Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra 2, 1.7 DTI 2002r, moduł wentylatorów, klimatyzacja

Albus 17 Cze 2012 18:38 13131 8
  • #1 17 Cze 2012 18:38
    Albus
    Poziom 21  

Witam, auto jak w temacie Astra 2 z silnikiem 1.7 DTI 2002rocznik, Problem jest z systemem chłodzenia . Wentylatory włączały sie po zgaszeniu silnika i chodziły kilka minut. Zacząłem od odczytania błędów :
    W silniku :

P0481 - Za słaby sygnał przekaźnika 2 wentylatora / obwód otwarty
    (04) - Obecny

P0480 - Za słaby sygnał przekaźnika 1 wentylatora / obwód otwarty
    (04) - Obecny

w module chłodzenia:
    00163 - Temperatura chłodziwa silnika, brak sygnału
    Obecny

00057 - Żądanie odcięcia systemu klimatzyacji, brak sygnału
    Nie występuje

Dobrałem się do modułu wentylatorów w nadkolu, (moduł z jasną obudową) i okazało się że przepruchniały kable przy wtyczce, kable naprawione.
    Błędy z modułu chłodzenia usunęły się i" nie wracają". Wentylatory się nie włączają już po zgaszeniu silnika ale w silniku nie da się skasować 2 błedów które są powyżej. Dodam że odpinałem czujnik temperatury wtedy wentylatory działają

Moje pytania to w czym jest jeszcze problem że sterownik wywala te błędy i świeci się kontrolka z kluczem ???.

Drugie pytanie to : Gdy włączam klimę sprężarka uruchamia się , lecz nic nie chłodzi, czy gdyby było brak czynnika włączyła by sie wogóle sprężarka??

Ps. do modułu wentylatorów ktoś kiedyś dołączył przekaźnik - jeden przewód podłaczony do modułu chłodzenia do przewodu koloru szarego(nie mogę namierzyć ktoryu to w schemacie przewód) , drugi przewód idzie do sterownika silnika, no i masa i plusowy to wiadomo. Ma ktoś pomysł co autor miał na myśli?
    Aha, auto nabyte dopiero co więc nikt nic nie wie od kiedy nie działa itp.

Opel Astra 2, 1.7 DTI 2002r, moduł wentylatorów, klimatyzacja Opel Astra 2, 1.7 DTI 2002r, moduł wentylatorów, klimatyzacja

A i jeszcze jedno- w teście elementów wykonawczych-

cooling fan relay 1
    cooling fan relay 2
    cooling fan relay 3
    gdy aktywuje nic się nie dzieje, wentylatory nie startują, przekaźnika też żadnego nie słychać.

0 8
  • #2 17 Cze 2012 19:04
    Pawel wawa
    Admin grupy Samochody

Wywal to, pewnie zapinany przekaźnik na wentylatory bo zgniły kable, które naprawiłeś.

Dodano po 1 [minuty]:

Teraz przywróć sygnał z czujnika temperatury.

0
  • #3 17 Cze 2012 20:55
    Albus
    Poziom 21  

Nie logiczne byłoby wstawianie przekaźnika i wpinanie się kablem w okolicy którego inne są uszkodzone (bo ten kabel co idzie do przekaźnika wpięty jest przy wtyczce modułu wentylatorów i doprowadzony jest luzem do puszki na zdjęciu) .

Ps a ten sygnał z czujnika temp. chyba jest w porządku bo w module wentylatorów -brak błędów , błędy są w silniku tylko .

0
  • #4 17 Cze 2012 21:07
    Pawel wawa
    Admin grupy Samochody

Bo sygnał idzie do sterownika silnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Ja w takiej sytuacji biorę cążki, wycinam całe rzeźby i przywracam do stanu fabrycznego, potem następuje diagnoza i naprawa.

0
  • #5 17 Cze 2012 22:34
    Albus
    Poziom 21  

Dobrałem się i ja do przekaźnika ale czy zapięty czy wypięty przekaźnik nie ma różnicy - zostały 2 błędy w sterowniku silnika i świeci się kontrolka z kluczem.

0
  • #6 17 Cze 2012 23:25
    Pawel wawa
    Admin grupy Samochody

Jakie masz błędy w sterowniku silnika? Jaką widzisz temperaturę w parametrach?

Dodano po 6 [minuty]:

Czujnik temperatury chłodziwa ma dawać sygnał na pin A42 sterownika. Tego pewnie nie widzi.

0
  • #7 18 Cze 2012 13:15
    Albus
    Poziom 21  

P0481 - Za słaby sygnał przekaźnika 2 wentylatora / obwód otwarty
    (04) - Obecny

P0480 - Za słaby sygnał przekaźnika 1 wentylatora / obwód otwarty
    (04) - Obecny

Temperatura w parametrach raczej w porządku przy odpaleniu była niska , póxniej 70 -80 stopni z tego co pamiętam.

Dodano po 4 [godziny] 56 [minuty]:

Wyciąłem całkiem przekaźnik i kable, jest jak fabryka zrobiła. Nie pomogło to w usunięciu błędów bo i wyłączałem zapłon wyjmowałem kluczyk i kabel z gniazda obd wyjmowałem i zamknąłem program diagnostyczny i od nowa podłączyłem się - błędy były nadal.

Dalej odłączyłem wtyczkę od EGR elektrozaworu( sprawdzałem czy zareaguje diagnoza na odpiętą wtyczkę) Błąd od egr wyskoczył i usunąłem i co dziwne 2 błędy od tych przekaźników wentylatorów usunęły się i nie wracają -kontrolka zgasła i jest dobrze . Dziwne jak dla mnie zjawisko ale jest już wszystko dobrze

0
  • #8 02 Lip 2012 21:41
    Albus
    Poziom 21  

Niestety problem pojawił się znów, jak zimny kontrolka się nie zaświeca, a jak cieplejszy silnik już potrafi się zapalić , później zgasnąć... Czy te sterowniki silnika miały jakąś powtarzalną usterkę? Czy szukać jeszcze w kablach problemu??

0
  • #9 02 Lip 2012 21:49
    kidu22
    Poziom 35  

Byc może sterownik jeszcze do naprawy.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo