Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konica Minolta Bizhub 211 błąd C0500 po wymianie wałka grzejnego

W76 17 Jun 2012 17:32 3583 5
lampy.pl
 • #1
  W76
  Level 10  
  Po wymianie wałka grzejnego,(oryginał był oblepiony tonerem i powodował powielenie kserowanej treści) przy pierwszym uruchomieniu maszyna wyświetla „nagrzewanie” a po chwili błąd nagrzewania C500. Wałek grzejny został wymieniony z wielką ostrożnością w stosunku do demontażu i ponownego montażu lamp grzejnych (2 szt.), czujniki także zostały oczyszczone z zaschniętego toneru. Kopiarka ma zaledwie 140 000, więc myślę że to niedużo.

  Co już ustaliłem:
  po wyświetleniu błędu i samoczynnym wyłączeniu maszyny sprawdziłem wałek grzejny organoleptyczne jest gorący ,
  wałek grzejny oryginał i zamiennik różną się grubością (stary grubość ścianki rury ok 2,5 mm, zamiennik firmy Generic ok. 1mm)..... czyżby ta różnica ????
  instr. serwisowa sugeruje uszkodzony czujnik (TH1), i tu moje pytanie jaką powinien mieć rezystancję, a jaką (TH2), przy okazji też trzeba go sprawdzić.

  Z tą marką mam niewielkie doświadczenie więc proszę o pomoc bardziej zaawansowanych kolegów w zlokalizowaniu usterki.
 • lampy.pl
 • #2
  dzarek_82
  Level 14  
  W ksero RICOH czujniki mają równą rezystancje, myślę ze tu jest podobnie. Pewnie jest uszkodzony któryś z czujników, będzie miał przerwę. Jeden czujnik mierzy temperaturę na środku wałka a drugi bliżej jednego z końców.
 • lampy.pl
 • #3
  W76
  Level 10  
  Dzięki z tymi czujnikami to spr. jutro, chcę jeszcze dodać że lampy grzejne sprawdziłem omomierzem jedna ma ok. 5 ohm, druga ok. 12 nie wiem czy są to wartości poprawne. Wracając do czujników rozumiem że każda rezystancja poza przerwą jest poprawna?

  Może ktoś wymieniał w tej maszynie wałek grzejny na "podróbkę", niepokoi mnie grubość ścianek wałka przycisnąłem brzeg wałka i łatwością go wgniotłem, czego nie da się zrobić z wałkiem oryginalnym.
 • #4
  NEWPRINT
  Level 19  
  2 lampy nie pamietam czy w nich mozna zle podlaczyc lampy lub odwrotnie. jesli jest mozliwosc i to zrobiles to, to moze byc powodem. pozatym termistory moze sa zbyt oddalone od walka grzejnego i skazuja za niska temperature.
 • #5
  W76
  Level 10  
  Lamp raczej pomylić nie można, ponieważ mają różne wtyczki jedna dwupinowa druga jednopinowa, mocowanie lamp mają różne średnice jak i same lampy, fizycznie nie da się zamienić je miejscami, do kopiarki też nie da się tego podłączyć odwrotnie.
  Analizując serwisówkę widzę że jest tam czujnik obecności wygrzewacza być może tam coś nie styka. Co do czujników temp. jutro pomierzę, przed wmontowaniem wałka teflonowego oczyściłem i podgiąłem czujniki w stronę wałka więc raczej na brak styku bym nie stawiał. No chyba że nieumyślnie uszkodziłem któryś z czujników.... nie wiem brak pomysłów.
 • #6
  W76
  Level 10  
  Problem został rozwiązany przyczyną był uszkodzony czujnik TH1, ten na środku wałka grzejnego. Po wymontowaniu czujnika i pomiarze omomierzem okazało się że jest przerwa. Gdy przyjrzałem się bliżej na jednym z jego boków zauważyłem mikropęknięcie, przy próbie poruszania podejrzaną końcówką wszystko stało się jasne (brak styku elektrycznego na tej końcówce). Z braku możliwości szybkiego kupienia takiego czujnika oznaczenie 73M (rezystancja ok 1,5 MΩ przy temp. 20 st. C), TH2 ma te same parametry, zastosowałem połączenie metodą lutowania, a potem całość zalałem plastikiem... czy wytrzyma czas pokaże. Nigdy jeszcze nie udało mi się uszkodzić czujnika tego typu, a trochę tych wałków wymieniłem, ale cóż człowiek całe życie się uczy. Przypuszczam że przyczyną mogło być zmęczenie materiału, ponieważ czujniki te pracują w w dość ekstremalnych warunkach, a proces rozłożenia i złożenia wygrzewacza tylko przyśpieszył usterkę. Jeszcze jedna ważna informacja skasowanie błędu, po naprawie przy pierwszym uruchomieniu dalej pokazywało błąd nagrzewania C0500, ale różnica polegała na tym że silniki w maszynie ruszyły, żeby skasować błąd nacisnąć i trzymać (aż błąd zniknie) stop (czerwony) wyłączyć i włączyć wył. główny.

  Myślę że powyższa informacja będzie pomocna, dla potomnych, dziękuję wszystkim którzy zabrali głos w dyskusji, zamykam temat.