Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz WWK861 - awaria

Jolaos 17 Cze 2012 20:18 2285 12
  • #1 17 Cze 2012 20:18
    Jolaos
    Poziom 15  

W zeszłym roku w lipcu zamontowałem w pensjonacie nad morzem wzmacniacz Telmoru WWK 861. W kwietniu br. własciciel stwierdził że niekiedy kanały pikselują i ogólnie jest coś zle podczas gdy u sasiada wszystko gra. Wiadomo - w Międzywodziu rewelacji z sygnałem DVBT nadawanym ze Szczecina nie ma. Jeszcze gorzej w Międzyzdrojach. Ale uruchomiono Świnoujscie i juz sytuacja uległa zdecydowanej poprawie.
    Wracajac do wzmacniacza to nie udaje się go w ogóle nastroić. Przy pierwszej próbie nastroiłem kanał 58 dla mux1 ze Świnoujscia ale jakość sygnału na wyjściu jest beznadziejna. Mam czym mierzyć , sprzet profesjonalny. Bezposrednie podłączenie anteny pod miernik pokazuje doskanałą jakość sygnału o mocy ok 75 duV więc nie za dużo by go wpuścić w WWK. A juz inne kanały w tym niemieckie nie dały się nastroić.
    Jak był nowy to z łatwoscią poszło. Z niego jest zasilana antena ASR 860 o poborze prądu 35 mA /znikomy/ Podstawiłem tam w miejsce WWK zwykły AWS 144 i wszystko pięknie gra. Wysłałem wzmacniacz do naprawy bo jest na gwarancji. Znany sklep internetowy jest gwarantem- wysłał go nie do producenta/który jest miarodajnym serwisem/ lecz do innego zakładu - być moze uprawnionego który za naprawę skasował 75 zł brutto. Właściciel sklepu nie umiał wytłumaczyć dlaczego , podobno dzwonił do tego serwisu lecz go tam nie poinformowano.
    Wczoraj pojechałem do tego pensjonatu , montuję wzmak i okazuje się że wcale nie został naprawiony choć dokładnie opisałem usterkę i z czym on współpracuje. Myslałem że mnie trag szlafi
    220 km darmo się tłukłem , wstyd przed ludzmi , pół dnia stracone...
    Więc pytam kolegów bo moze jest coś o czym nie wiem. Zainstalowałem takich samych juz dziesiątki więc nic tu nie jest mi obce.
    Co mozna i należy w takim przypadku zrobić. Moze ktoś miał podobny przykład.

pozdrówka

• #2 17 Cze 2012 23:17
    kotuniunia
    Poziom 28  

Przyznam że z tym wzmacniaczem nie miałem do czynienia. Przeważnie problem tkwi w zasilaczu(tętnienia,jak zasilacz transformatorowy,śmieci wszelkiej częstotliwości, jak impulsowy),który powoduje wadliwą pracę takich i im podobnych jednostek.Trudno na odległość stwierdzić co się z nim dzieje,ale ja bym przejrzał w pierwszej kolejności elektrolity..Może też być mikropęknięcie na płytce.

• #4 17 Cze 2012 23:41
    noboin
    Poziom 19  

Witam,

Jakim miernikiem dysponujesz że określasz sygnał z anteny jako dobrej jakości przy 75dBuV?? Przy sygnale DVB-T nie liczy się tylko poziom sygnału ale parametry cyfrowe jak BER, MER.

Pozdrawiam,
    Przemek

• #5 18 Cze 2012 00:05
    Jolaos
    Poziom 15  

Mam Rover STC , spory wydatek ale to laboratorium.
    I wszystko to o czym piszesz sprawdzałem. Sygnał po wzmacniaczu do bani. A najlepszym weryfikatorem jest telewizorek. Stał obok mnie jak usiłowałem coś wykręcić ...
    Niestety

• #6 18 Cze 2012 00:24
    mirex
    Poziom 43  

Dlaczego piszesz nie na temat noboin ?
    A co Ciebie to właściwie obchodzi czym i jak mierzy? Na innym, porównywalnym, wzmacniaczu instalacja pracuje poprawnie? Nie wystarczy?

Jolaos napisał:
    Nie ma takiej mozliwości by coś w nim grzebać.
    Jest jeszcze na gwarancji.

No to czego właściwie oczekujesz od nas? Obsługiwać go potrafisz,"filozofii" wielkiej zresztą tam nie ma.
    Rozbierać nie chcesz/nie możesz (lub naprawić sam, olewając gwarancję), to pozostaje ponowne odesłanie.
    I tak do skutku. ;)

• #7 18 Cze 2012 08:40
    irekr
    Moderator

Jolaos; intrygują mnie trzy tematy:

- masz do dyspozycji dość przyzwoite urządzenie serwisowe jakim jest ten "ROVER".. Jaki jest poziom błędów na transmisjach odbieranych z istniejącej anteny? jak wygląda konstelacja sygnałów? możesz podesłać obrazy konstelacyjne?

- osobiście nie założyłbym żadnej aktywnej anteny przed WWK, to tak na marginesie.. I obowiązkowo dokonałbym sprawdzenia widma tego co wchodzi z anteny pod kątem obecności sygnału który może wpływać destrukcyjnie na wzmacniacz w antenie DSR; wystarczy ze w odległości do kilkuset metrów od tej anteny działa jakieś WiFi i masz problem;

- na ile instalacja wewnętrzna jest szczelna? co przychodzi "z budynku"?

Antena DSR jest o klasę lepsza od anteny płotowej, ale wzmacniacz w niej zawarty to dość stara konstrukcja i do DVB-T bym jej raczej nie zastosował - pomimo ze TELMOR w swoich materiałach podaje, że do takich celów można go używać.

Piszesz ze masz sygnał 75 dB z anteny - uważam że dla DVB to za dużo.

Domyślam się, że masz obecnie ten WWK "w rekach". Czy możesz zasymulować prace tego wzmacniacza w warunkach innej lokalizacji na antenie całkowicie pasywnej?

I jeszcze jeden zestaw pytań:
    - antena jest skierowana na Kołowo czy na Świnoujście?
    - czy sprawdzałeś poziomy sygnałów ze Sławoborza?

• #8 18 Cze 2012 13:07
    Jolaos
    Poziom 15  

Dzięki kol irekr za obszerny post. Wiele nowego wnosi w mój tok myślenia. Bo jak się wkurzyłem na to że sprzęt po naprawie nie działa to i pomyślunek ucieka w pośladki :)
    Mogłem zapisać wyniki pomiarów wprost z anteny a nie zrobiłem tego. Napiszę z pamięci ze odstęp sygnału od szumu Noise marg było 12,5 dBuV , MER ok 14dBuV , BER - nie pamietam ale linijka ok 2/3 wskaznika wychodziła a to w tym mierniku oznacza ze jest dobry. Konstalacji nie sprawdzałem bo miernik mam od miesiąca i za bardzo nie wiem jak to interpretować. Nie ma materiałów do szkoleń a jedynie filmik na stronie abovio.vector.pl - troszkę mało. Może podpowiesz co nieco jak to jest z tą konstelacją , będę wdzięczny.

Sygnał odbierałem ze Szczecina , gdy wzmacniacz padł byl akurat dzień gdy w Świnoujściu uruchomiono MUX1 / w Szczecinie jeszcze nie było.A MUX3 ze Szczecina gdzie są TVP1, TVP2, Info był / jest ze słabiutką mocą -10kW/ Więc w tym dniu obróciłem antenę na Świnoujście i ten MUX1 odebrałam. I tak do dziś odbieram ze Świnoujścia. Jest to o tyle korzystne że z tego samego kierunku odbieram kilka niemieckich. Kiedyś było to problematyczne , dziś bułka z masłem.
    No ale jak mówiłem wzmacniacz padł gdy odbierał ze Szczecina. Na kierunku Świnoujścia też juz nie chce. Nie robiłem jeszcze żadnych kroków w kierunku reklamacji naprawy. Też tak skojarzyłem że może być jeszcze coś nie halo i postanowiłem wypróbować go na miejscu , w innej lokalizacji. Własciwie to sam wiem doskonale co nalezy robić ale po to załozyłem ten post ze liczę na jakąś podpowiedż, a nuż jest gdzieś ukryty zonk a ja jeszcze się z tym nie spotkałem , wszak DVBT mamy od niedawna i uczymy sie na nowo.

Ze Sławoborza nie sprawdzałem , nie słyszałem też by inni fachmani z okolicy ten nadajnik testowali. Być moze ze z okilc Rewala bardziej na wschód to chwycić można. Ale z czasów analogu to w Rewalu spiewająco Szczecin smigał więc to było sprawdzone. Pomietam też że w Łukęcinie próbowałem analogu ze Sławoborza , był ale cieniutko to szło. Więc tylko Szczecin teraz.

pozdrówka
    Jolek

• #9 18 Cze 2012 18:42
    irekr
    Moderator

Odstęp sygnału do szumu 12 dB to trochę mało....Powinno być powyżej 20 dB.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to dokonać pomiarów z "gołej" anteny, następnie przepuścić sygnał przez WWK i sprawdzić jak jest na wyjściu.
    Jak masz tego ROVER-a w zasięgu reki to poćwicz podgląd konstelacji, powinieneś otrzymać obrazek podobny do tego co w haśle wikipedii:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_QAM
    Powinien być taki sam u Ciebie w domu/firmie jak w pensjonacie.
    Ładne ostre punkciki to jest dobrze, wszelkie rozmycia czy nieforemne plamy oznaczają, że jest problem z impedancją, dopasowaniem, szumami i wszystkimi innymi plagami.
    Jeżeli BER było na poziomie 2/3 to też nie ma rewelacji, najlepiej ustalić ile jest tych błędów.
    WWK to jest w zasadzie urządzenie zrobione do emisji analogowej, Telmor podaje ze dla DVB tez powinno działać, ale ja w takie deklaracje nie wierze, wolałbym to sprawdzić.

Jak masz tego ROVER-a to poeksperymentuj na stole, zawsze to się człowiek nauczy czegoś nowego....

• #10 19 Cze 2012 22:10
    noboin
    Poziom 19  

mirex napisał:
    A co Ciebie to właściwie obchodzi czym i jak mierzy? Na innym, porównywalnym, wzmacniaczu instalacja pracuje poprawnie? Nie wystarczy?

Wzmacniacz AWS-144 jest wzmacniaczem szerokopasmowym więc bardzo się różni od WWK który jest wzmacniaczem selektywnie strojonym.
    Wystroiłem już kilkanaście WWK pod DVB-T miernikiem Digiair Pro i mogę stwierdzić że nie ma z nimi żadnym problemem.

Pozdrawiam,
    Przemek

• #11 19 Cze 2012 22:59
    Jolaos
    Poziom 15  

noboin napisał:

Wzmacniacz AWS-144 jest wzmacniaczem szerokopasmowym więc bardzo się różni od WWK który jest wzmacniaczem selektywnie strojonym.
    Wystroiłem już kilkanaście WWK pod DVB-T miernikiem Digiair Pro i mogę stwierdzić że nie ma z nimi żadnym problemem.

Pozdrawiam,
    Przemek

Tak , oczywiście masz rację że szerokopasmowy. Taki miałem pod ręką i taki wstawiłem by ludzie mieli telewizję. Tu nie chodzi o to jak który się stroi , chodzi o to że ten uszkodzony WWK nie daje się nastroić i nie jest to wina sygnału z anteny czego dowodem jest że ten AWS 144 na tej samej antenie daje przyzwoite wyniki.
    To tez potwierdza że WWK 861 jest jednak uszkodzony.

Pozdrówka

• #12 19 Cze 2012 23:40
    irekr
    Moderator

Jolaos: dlatego bardzo ważnym doświadczeniem będzie test na stole w innej lokalizacji i sprawdzenie obrazu konstelacyjnego przed i za wzmacniaczem.
    Wysoce prawdopodobne, ze uszkodzenie WWK polega na uszkodzeniu jednego ze stopni polegającym na zdeformowaniu charakterystyki jednego z tranzystorów wzmacniacza. Wówczas przy pomiarach sygnałów analogowych wielkości wzmocnienia będą prawidłowe, wzmacniacz się stroi i reguluje, jednak przy przepuszczeniu sygnału COFDM jeden ze stopni - może to być separator wstępny - wprowadza zniekształcenia liniowości. Na miernikach analogowych mogą być nie zauważone, miernik sygnałów cyfrowych wykaże błędy konstelacji, odstępu sygnału do szumu w warunkach dynamicznych i a do tego wartości zniekształceń mogą ulegać zmianie. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie wartości zniekształceń i intermodulacji. Podgląd konstelacji to doskonały wskaźnik.
    Zniekształcenia o których pisze można "wyłapać" także na sygnałach analogowych ale trzeba mieć możliwość pomiaru grupowego czasu przejścia. Do tego trzeba mieć doświadczenie w interpretacji wskazań w zakresie poziomu bieli odniesienia co nie zawsze jest proste, gdyż wymaga porównania z przebiegiem wzorcowym sygnałów TV.
    To specjalistyczny pomiar i niewiele serwisów dysponuje takimi możliwościami. Najczęściej dokonywany jest pomiar amplitudy sygnału i czy "wzmacnia i się stroi".

• #13 19 Wrz 2012 20:30
    Jolaos
    Poziom 15  

Może komuś się to przyda więc wyjasnię jak się sprawa zakończyła -ponieważ otrzymałem e-maila by zamknąć temat. Nie działało to dobrze na tym szerokopasmowym AWS 144 , właściciel dzwonił , wkurzał się , normalka.

Otóż gdy robiłem tą instalację budynek był jeszcze w stanie surowym , nie zamieszkałym. Wszystko działało OK. Jakiś czas potem , na wiosnę własciciel tuż pod miską zainstalował panele /solary. Poczatkowo nie skojarzyłem że to przecież blacha. A jak wiemy blacha-blaszny dach/ lub inne mniejsze kawałki w pobliżu /potarfią całkowicie zepsuć sygnał. Więc jak juz wszystkie drogi ratunku zawiodły wszedłem na ten komin i patrzę - co do k... się dzieje. Aż nagle eureka - myslę -może jednak ten solar tak dewastuje sygnał. Zaryzykowałem. Zdjąłem maszt , obejmę kominową , wszystko to w niewygodnej , wiszącej pozycji :D . Dałem na drugą stronę komina , po przekątnej. Oddaliło to antenę od poprzedniej pozycji o ok. 1 metr. Pomiar sygnału ze Szczecina wyszedł znakomity , o 25% lepszy niż ze Świnoujścia. Tak na marginesie na drodze sygnału w kierunku Świnoujście jest coś co psuje sygnał w odległości ok 10 km/ Rover to pokazuje , na kanale 34. Nie wykluczam też sytuacji ze występują jakieś interferencje jako ze i Szczecin i Świnoujście mux2 nadają na kanale 34 tylko z rózną mocą. Żostawiłem ten wzmak szerokopasmowy , do końca sezonu, nie chciałem już ryzykować. Działa do dziś a więc mój wniosek okazał się słuszny. Mało tego. Za jakieś dwa tygodnie sąsiad stamtąd tez dzwoni do mnie bo ma podobny problem. Tam z kolei robili inni magicy , zainstalowali największego Televes'a za 340 zł.Nie wiem jak długo to działało lecz zastopowało :|
    Założyłem mniejszą , tańszą antenę skierowaną na Szczecin-tam też już był WWK 861. Nastroiłem go i śmiga jak burza.
    Więc to wszystko co miałem do powiedzenia. Pozdrawiam biorących udział e dyskusji i dziękuję za cenne uwagi.

Jolek

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson