Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SW.STX.18.4.1400.8.F.A.MC.X lub STX PA-1000-8-LR

Matador9 16 Cze 2012 22:03 6952 28
  • #1 16 Cze 2012 22:03
    Matador9
    Poziom 10  

Witam! Potrzebuje 2 doły do nagłośnienia. Doły będą współpracować z dwoma nadstawkami po 300 wat rms. Napędzane będą t.amp ta2400. Mam mały dylemat.
    Czy robić samemu jakieś konstrukcje Diy?
    Czy kupić gotowe?
    Jeżeli bym robił, to chciałbym się dowiedzieć coś o tym głośniku; SW.STX.18.4.1400.8.F.A.MC.X
    Warty swojej ceny? Jaka konstrukcje zastosować do niego? Jak on brzmi?
    Czy może kupić coś gotowego STX PA-1000-8-LR ?
    Proszę o opinie na temat danego sprzętu i i co byście wybrali?
    Pozdrawiam Matador9

Ps. Trudna sprawa bo nie wiem jak to brzmi.

0 28
  • #3 18 Cze 2012 01:07
    Matador9
    Poziom 10  

A masz jakiś projekt pasujący do niego, w którym bedzie dobrze łupał?

0
  • #4 18 Cze 2012 11:15
    Granat :)
    Poziom 34  

Mam, ale tylko na sprzedaż jako gotowy subbas.
    A co do BR: jeśli chcesz sam go zbudować to poczytaj trochę na forum i zobacz jak to powinno się robić. Wątpię, żeby ktoś za Ciebie to zrobił.

0
  • #5 18 Cze 2012 12:35
    Matador9
    Poziom 10  

Budowa to nie problem, już nie jedne kolumny się zbudowało. Potrzebował bym jedynie jakiś sprawdzony projekt. Bo budować w ciemno nie chce.

0
  • #6 18 Cze 2012 15:28
    Poziom 34  

Matador9 napisał:
    Potrzebował bym jedynie jakiś sprawdzony projekt. Bo budować w ciemno nie chce.

Rozumiem, że doświadczenie z budową w ciemno skutecznie zniechęciło? Sądząc po obrazku w awartarze :P
    Powiem Ci tak. Gotowego projektu na ten głośnik nie znajdziesz, bo jest to nowość. Możesz jedynie znaleźć pod podobny parametrami głośnik. Jednak to też wymaga wiedzy, jak bardzo podobne mają być te parametry i które.
    Zatem albo tak, albo wykażesz trochę wkładu własnego i policzysz chociaż wymiary paczki na podstawie objętości. Z wymiarami BR pomogę. ;)

Objętość 150L strojenie 42Hz. Głośnik zajmuje 10L, BR 14L, dodaj około 1...2L na wzmocnienia obudowy i policz wymiary wewnętrzne skrzynki, na podstawie sumarycznej objętości wszystkich elementów.

0
  • #7 18 Cze 2012 16:40
    Matador9
    Poziom 10  

Kolumny z awataru sa zrobione przeze mnie. Je wyliczalem i sam projektowałęm. Bardzo dobrze graja i się spisują, ale nie w tym rzecz, chodzi mi o taki projekt br'ki:
    Chciąłbym wymiary takiej skrzyni pod tego stx'a. Ponieważ nie wiem, jaki długi ma być tunel bas reflex i czy go wliczać w objętość skrzyni czy nie.

0
  • #8 18 Cze 2012 16:54
    Poziom 34  

Jakbyś przeczytał dokładnie mojego posta to byś wiedział.

Granat :) napisał:
    Objętość 150L strojenie 42Hz. Głośnik zajmuje 10L, BR 14L, dodaj około 1...2L na wzmocnienia obudowy i policz wymiary wewnętrzne skrzynki, na podstawie sumarycznej objętości wszystkich elementów.

0
  • #9 18 Cze 2012 21:07
    redward42
    Poziom 11  

Witam.
    Co do tematu - również sądze, że dobrze zrobisz robiąc suba na tym przetworniku bo hmm....jak by to ująć najdelikatniej....PA-1000-8-LR NIE gra jak rasowy subbas :)
    Ale do rzeczy:
    150 L(po odjęciu objętości głośnika, br szczelinowego i pozostałych wzmocnień) i strojenie około 40 Hz jak kolega Granat wspomniał, sklejka 16 mm lub wiórówka 18 mm, wiele wzmocnień wewnątrz (przy 16 mm grubości płyt już trzeba dobrze to rozplanować), br szczelinowy(czyli taki jak w obrazku który pokazałeś) lekko wytłum tylną sciankę wewnątrz wełną mineralną..cóż więcej - aaa chciałeś projekt, proszę:

http://www.bcspeakers.com/PDF/SUGG/SGG_15.pdf

Co prawda domyślny głośnik ma trochę lepsze parametry, lecz rekomendowana obudowa i strojenie to samo...

Także śmiało rób z tego projektu bez żadnych zmian, nie mów że nie pomogli :) i koniecznie zaprezentuj już wykonanego suba/ wykonane suby na elektrodzie w dziale diy-akustyka...powodzenia!

Ps. Granat niemożliwe - ledwo głośnik wyszedł a już masz do niego eksperymentalną pakę?
    Założe się że tapped-horn...
    Robisz/ Zrobiłeś pakę a więc masz go...więc spytam (a co mi szkodzi :) ) - jak on gra w porównaniu do b&c18ps100 i może jeszcze jak wypada z odpowiedzią impulsową w porównaniu z 18ps76 (bo niżej to pewnie zejdzie)...nie ukrywam, że bardzo mi zależy na Twojej opinii bo albo się nim zainteresuję albo - wybijesz mi go z głowy..

0
  • #10 18 Cze 2012 21:55
    Poziom 34  

Nie robiłbym z tego projektu od B&C. Mimo, że głośniki mają zacne, to jednak ich projektom trochę brakuje do miana pro. Choćby zbyt mały port BR, albo w innym przypadku, kiepska liniowość w paśmie przenoszenia.

redward42 napisał:
    Ps. Granat niemożliwe - ledwo głośnik wyszedł a już masz do niego eksperymentalną pakę?
    Założe się że tapped-horn...
    Robisz/ Zrobiłeś pakę a więc masz go...więc spytam (a co mi szkodzi ) - jak on gra w porównaniu do b&c18ps100 i może jeszcze jak wypada z odpowiedzią impulsową w porównaniu z 18ps76 (bo niżej to pewnie zejdzie)...nie ukrywam, że bardzo mi zależy na Twojej opinii bo albo się nim zainteresuję albo - wybijesz mi go z głowy..

Paczkę mam od dawna sprawdzoną z innymi głośnikami. Natomiast traf chciał, że STX wypuścił głośnik, którego parametry doskonale pasują w mojej konstrukcji. Nie jest to Tapped-horn.
    Tapped-hornów używam tylko tam, gdzie potrzebne jest duże ciśnienie ze stosunkowo małej paczki, ale kosztem szerokości pasma przenoszenia. Jeśli mam możliwość, to wolę postawić tuzin odpowiednio spreparowanych hybrydowych band-passów, niż 6 tub TH.

0
  • #11 19 Cze 2012 22:53
    Matador9
    Poziom 10  

Zobacze jaki projekt wykonam, ale raczej coś swojego znou;)

0
  • #12 22 Cze 2012 22:36
    Matador9
    Poziom 10  

Witam! A co sądzicie o takiej konstrukcji na ten głośnik? Nawet w grę wchodzi przerobienie jej.

0
  • #13 22 Cze 2012 23:08
    Poziom 34  

Oj Kolego :) Widać, że jesteś niezdecydowany i sam nie wiesz czego chcesz.
    Co sądzę o konstrukcji jak z obrazka? To klasyczna tuba, stosowana najczęściej w grupach. Duża efektywność, niezła faza, duży zasięg.
    Tak działa, jeśli został dopasowany odpowiedni głośnik, a człowiek obsługujący sprzęt wiedział co robi.
    Natomiast w przypadku wstawienia jakiegoś pośredniego głośnika, jednej sztuce i braku odpowiednich narzędzi (np. procesor głośnikowy), powstanie efekt buczydła. Bardzo zubożone pasmo basowe u dołu, kiepska liniowość w paśmie przenoszenia (górki i dołki).
    Oczywiście zrobisz jak będziesz chciał i być może nawet efekt Ci się spodoba. Ale z czasem (mam nadzieję) zrozumiesz to o czym pisałem w tym poście.

0
  • #14 23 Cze 2012 10:40
    Matador9
    Poziom 10  

Rozumiem. Tylko nie wiem jakie obudowy zastosować. Chcę na początek wykonać 2 sztuki, a potem dorobić jeszcze kilka.

0
  • #15 23 Cze 2012 14:51
    Poziom 34  

A co mi tam :)

To jest obudowa BR o pojemności netto 150L, strojona na około 42Hz. Wzmocnienia/usztywnienia należy wykonać jak na symulacji obiektu 3D. Chyba, że ma ktoś na to lepszy pomysł.
    Uchwyty, krata i terminal przyłączeniowy zostawiam do opracowania samemu.
    Teraz jeszcze jak tak patrzę, to mam wrażenie że można by zrobić tą paczkę ciut płytszą i wyższą.
    SW.STX.18.4.1400.8.F.A.MC.X lub STX PA-1000-8-LR SW.STX.18.4.1400.8.F.A.MC.X lub STX PA-1000-8-LR

W załączniku pliki źródłowe CAD.

0
    Załączniki:
  • #16 09 Lip 2012 14:19
    mnich13
    Poziom 15  

Czy ten tunel br przypadkiem nie jest za krótki? Wyszło mi z symulacji ze przy tej długości br, strojenie wynosi około 48hz zaś przy 42hz br musiał by mieć około 370mm.Czy to ja coś spartoliłem czy program jest lipny(winisd)?

0
  • #17 09 Lip 2012 16:18
    Poziom 34  

Program jest dobry, ale symuluje on (przynajmniej domyślnie, choć nie wiem czy nie tylko i wyłącznie ->) tunel nieprzylegający do żadnej ze ścian. Jak na rysunku poniżej:
    Linie czarne to ścianki obudowy, czerwone to powierzchnia membrany i BR, niebieskie to nieskończenie długa ściana (półprzestrzeń). Charakterystyka wypadkowa powstaje po zsumowaniu obu stron.

Natomiast w rzeczywistości widać, że jest to zrobione trochę inaczej. Tunel z obu stron przylega do dolnej ściany. Dlatego długość górnej ścianki tunelu nie może być taka sama jak w przypadku z obrazka powyżej.

0
  • #18 09 Lip 2012 16:47
    mnich13
    Poziom 15  

Czyli to, co podałeś, zgadza sie dla tego głośnika, dzięki.

0
  • #19 12 Lip 2012 22:59
    bizon1993
    Poziom 15  

Witam ;) Jest może jakaś obudowa typu TH, która mogłaby współpracować z 15TLH30 dla SW.STX.18.4.1400.8?
    Pytam z ciekawości ;)

0
  • #20 12 Lip 2012 23:16
    Poziom 34  

Jak sobie narysujesz to będzie :)
    Wszystkie obudowy typu TH są podobne, w granicach jakiś tam rozsądnych długości kanału. Nigdy nie uda się, żeby fazy szły idealnie równolegle, ale w znacznej części pasma różnice nie będą wielkie. Zbuduj podobnie nisko schodzący Tapped-Horn dla głośnika 18" o którym piszesz i będzie ok.

0
  • #21 13 Lip 2012 17:18
    bizon1993
    Poziom 15  

A ta 18" nie będzie w takiej obudowie "buczydłem"? Bo z tego co kiedyś mi pisałeś, w 18tlh30 tak będzie. Prawda? ;)

0
  • #23 13 Lip 2012 19:39
    bizon1993
    Poziom 15  

Aha. Tylko problem w tym, że nie zbyt umiem porjektować obudowy a w szczególności typu TH, BP itp. :P

0
  • #24 15 Lip 2012 20:28
    lukasz3004
    Poziom 15  

Witam. Przymierzam się do budowy tej paczki z projektu Granata i mam pytanko : mianowicie czy już się zabrałeś za swoją , ponieważ chciałbym najpierw usłyszeć , jak to gra , a do Ciebie mam niedaleko.

0
  • #25 16 Lip 2012 03:58
    Basstest49
    Poziom 16  

Matador9 - wykonałeś te paczki? mam zamiar robić takie same i prosiłbym o parę wskazówek

0
  • #26 19 Lip 2012 15:57
    Matador9
    Poziom 10  

Witam! Niestety jeszcze nie, ponieważ wypadły mi inne wydatki.

0
  • #27 31 Lip 2012 21:45
    robson132
    Poziom 20  

Witam.
    Jak idzie budowa, może już były odsłuchy? Jestem bardzo ciekawy ponieważ zdecydowałem sie na dwa suby na tych głośnikach jako uzupełnienie do moich PA 600 diy budowa rusza na dniach.

1
  • #28 13 Lis 2012 13:16
    redward42
    Poziom 11  

Witam.
    robson132 - > nie zastanawiaj się i śmiało rób suby. Kolega Matador9 nie odpowiada na twoje pytanie bo pewnie zarywa po nocach budując swoje wymarzone paki z tego projektu :)
    Przecież sam producent tych głośników zaleca taką obudowę jaką podrzucił kolega Granat więc w czym rzecz?
    Ten garnek lepiej zagra ci tylko w jakiejś hybrydowej paczce(lub obudowie pasmowo-przepustowej) ale póki co takiej nikt nie skonstruował (jeden szanowany Pan się przymierza - nasz forumowy rycerz walczący w obronie głośników średniego segmentu, aby nie podzieliły losu doniczek). Kup teraz jak masz kasę, zrób te paki z projektu i używaj, a jak pojawi się jakiś ciekawszy projekt to żaden problem zmienić obudowy a stare oddać za 2 flaszki, sprzedać na znanym portalu aukcyjnym bądź też wesprzeć pobliskie schronisko fundując parkę bud dla psów - tę kwestię pozostawiam sumieniu :)
    Pozdrawiam

0
  • #29 05 Lip 2013 21:26
    razielxIG
    Poziom 1  

Witam.

Odświeżając nieco temat mam takie pytanie
    jak sprawdził by się ten STX w takiej obudowie ?

Projekt z topicu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4729947#4729947

Gabaryty paczki nieco bardziej mi pasują niż z projektu zaproponowanego przez Granata, ponieważ nie znam się na projektowaniu tego typu sprzętu prosiłbym o jakieś sugestie co trzeba by poprawić.
    Głównie chodzi mi o szczelinę bass reflex bo litraż wychodzi prawie taki sam.

edit.

Witam.

nadal rozkminiam zrobienie tego suba o ile dobrze policzyłem to oryginalna obudowa ma ok.
    171,5L minus wzmocnienia (ok 5L), port (13,5L), głośnik (10L) daje 143L

wiec
    zwiększyłem wysokość paczki do 63cm co dało ok 176,3L minus wzmocnienia (ok 5L), port (11,3L), głośnik (10L) daje 150L
    długość portu w winisd wyszła mi 29,9 dla 42Hz

i teraz mam takie pytanie skoro winisd przekłamuje z tą długością prosiłbym o jakąś podpowiedz i sprawdzenie czy w ogóle w dobra stronę kombinuje :|

wymiary liczyłem wewnątrz obudowy

+pozdrawiam+

0