Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instrukcja serwisowa Unitra M 8010

14 Sty 2005 15:52 6035 10
  • Poziom 11  
    Witam mam pytanie czy posiada ktos pelna instrukcje serwisowa do magnetofony UNITRA M 8010 Prosze o pomoc bardzo pilne !!!__ I jeszcze jedno pytanie czy ma moze ktos informacje co do ustawiania glowicy radiowej (m.in skos, wysokos) i pradu podkladu oraz pradu zapisu. Slyszalem ze w jakiejs gazecie byl o tym caly rozdzial jesli ktos posiada takie dane lub tez skany tej gazety bardzo prosze o zamieszczenie ich !!! Pozdrawiam
  • Testo
  • Poziom 21  
    Maxxio co to za model decka z głowicą radiową ?
    Cytat:
    moze ktos informacje co do ustawiania glowicy radiowej
  • Poziom 11  
    Jest to normalna glowica uniwersalna! Bardzo potrzebna jest mi pelna instrukcja serwisowa do tego moelu magnetofonu i jesli jeszcze ma ktos informacje jak regulowac prad podkladu i zapisu itp bardzo prosze o pomoc
  • Testo
  • Poziom 37  
    Doprowadź do ładu odczyt, to pomogę doregulować "na ucho" zapis- o ile Cię to ratuje. Przyda Ci się tuner radiowy(albo inny generator szumu), woltomierz(napisz jaki masz).
  • Poziom 11  
    Witam, ja robię to w taki sposób.

Zakładam, że prowadzenie taśmy, skos głowicy i prędkość przesuwu są prawidłowe.

Po pierwsze kalibruję wzkaźniki wysterowania w magnetofonie:
    - układ Dolby wyłączonu
    - kaseta żelazowa
    - włączam magnetofon na zapis, ale z pauzą
    - na wejście magnetofonu doprowadzam z gen. m.cz. sygnał o czestotliwości 400 Hz,
    - potencjometry regulacji poziomu nagrywania ustawiam w połowie skali,
    - zmieniam poziom napęcia wyjściowego z generatora i mierzę poziom napięcia na wyjściu magnetofonu na jednym z kanałów i ustawiam ok. 580 mV
    - teraz dokładnie ustawim napięcia wyściowe 580 mV na każdym kanale regulując potencjometrami poziomu nagrywania
    - peerkami od czułości wskaźników doprowadzam ich wskazania na +3 dB lub oznaczenie poziomu Dolby (w nowszych konstrukcjach magnetofonów, przeważnie ze wskaźnikami diodowymi, na 0 dB)
    Nie zmieniam już żadnych nastaw!!!

Następnie odczytuję kasetę serwisową, co prawda własnego wyrobu, ale jest O.K. BĘDĄ KŁOPOTY Z JEJ ZDOBYCIEM.
    - peerkami ustawiam czułość toru odzczytu na, aby wskaźniki wskazywały +3 dB, tj. 580 mV na wyjściu

Następnie reguluję wzmacnicz zapisu:
    - wykorzystując poprzednie ustawienia generatora i potencjometrów poziomu nagrywania nagrywam na NOWĄ kasetę żelazową sygnał testowy 400 Hz
    - następnie nagrany odcinek kasety odczytuję i mierzę napięcie na wyjściu (lub obserwuję wskaźnik w magnetofonie) MA BYĆ + 3 dB, tj 580 mV
    - jeżeli tak nie jest (a zawsze nie jest), to peerkami we wzmacniaczu toru zapisu reguluję pozim zapisywanego sygnału i robię ponowny zapis i ponowny odczyt
    - i tak aż do skutku

Dopiero po tej regulacji ustawiam prąd podkładu:
    - zmniejszam pozim napięcia z generatora o 10 dB
    - robię zapis sygnału 1 kHz, a następnie jego odczyt - wyniki notuję
    - robię zapis syganłu 10 kHz, a następnie jego odczyt,
    - jeżeli poziom odczytywanego sygnału 10 kHz je mniejszy niż poziom odczytywanego sygnału 1 kHz, to zmniejszam prąd podkładu i robię powtórny zapis i odczyt sygnału 10 kHz (i odwrotnie)
    - i tak, aż uzyskam równe poziomy przy 1 i 10 kHz, dla obu kanałów - tak samo dla kaset chromowych

Jeżeli jesteś pewiem, że tor zapisu i odczytu jest prawidłowo wyregulowany (lub nie był grzebany), to możesz od razu przejść do regulacji prądu podkładu. Chociaż, przy wymianie głowicy i tak trzeba dokonać jego regulacji.
    Tak jak widzisz, kluczem jest jednak posiadanie kasety serwisowej.

To tylko tak zgrubnie.
    Życzę powodzenia

Zybi
  • Poziom 11  
    witam,
    ten zestaw z Allegro już zakupiłem i trochę się zawiodłem
    trzy częstotliwości z jednym poziomem, a czas ich trwania bardzo krótki
    szukam więc dalej kasety z nagranym pozimem Dolby, aby poprawnie wyregulować tor odczytu, a w konsekwencji cały magnetofon
    pozdrawiam
    Zybi
  • Poziom 14  
    Kasety serwisowe nagrywane są na specjalnych magnetofonach więc nagrywanie we własnym zakresie będzie nagraniem zależnym od klasy sprzęt i nigdy nie będzi nosić znamion kasety pomiarowej.Kasety z allegro sąkasetami serwisowymi.Częstotliwość 1KHz jest środkową częstotliwością pomiarową ,częstotliwość 8KHz jest 3 oktawą wstosunku do 1KHz ,125Hzjest również 3 oktawą ale dół.Kasety te nagrane są z poziomem -10dB od 250nWb/m.Poziom 250nWb/m daje na wyjściu magnetofonu 600mV a -10dB to189,6mV.Tolerankja nagrania dla 1KHz to ±05dB.pozostałe częstotliwości ±2dB.Przy odrobinie wprawy da się wyregulować tymi kasetami skos głowicy, poziom odczytu .Do pełneg serwisu potrzebne sąkasety ;Poziom Dolby200nWb/mlub 250nWb/m co daje na wy. liniowym magnetofonu580mV lub 600mV,jest to kaseta Fe.Kolejną kasetą jwst kaseta do pomiaru charakterystyki częstotliwościowej odczytu i jest to kaseta Cr
  • Poziom 36  
    Hmm.... ja posiadam dość dobry magnetofon (AKAI GX-65 MK-II) w stanie idealnym, nigdy nie grzebany.
    Czy tworząc sobie w komputerze (np. CoolEditPro) odpowiednie częstotliwości wg wzorca (gdzieś taki mam), nagrabniu tego na CD, a nastepnie odtworzeniu tej CD w odtwarzaczu i nagranie na ten magnetofon na nowej, dobrej jakości taśmie "Fe" można taką taśmę uznać za serwisową?