Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie domu 1-rodzinnego

16 Cze 2012 19:51 12115 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam do Państwa pytanie odnośnie ułożenia bednarki.
    Proszę o spojrzenie na archaiczny rysunek. Poniżej wyjaśnienia.

Uziemienie domu 1-rodzinnego

czarny -ławy budynku
    niebieski -kabel przyłączeniowy do skrzynki
    czerwony -bednarka
    zielony -wypuszczenie bednarki na ściane budynku.

Już wyjaśniam wszystko :)
    Niestety zapomniano wykonać wyjścia z zbrojenia ław do bednarki, więc muszę robić inaczej. Wykop mam jeszcze nie zasypany. Poziom wykopu to poziom ław, ponad 1,5m w ziemi. Chciałbym położyć bednarkę 30x4 dookoła budynku, ale niestety z przodu mam garaż i wszystkie odpływy rynien, dojście wody... Czy prawidłowo będzie jeśli wykonam bednarkę jak na rysunku? Nie w koło, a po długości 3 ścian po 10m? Budynek to 10x10m, tej bednarki było by około 30m na głębokości od 1,5m do 2m. Czy jest to dopuszczalne?

Jak wykonać przejście do budynku? Na ścianie jest już 10cm styropianu. Jak zabezpieczyć bednarkę od styropianu? Puścić ją w rurce gumowej/plastikowej? Przejście do budynku było by na głębokości około 1m.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

Już się poprawiłem :) post prawidłowy :)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Nie jestem na bieżąco ale sadzę że nie musi być dookoła i nie musi być połączona ze zbrojeniem ław. Musi zapewnić prawidłowy uziom (pomiary) który zależy od powierzchni bednarki i wilgotności gleby.
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Witam, kolego ŁukaszL bednarka nie musi być połączona ze zbrojeniem ław fundamentu, możesz to zrobić za pomocą połączeń wyrównawczych ale też nie jest to niezbędne, bednarka ma gwarantować jedynie dobry uziom czyli dobre "połączenie" z potencjałem ziemi, nie musi otaczać budynku to nie instalacja drenacyjna. I nie rozumiem jeszcze drugiego pytania, w jakim sensie chcesz zabezpieczyć bednarke od styropianu? Uziomy i miejsca ich połaczeń oraz przewody w gruncie i 0,3m nad jego powierzchnią pokrywa się powłoką bitumiczną.
  • Poziom 10  
    1. Zapomniałem wypuścić bednarki do zbrojenia, tego już nie naprawie.

2. Chciałem dać bednarke tak jak na rysunku, około 30cm od ław i na głębokości około 1,5m-2m. Długość około 30m, czy przesadzam z tą długością? Bednarka 30x4.

3. Przejście do domu. W jednym miejscu wejdzie bednarka i przewód YDK chyba 5x16. Przewód ziemny kolorem niebieskim zaznaczony od skrzynki. Bednarka czerwonym.
    Na ścianie piwnicy jest już 10cm styropianu+siatka... chodzi mi jak wykonać to przejście do domu? Wywiercę odpowiedni duży otwór żeby przeszła bednarka, zabezpieczać ją od styropianu jakimiś gumowymi osłonami? Czy może stykać się z styropianem? Przejście do budynku będzie w ziemi poniżej 1m.
  • Specjalista elektryk
    Cytat:
    W jednym miejscu wejdzie bednarka i przewód YDK chyba 5x16.

A co to za wynalazek ? Z żyłą rezerwową, jak widzę. I jaki grubaśny, no no :D
  • Poziom 10  
    Napisałem chyba :) może sie pomyliłem ;) zostańmy przy przewodzie przyłączeniowym :)
    Elektryk to będzie wykonywał, jedynie ja chcę zrobić przewiert i umieścić bednarkę w wykopie i dlatego pytam czy prawidłowo :)

pozdrawiam.

Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]
  • Poziom 11  
    Witam.

Proszę mi tu nie mrugać, skoro elektryk będzie wykonywał, to ma wiedzieć, jaki, ile i dlaczego.
    Również trzeba wiedzieć, jak tę bednarkę umieścić w wykopie i jak ją połączyć z GSW.
  • Poziom 37  
    Takie coś trzeba ustalić na miejscu bo nie wiadomo jakie są realia i co planowane.
    Nie bawił bym się bednarką tylko wbił uziom pionowy 3m lub więcej ale to zależy od pomiarów w czasie jego wbijania i tyle. Potem puszka na złącze kontrolne w ziemi w razie kładzenia kostki to ją ładnie się obrobi kostką i tyle. Sposób podłączenia to albo wyprowadzić bednarkę do budynku pod szynę lub rurka i w niej przewód linka ( PE ) i pod szynę. To ostatnie fajne bo nie trzeba się siłować z bednarką.
    Aż takiego dużego wokół domu nie trzeba.
    Kwestia wprowadzenia do budynku może być kłopotliwa bo trzeba tak ją rozwiązać dla kabla zasilającego i ów uziemienia by nie było przecieków wody do piwnicy jeśli jest. Nie wiem jak to wygląda na miejscu. Nie trzeba zabezpieczać od styropianu nie wiem o co w tym chodzi. Są specjalne uszczelnienia dla kabli by zrobić szczelne wejście do budynku i nie było przecieków wody.