Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak SMART dysku na płycie amd

17 Cze 2012 23:03 1729 24
  • Poziom 9  
    Witam

Posiadam płytę główną Asus M5A87 i hdd WD WD5000AAKX. Mój problem polega na tym, że nie mogę odczytać ani smartu ani temperatury hdd. Dysk ustawiony jest w biosie na ahci, zainstalowane oficjalne sterowniki AMD AHCI Compatible RAID Controller. Mam Windowsa XP.
    Dysk nie jest widoczny w mhdd ani w Victorii. We wszystkich programach nie widać smartu lub dysk nie jest wykrywany. Oczywiście dysk nie sprawia problemów.
    Czy istnieje jakiś sposób na rozwiązanie mojego problemu?
  • Poziom 43  
    Jakim oprogramowaniem sprawdzałeś?

Co na to program MHDD bootowany z płyty/pendrive?
  • Admin grupy komputery
    W biosie włącz SMART Monitoring.
  • Poziom 9  
    Kasek21: hwinfo, speedfan, hddscan, crystaldiskinfo. MHDD nie widzi dysku, a jak wciskam F8 to wyskakuje get smart error czy jakoś tak

DriverMSG: Kiedy dysk, a właściwie porty sata ustawione są w trybie ahci to z poziomu biosu nie można nic zmieniać w ich ustawieniach, a cokolwiek jest do nich podłączone jest niewidoczne w biosie.
  • Admin grupy komputery
    HDTune lub HDTube Pro sprawdzałeś?

Dodano po 43 [sekundy]:

HDTune lub HDTube Pro sprawdzałeś? Bios płyty gł. najnowszy?
  • Poziom 9  
    Tak Hdtune też sprawdzałem. Bios najnowszy 1101. Chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś posiadający płyte od amd.
  • Admin grupy komputery
    daan17 napisał:
    Chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś posiadający płyte od amd.

A co Ci da taka wypowiedź - sam nie posiadasz takiej płyty.

Niestety programy dla Windows XP nie potrafią poprawnie (w pełni) współpracować z AHCI - przełącz SATA na IDE, sprawdź SMART i po tej czynności wróć do AHCI.
  • Poziom 9  
    To Twoim zdaniem Asus M5A87 jest intela?
  • Admin grupy komputery
    daan17 napisał:
    Asus M5A87 jest intela?
    Nie. Asus to Asus.
  • Poziom 9  
    DriverMSG napisał:
    daan17 napisał:
    Chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś posiadający płyte od amd.

A co Ci da taka wypowiedź - sam nie posiadasz takiej płyty.

Chodziło mi o to żeby wypowiedział się ktoś posiadający płytę główną opartą o chipset amd (którą jakby nie patrzeć mam), nie ważne jakiego producenta (asus,msi,gigabyte)

DriverMSG napisał:
    Niestety programy dla Windows XP nie potrafią poprawnie (w pełni) współpracować z AHCI - przełącz SATA na IDE, sprawdź SMART i po tej czynności wróć do AHCI.

Naprawdę nic nie da się z tym zrobić?
  • Admin grupy komputery
    Osobiście posiadam Płytę gł. z chipsetem AMD i nie ma to w tym wypadku żadnego związku.
    Nie przełączałem kontrolera na AHCI bo nie mam potrzeby, a w google znajdziesz więcej informacji o braku SMART z AHCI.
  • Poziom 9  
    Coś jest z amd, bo na intelu nie ma takich problemów. Może ktoś jeszcze sie wypowie...
  • Admin grupy komputery
    Masz zainstalowane najnowsze sterowniki chipsetu ze strony AMD?
    Wstaw w załącznik pełny raport sprzętu z programu Everest lub Aida64.
  • Poziom 34  
    Jeżeli "jednorazowo" chcesz sprawdzić SMART dysku możesz zrobić to, co pisałem w tym wątku.
  • Admin grupy komputery
    daan17 napisał:
    Sterowniki mam orginalne z płyty, bo te na stronie są starsze.
    Jesteś pewny?

Brak SMART dysku na płycie amd
  • Poziom 9  
    Miałem na myśli oficjalne sterowniki Asusa.
    Niemniej włączyłem instalke chipset drivers i wykryło, że nie mam w systemie (pewnie i tak zbędne) SMBus i USBFilter i doinstało je. Reszta była aktualna. W tej paczce owszem i są sterowniki ahci ale nie ma do windowsa XP:

WS03x64 - Windows Server 2003 SP2, x64
    WS03x86 - Windows Server 2003 SP2, x86
    LHx64 - Windows Server 2008, x64
    LHx86 - Windows Server 2008, x86
    Win7x64 - Windows Server 2008R2, x64

Instalator nawet nie pozwala ich zainstalowć z wiadomych przyczyn.

Z kolei z paczki raid drivers zaktualizowałem sterownik raid i również nic to nie dało.

Problem chyba jest poważniejszy bo jak wyczytałem nie można monitorować smartu na sterownikach raid w windowsie XP na platformie amd. Dlatego chciałbym się dowiedzieć od osoby która miała z tym styczność czy jest w ogóle możliwość rozwiązania tego problemu.
    Po to cały ten cyrk bo nie chce utracić ważnych danych i jestem przyzwyczajony do monitorowania smartu i temperatury hdd.
  • Admin grupy komputery
    daan17 napisał:
    jestem przyzwyczajony do monitorowania smartu i temperatury hdd

Przełącz się na IDE, to opcja się pojawi. Jakie masz plusy pracy systemu w AHCI?
  • Poziom 34  
    W drugim z załączonych plików dwa ekrany dalej powinna być tabela SMART, wystarczyło tylko przewinąć ekran naciskając dowolny klawisz.
    Ewentualnie możesz wpisać "smartctl -A /dev/sda" - dostaniesz tylko tabelę.
  • Poziom 9  
    DriverMSG: Większa wydajność dysku

bolekis: Pasek przewijania nie skrócił się i nie wiedziałem, że coś tam jeszcze jest. Czy ten odczyt jest dobry? Co oznaczają Pre-fail i Old_age?
  • Poziom 34  
    IMO odczyt bardzo dobry - dysk jest nowy albo co najmniej poserwisowy z wyzerowanymi licznikami :D . Pre-fail i old age mówi z czym związany jest dany atrybut - ten pierwszy to usterki występujące przed ogólna awarią, drugi to zużycie.
  • Poziom 43  
    daan17 napisał:

Taak, a dokładnie to ile ci ta wydajność się zwiekszyła... ;-)
  • Poziom 9  
    bolekis: Tak dysk jest nowy, dzieki za info.

artaa: Tego nie wiem. Zdziwił mnie sam fakt braku odczytu smartu. Myślałem, że coś jest z dyskiem.
  • Poziom 43  
    artaa napisał:
    Taak, a dokładnie to ile ci ta wydajność się zwiekszyła... :wink:

daan17 napisał:
    artaa: Tego nie wiem.

To po co piszesz:
    daan17 napisał:

Nie ma różnicy w wydajności.
  • Poziom 9  
    Kasek21: Napisałem tak bo jeszcze nie zdążyłem zrobić testów, a słyszałem wcześniej że ahci zwiększa wydajność. Najpierw chciałem załatwić sprawe smartu i temperatury. Wracam do ide, bo z tego co zdążyłem zauważyć to ahci jest mocno przereklamowane, a co do mojego problemu z tematu to sprawa nadal nie jest rozwiązana, ale to już jest nie ważne.