Cze 2012 19:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

xor2 napisał:
    Długości przewodu X nie znam i nie zmierzę (nie wiem którędy "idzie").

Proponuję więc najpierw zmierzyć IPZ na końcu przewodu X.

0
  • #5 17 Cze 2012 01:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Cze 2012 01:08
    retrofood
    Moderator

Bronek22 napisał:
    retrofood napisał:
    xor2 napisał:
    Jak nie znam tych długości to co ja mam zrobić?
    Metrówka w dłonie i zmierzyć!

Błędna odpowiedź kolego. należy zmierzyć rezystancje, co nie stanowi problemu.
    Bo spadek napięcia zależy od rezystancji.

No cóż, w laboratorium błędna, zgadzam się. Ale to pytanie to pewnie nie z laboratorium...

0
  • #7 17 Cze 2012 08:40
    stasiekm
    Poziom 29  

Pytanie nie z laboratorium a z życia, a w życiu metrówka nie wykryje problemów ze stykami, "tajnych" skorodowanych połączeń na przewodzie prowadzonym nieznaną trasą itp. (Przynajmniej moja metrówka nie ma takiej funkcji ;).
    Popieram propozycję zbich70 i bronek22 -będzie wiadomo, na czym się stoi (jeśli IPZ ma dużą wartość to przekuj przedłużenia wyjdzie absurdalnie duży (znam przypadki, że wychodził ujemny :). Jeśli postujący nie ma stosownego miernika to może zmierzyć impedancję pętli metodą techniczną:
    odłączamy od mierzonej instalacji wszystkie odbiorniki
    mierzymy napięcie w gniazdku bez obciążenia (Uo)
    dołączamy (najlepiej do gniazdka lub listwy gdzie mierzymy napięcie) liniowy odbiornik rezystacyjny o dużym i stabilnym w czasie poborze prądu (czajnik, grzałka, itp)
    mierzymy napięcie z obciążeniem (Ul)
    mierzmy rezystancję odbiornika (R)
    IPZ=(Uo-Ul)/(Ul/R),
    w uproszczeniu
    IPZ=R*(Uo-Ul)/Ul
    w tym momencie całą instalację do punktu X możemy zastąpić źródłem o napięciu Uo i impedancji wewnętrznej IPZ, co znacznie ułatwia dalsze obliczenia spadków napięć.

0
  • #8 17 Cze 2012 15:32
    xor2
    Poziom 10  

Sorry za może głupie pytanie, ale jak zmierzyć rezystancję odbiornika?

oraz Kiedy będę miał wyliczoną impedancję pętli zwarcia, jak wyliczę spadek napięcia?

0
  • #9 17 Cze 2012 16:40
    Darom
    Specjalista elektryk

xor2 napisał:
    Sorry za może głupie pytanie, ale jak zmierzyć rezystancję odbiornika?

oraz Kiedy będę miał wyliczoną impedancję pętli zwarcia, jak wyliczę spadek napięcia?

Rezystancję odbiornika (zakładamy, że jest to odbiornik rezystancyjny) może zrobić wykonując pomiar poboru prądu amperomierzem. ze znanego wzoru R=U/I.
    Jeśli znasz moc znamionową Pn to R=U^2/Pn. Jeśli Pn ma niewiele wspólnego z rzeczywistą mocą urządzenia - to można się nieźle pomylić.

Kolega Stasiek podał wzór na Ipz. z niego możesz obliczyć impedancję pętli.

Natomiast rezystancję tego nieznanego odcinka możesz dokonać dwojako:
    - dokonując pomiaru impedancji pętli zwarcia (wg sposobu kol.Staśka) przed nieznanym odcinkiem i za nim. Impedancja przewodu będzie różnicą.

- dokonując równoczesnych pomiarów napięć przez i za nieznanym odcinkiem, przy podłączaniu obciążenia - jak to podał kol Stasiek. Tak ja bym zrobił (trzeba mieć tylko dwa woltomierze.
    Iloraz różnicy spadków napięć i pobieranego prądu - będzie szykaną impedacją tego nieznanego odcinka przewodu.

Możliwości pomiaru jest więc co niemiara.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #10 18 Cze 2012 11:14
    jestam
    Specjalista Automatyk

Darom napisał:
    Natomiast rezystancję tego nieznanego odcinka możesz dokonać dwojako:
    - dokonując pomiaru impedancji pętli zwarcia (wg sposobu kol.Staśka) przed nieznanym odcinkiem i za nim. Impedancja przewodu będzie różnicą.
    ...
    będzie szykaną impedacją tego nieznanego odcinka przewodu.

Impedancja jest innym pojęciem niż rezystancja. W niektórych postach w tym wątku koledzy używają tych pojęć zamiennie. Jaki jest stosunek (XL-XC)/R dla przewodu w ścianie?

0
  • #11 18 Cze 2012 11:22
    retrofood
    Moderator

jestam napisał:
    Jaki jest stosunek (XL-XC)/R dla przewodu w ścianie?

Odpowiadając krótko - mizerny. Pomijalny.

0
  • #12 20 Cze 2012 12:36
    andpol
    Poziom 12  

Tak naprawdę to napisz jaki to jest przewód i jaki odbiornik ma być do niego podłączony

0
  • #13 20 Cze 2012 20:29
    1044571
    Użytkownik usunął konto