Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX 295 nie wykrywa monitora.

17 Cze 2012 07:55 2478 13
  • Poziom 11  
    Witam, (na wstępie zaznaczę, że to mój pierwszy post na forum)

Opis problemu:
    Posiadam kartę gtx 295 kupioną 4 lata temu. Miałem ją podłączoną do monitora za pomocą DVI i wszystko działało jak należy. Potem dokupiłem kabel HDMI podłączyłem drugim wejściem do telewizora i wszystko nadal działało tak z rok. Potem zaczęły się kłopoty. Przestał wykrywać mi monitor podłączony do DVI. Telewizor wykrywał normalnie i za każdym razem musiałem ręcznie na telewizorze zrobić wyszukaj monitor i po 2 - 3 krotnym kliknięciu przełączał mi się na monitor. Na początku działo się to tylko gdy komputer mi się uśpił i go budziłem, to wyłączyłem mu uśpienie. Potem zaczęło mi się to robić (nie za każdym razem) przy włączaniu komputera. Po jakimś czasie stwierdziłem, że przeinstaluję system na nowy niestety objawy się nasiliły. W końcu parę dni temu wyciągnąłem wtyczkę HDMI z karty (rozumowanie: skoro ma tylko jeden wyświetlacz podłączony to na pewno nie będzie mieć problemu ze znalezieniem go otóż się przeliczyłem) W chwili obecnej jest podłączony tylko jeden wyświetlacz i jak odpalam komputer to mam czarny ekran (monitor jest wyłączony). Zabawa ze sterownikami i trybem awaryjnym też nie pomogła, za to pomogło uśpienie go i obudzenie wtedy wykrył monitor i teraz działa.

Prośba:
    Poszukuję jednego z dwóch rozwiązań mojego problemu:
    1) wyleczenia choroby czyli czemu tak mi się dzieje i jak to naprawić chociaż sądzę, że to wina samej karty zwłaszcza, że w czasie jej użytkowania kilkanaście razy przekroczyłęm na niej maksymalne 115 stopni aż mi się wyłączyła
    2) skrótu, aplikacji, kombinacji klawiszy... czegokolwiek co mógł bym odpalać z klawiatury (bez monitora), żeby wymuszać mu ręczne wyszukiwanie monitorów

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
    Mateusz
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Podaj model i markę zasilacza który zasila tą potworną
    kartę graficzną.
  • Poziom 11  
    Jest to jednokilowatowy be quiet. Ale nie wiem czy stright power czy black power
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Podaj resztę konfiguracji komputera.
    Możesz wstawić zdjęcia tej karty graficznej jak i wnętrze obudowy.
  • Poziom 36  
    Jeśli kilka razy miał na karcie pod 120 stopni ( nie wiem co robił, ze miał takie temperatury), to uszkodzenie na karcie jest bardzo możliwe. A jeśli tak, to naprawa domowymi sposobami nie jest możliwa.
  • Poziom 11  
    Zdjęcia wrzucę jutro.

Co do temperatury to bardzo proste
    1) komputer stał w zamkniętej przestrzeni i wentylatory nie miały gdzie gorąca odprowadzić.
    2) na radiatorze zrobił mi się filc z kurzu
    3) wentylator przestał działać. Się zablokował przy czyszczeniu filcu.
    4) zabawa ustawieniami wentylatora

tak, nie traktowałem swojej karty najlepiej.

Zdaję sobie sprawę, że karty raczej nie odratuje, ale chciał bym chociaż zaleczyć symptomy czyli być w stanie wyszukiwać monitora ręcznie z klawiatury. Proszę o pomoc. Może mam zrobić jakiś skrypt i odpalać go w auto-starcie?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Dla pewności sprawdziłby jeszcze Twój monitor u jakiegoś znajomego, bo wbrew pozorom może się okazać, że to wcale nie karta. Najlepiej żeby było to pierwsze włączenie monitora danego dnia, czyli uruchomienie "na zimno".
  • Poziom 11  
    Dzięki PWK

Przepiąłem monitor do drugiego komputera i jednego dnia działało, a drugiego zrobiło się dokładnie to samo.

Przy włączaniu monitor działa poprawnie wszsytkei ekrany pojawiają się ale w chwili wejścia do windowsa (pokazania pulpitu) monitor przechodzi w stan uśpienia (na szczęście mam podłączony jeszcze telewizor więc mogę go włączyć wyszukać ręcznie monitor i dopiero zacząć działać.

Konkluzja

To wina monitora a nie grafiki.

PS.
    Jak ktoś ma jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić to chętnie wysłucham.
  • Poziom 23  
    Aby ostatecznie potwierdzić, że winny jest monitor, na drugim komputerze należałoby ustawić rozdzielczość natywną Twojego monitora, ponieważ drugi komputer w momencie przejścia do pulpitu może zmieniać rozdzielczość na taką, której Twój monitor nie obsługuje i dlatego gaśnie.

Włącz drugi komputer z Twoim monitorem i naciśnij kilkakrotnie klawisz F8
    W trybie awaryjnym wybierz:

Windows 7
    W przypadku systemu Windows 7 wybierz opcję Włącz obraz w niskiej rozdzielczości (640 x 480) , naciśnij klawisz Enter i poczekaj, aż system Windows uruchomi się. Zmień rozdzielczość na odpowiadającą domyślnemu ustawieniu monitora.

Windows Vista
    W przypadku systemu Windows Vista wybierz opcję Włącz wideo o niskiej rozdzielczości , naciśnij Enter i poczekaj, aż system Windows uruchomi się. Zmień rozdzielczość na odpowiadającą domyślnemu ustawieniu monitora.

Windows XP
    W przypadku systemu Windows XP wybierz opcję Włącz tryb VGA , naciśnij klawisz Enter i poczekaj, aż system Windows uruchomi się. Zmień rozdzielczość na odpowiadającą domyślnemu ustawieniu monitora.

Po zmianie rozdzielczości na właściwą dla Twojego monitora będziesz mógł sprawdzić jak sprawuje się na innym komputerze z właściwą dla niego rozdzielczością.

Może się też okazać, że jakimś sposobem ustawiłeś u siebie zbyt wysoką rozdzielczość pulpitu, którą obsługuje telewizor, a monitor już nie.
    Podaj model monitora i telewizora :?:
  • Poziom 11  
    oba monitory obsługują 1920x1080 więc nie było przestawienia rozdzielczości.

ps:

1 monitor to: lg W2453 tq to ten zepsuty
    2 monitor to: lg W2600h
    3 telewizor to: jakiś stary samsung HD Ready nie znam modelu

ps2:

w sumie fajnie było mieć przez chwilę wszystko to podłączone do jednego komputera :p
  • Poziom 23  
    Jeśli masz pewność, że to monitor to pozostaje Ci się za niego zabrać, chyba że masz jeszcze gwarancje. Sam miałem niedawno podobny problem z moim LG.
    Po włączeniu pojawiało się logo LG, a później już nic, tak jakby komputer był wyłączony, tyle że ostatecznie przestał się nawet przełączać w tryb oszczędzania energii. Początkowo pomagało odłączenie i ponowne podłączenie DVI i obraz się pojawiał. Później i ten manewr przestał działać, pomijając już jak bardzo był irytujący. Ostatecznie założyłem tutaj temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2270943.html i udało się. Po wymianie kilku kondensatorków monitor odzyskał sprawność.
  • Poziom 11  
    Żeby nie było monitor pod groźbą rozkręcenia wystraszył się i zaczął działać.
  • Poziom 1  
    Witam!

miałem ostatnio podobny problem.

posiadam karte GeForce 7950 GT 256~ zaktualizowałem sterownik (najnowsza wersja 314 czy jakoś tak...) i niestety ale miałem podobne objawy jak Ty. na szczęście po 3 dniach i walce opisanej przez PWK zainstalowałem odpowiedni sterownik dla mojej karty :) i wszystko działa jak należy :)

ahh sterowniki do karty:
    163.75_forceware_winxp_32bit_international_whql.exe
    93.71_forceware_winxp2k_international_whql.exe

chociaż Ty masz nowszą kartę więc pewnie nie będą pasowały...

powodzenia! :)
  • Poziom 11  
    dzięki za informacje,

jednak przestałem się już tym przejmować jak mi się komputer nie odpali to go do śmieci wyrzucę i kupie sobie nowy.