Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do halogenu 20W/12V na triaku

14 Sty 2005 18:12 1683 3
  • Poziom 13  
    Czy można zrobić mały zasilacz do pojedyńczego halogena 20W/12V zbudowany w oparciu o np. triak podłączany bezpośrednio do 230V AC. Chodzi o to, by zasilacz był niewielkich rozwmiarów i dał się zamontować w obudowie do halogenu (pod szafką).
    Czy można po prostu zaadoptować zwykły ściemniacz do tradycyjnych żarówek 230V po usunięciu potencjometru i zastąpieniu go rezystorem o takiej wartośc,i by średnie napięcie wyjściowe wynosiło 12V ?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A nie prosciej kupic taki sam halogenik ale na 230V?
    Nie wiem dokladnie jak to jest w tym sciemniaczy ktorego Ty masz ale moze tam byc sterowanie a'la PWM czymi impulsy 230V w roznych odstepach czasu w zaleznosci od mocy swiecenia i wydaje mi sie ze i tak bys spalil taki halogen na 12V bo impulsie dostanie 230V. Jesli sie myle to nich ktos mnie poprawi
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Odpuść sobie takie wynalazki i kup gotowy transformator elektroniczny, taki o mocy 20W będzie bardzo mały gabarytowo.

@przemo.t
    Ściemniacze na tiakach działają w oparciu o regulację fazową (prąd zmienny), nie ma to z PWM nic wspólnego.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Halogeny lubią stabilne zasilanie w granicach nominalnego i nie powinno się ich zasilać niepewnymi żródłami, bo w innym przypadku tracą na trwałości.