Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC i Crocodile Technology, jaki programator do PIC?

siwo2278 17 Cze 2012 14:12 4155 12
 • #1 17 Cze 2012 14:12
  siwo2278
  Poziom 7  

  Witam

  Pytanie jak w temacie, dopiero zaczynam zabawę z PIC. Na początek wystarcza mi symulator z Crocodile Technology w wersji 610.2. Są tam dwa (i więcej) do wyboru układy PIC16F627 i większy PIC16F872. Wiem, są lepsze, szybsze, więcej uczące programy do PIC czy inne procesory. Jak mi się spodoba to będę chciała więcej, obecnie mi wystarczy to. Mam tylko problem z programatorem do tych 2 układów jaki tam musi być i jak go potem ustawić? Ktoś się może tym programem bawił? Nie chce kupować drogich programatorów. Najlepiej taki żeby działał z tym programem i można by go było samej zrobić. Z tego co wyczytałam z programu, można bezpośrednio z niego programować, wysyła ASM (asember) przez COM i obsługuje kilka drogich programatorów.

  Dziękuję

  0 12
 • #2 17 Cze 2012 23:29
  jabu74 - ekspert
  Poziom 19  

  Witam

  Wydaje mi się, że program raczej generuje assembler, a nie wysyła do COM bo i po co. Jeżeli z języka graficznego generuje assembler to powinien również przy okazji wygenerować kod w postaci intel hex (plik powinien mieć rozszerzenie hex np. nazwa_programu.hex). Ten plik hex wgrywa się dopiero programatorem do mikrokontrolera.

  0
 • #3 18 Cze 2012 06:12
  siwo2278
  Poziom 7  

  Witam

  Napisałam ASM ponieważ to dotyczy (nie jestem pewna teraz) procesorów PICAXE, które to są niedostępne w Polsce, co prawda w dobie internetu można by je było zamówić prosto z PICAXE, ale cena jest niezbyt atrakcyjna. Z tego co jeszcze wywnioskowałam z programu to to że bezpośrednio programuje tylko wybrane PIC (PIC16F627 i PIC16F872) , ale do tego potrzebny jest programator. Jest ich tam kilka do wyboru:

  PIC i Crocodile Technology, jaki programator do PIC?

  PIC i Crocodile Technology, jaki programator do PIC?

  PIC i Crocodile Technology, jaki programator do PIC?


  1. Chip Factory
  2. Madlab PICLAB
  3. PIC Logigator
  4. Revolution Programer

  I tu właśnie jest problem, czy muszą to być z w/w, to są drogie zabawki, czy można je zastąpić czymś tańszym np. własnej roboty. Z tego co wyczytałam PIC programuje się tak samo i zgodnie z specyfikacją producenta. Pomijam tu PICAXE te są wstępnie już zaprogramowane (wewnętrzny interpretator Basic). Program z tego co widać może programować czyste PIC16F627 i PIC16F872. Czy koniecznie to muszą być aż tak rozbudowane programatory. Ja chcę tylko się zapoznać z PIC nie chcę rozwijać produkcji na masową skale.

  0
 • #4 18 Cze 2012 08:37
  jabu74 - ekspert
  Poziom 19  

  1) Sprawdziłbym dokładnie ten program czy nie ma możliwości bezpośredniego wygenerowania pliku HEX (albo jest generowany automatycznie bez wiedzy użytkownika i jest gdzieś w katalogu naszego tworzonego programu). Jeżeli by generował to jesteśmy w domu ponieważ każdym programatorem taki plik można zaprogramować.

  2) Sprawdziłbym, czy nie generuje pliku assemblera gdzieś do katalogu na dysku komputera. Plik w assemblerze zapewne jest kompatybilny z MPLAB który wygeneruje plik hex do zaprogramowania mikrokontrolera.

  3) Tu jest strona z programatorem PICLAB u dołu jest link do schematu elektronicznego oraz programu. Można by zrobić na płytce stykowej ten programator (ok 75% elementów z tego schematu można pominąć tak by zrobić tylko sam programator). Programator bazuje na mikrokontrolerze PIC16F84 a program do niego (firmware który trzeba wgrać zwykłym nawet najprostszym programatorem) udostępniony jest w PICLAB Software (programmer\firmware\piclab.hex)

  0
 • #5 18 Cze 2012 08:59
  siwo2278
  Poziom 7  

  Witam

  Po drążyłam trochę GOOGLE i znalazłam coś takiego:
  Główny plik wykonywalny dla programu Crocodile Clips V607 nazywa się picprog.exe. I to ten plik obsługuje programowanie PIC. Może to pomoże w wyborze dobrego programatora, który będę mogła sama zrobić?

  jeszcze coś takiego:

  Yenka obsługuje tylko bezpośrednie programowanie Flash Mikrokontrolery. Nie obsługuje bezpośrednio programowania OTP mikrokontrolerów, choć eksportowane fragmentów kodu asemblera mogą być zmodyfikowane do tych części.
  W przypadku korzystania z systemów PIC programowania ważne jest, aby wybrać odpowiednie urządzenie mikrokontrolera. Próba wykorzystania alternatywnych urządzeń mikrokontrolera może spowodować nieoczekiwane rezultaty.


  Już sama nie wiem.

  0
 • #6 18 Cze 2012 09:30
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Yenka programuje mikrokontrolery PICAXE przez port szeregowy za pomocą BASICa, którego interpreter jest wbudowany w układy PICAXE. Pozostałe są programowane przez dowolny programator podłączany przez port szeregowy. Niestety, ta metoda obecnie jest cokolwiek przestarzała i przez to programatory szeregowe są drogie. Obacz na przykład PICStart Plus.

  Jeśli chcesz programować mikrokontrolery za pomocą schematów blokowych, to powinnaś zainteresować się Flowcode. Ale do tego przydałby Ci się lepszy programator, niż zabawki na port szeregowy...
  TME ma programatory tutaj. Na alledrogo są w podobnej cenie. Układy PICAXE kupisz zaś tylko na ebay'u lub w firmowym sklepie, ale to też droga zabawa...

  0
 • #7 18 Cze 2012 10:18
  jabu74 - ekspert
  Poziom 19  

  Zainstalowałem ten program i rzeczywiście kaszana. Pozostaje pkt. 3 (wszystko jest tzn. schemat + firmware) lub zakup któregoś z wymienionych na liście programatorów.

  Jeszcze jedna sprawa te programatory z listy to tak naprawdę programatory + demo boardy w jednym. Żeby przetestować programy to jednak trzeba złożyć cały układ (przełączniki + diody LED itp).

  Możesz zakupić płytkę uniwersalną (przykładowe płytki link) i bez lutowania łącząc kabelkami złożyć ten programator PICLAB.

  0
 • #8 18 Cze 2012 14:59
  siwo2278
  Poziom 7  

  jabu74 - ekspert napisał:

  3) Tu jest strona z programatorem PICLAB u dołu jest link do schematu elektronicznego oraz programu. Można by zrobić na płytce stykowej ten programator (ok 75% elementów z tego schematu można pominąć tak by zrobić tylko sam programator). Programator bazuje na mikrokontrolerze PIC16F84 a program do niego (firmware który trzeba wgrać zwykłym nawet najprostszym programatorem) udostępniony jest w PICLAB Software (programmer\firmware\piclab.hex)


  Urgon napisał:
  AVE...

  .....pozostałe są programowane przez dowolny programator podłączany przez port szeregowy. Niestety, ta metoda obecnie jest cokolwiek przestarzała i przez to programatory szeregowe są drogie. .....
  Witam

  Rozumiem że jest to przestarzałe, chcę tego spróbować. Trochę się pobawić jak wciągnie to pomyśle i popytam o coś lepszego. Propozycja Kol. Urgon z programem Flowcode jest fajna i mi się podoba. Znam angielski ale nie na tyle, żeby w tak dużym programie działać. Ale poćwiczę w nim zobaczymy. Mam jeszcze kilka pytań:

  jedno pytanie do Kol. jabu74 nie potrafię znaleźć wsadu do tego PIC-a z schematem dam sobie rady, z pic będzie gorzej ale coś wymyślę. Bo jak dobrze myślę to bez tego PiC-a nie da rady, bo on zapewnia odpowiednie przebiegi i czasy programujące mój PIC.

  drugie do Kol. Urgon to znaczy taki by mógł być: http://www.eeweb.com/project/circuit_projects/pic-and-eeprom-programmer


  Dziękuję

  0
 • #9 18 Cze 2012 16:20
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Z JDM miałem złe doświadczenia, ale możesz spróbować, bo jest tani w budowie. Kilka uwag:
  1. Kabel między programatorem i komputerem powinien być możliwie krótki.
  2. Możliwe, iż programator nie będzie działać z Windows Vista x64 i Windows 7 x64.
  3. W razie jakby napięcie linii MCLR było za niskie, będziesz potrzebowała zewnętrznego zasilacza, gdyż inaczej nie będziesz mogła programować.
  4. JDM jest kompatybilny tylko z częścią mikrokontrolerów PIC.

  0
 • #10 18 Cze 2012 17:04
  siwo2278
  Poziom 7  

  Witam

  To już gdzieś czytałam że najlepiej 98 lub co najwyżej XP, ja tylko chce do tych dwóch PIC16F627 i PIC16F872, na początek to i tak ogrom. Na razie dziękuję za pomoc. Jak będę miała pytania, to poproszę o pomoc. Biorę się za montaż programatora.


  Dziękuję

  0
 • #11 18 Cze 2012 23:21
  jabu74 - ekspert
  Poziom 19  

  Wspomniany PIC16F84 to serce tego mikroprocesorowego programatora i bez niego w tym przypadku się nie obędzie. W nim jest zapisany program, który m.in. komunikuje się z programem Crocodile i dlatego ów program rozpozna ten programator.

  U dołu podanej przeze mnie wcześniej strony jest link Download - trzeba ten plik instalacyjny setup.exe pobrać i zainstalować program MadLab PICLAB (program do programowania współpracujący z tym programatorem, który chcesz zbudować wg schematu o którym pisałem). Po instalacji w podanym przeze mnie wcześniej katalogu znajduje się interesujący nas plik piclab.hex.

  Tu JDM elektroda kilka informacji odnośnie programatora JDM a tu strona domowa programatora JDM home - zasilanie pobiera z portu szeregowego komputera więc nie potrzeba zasilacza (laptopem nie zaprogramujesz). Ze stacjonarnym PC dobrze działa - nim można zaprogramować ten wsad (piclab.hex) do PIC16F84

  0
 • #12 21 Cze 2012 16:45
  ta2lt
  Poziom 2  

  I was tested best programmer pickit 2 and so cheap

  0
 • #13 07 Kwi 2014 13:37
  mariaszek
  Poziom 11  

  Jak by koleżanka byla jeszcze zainteresowana to może się pobawić programem Parsic :-) bardzo przyjemny i napewno generuje hex :-)

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo