Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pralki Whirlpool L1782

jakub.schab 18 Cze 2012 09:42 15506 6
  • #1 18 Cze 2012 09:42
    jakub.schab
    Poziom 9  

Szanowni Forumowicze

Proszę o poradę. Sterownik pralki Whirlpool L1782 prawdopodobnie przegrzewa się w trakcie pracy, gdy ustawimy pranie w wysokiej temperaturze.
    Pranie w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza przebiega poprawnie, natomiast w wyższych temperaturach program zatrzymuje się, zaczyna mrugać kontrolka "serwis". Gdy sztucznie wymuszę przepływ powietrza przez sterownik program prania idzie dalej.

I teraz pytanie co zrobić?

Pozdrawiam

Kuba

9 6
  • #2 18 Cze 2012 13:14
    movzx
    Poziom 39  

jakub.schab napisał:
    zaczyna mrugać kontrolka "serwis"
    Nic więcej nie świeci i nie mruga?

2
  • #3 18 Cze 2012 20:51
    luna
    Poziom 22  

Na ostatnim zdjęciu jest triak silnika ,który nie został dociśnięty do radiatora .Weż pastę i przykręć triak.

0
  • #4 19 Cze 2012 10:53
    jakub.schab
    Poziom 9  

Triak jest dociśnięty blaszką, zdemontowałem ja aby pokazać oznaczenie.

Myślę, żeby dać pastę, śrubkę oraz przykręcić dodatkowy radiator.

0
  • #5 20 Cze 2012 16:21
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

jakub.schab napisał:

Pranie w temperaturze 30 lub 40 stopni Celsjusza przebiega poprawnie,

Aby sprawdzić czy to wina sterownika nagrzej go suszarką do włosów i puść na tych niskich temperaturowo programach , jeśli zafiksuje to znaczy że jakiś element reaguje termicznie , łatwo go odszukasz oziębiając poszczególne elementy na płycie zamrażaczem w sprayu . A w ogóle przy takich objawach wprzódy sprawdza się grzałkę na przejście i upływność do masy i długość szczotek silnika .

0
  • #6 21 Cze 2012 08:02
    dzimi
    Moderator

Proszę sprawdzić przekaźnik oraz układ odpowiedzialny za jego sterowanie.

1
  • #7 23 Cze 2012 16:49
    jakub.schab
    Poziom 9  

Nowe obserwacje

Poskładałem wszystko, aby sprawdzić grzałkę na gorąco. Grzałka jest OK.

Załączyłem pranie na 90C, pralka działała poprawnie do czasu nagrzania. Potem silnik nie mógł obracać bębnem, zaczynał kręcić, ale stopniowo słabł, potem buczał bez obracania i stop. Za chwilę to samo w drugą stronę itd.
    Postanowiłem zdjąć górną obudowę. po chwili pralka zaczęła prać normalnie, tzn żwawiej kręciła bębnem (bez buczenia na końcu cyklu).
    Po jakimś czasie poszedłem sprawdzić co się dzieje i znowu awaria. Na etapie płukania świeci się dioda "serwis" i miga dioda "start".
    Puściłem płukanie i wirowanie jeszcze raz (cały czas bez górnej obudowy). Silnik w dalszym ciągu miał problemy z powolnym obracaniem (jak poprzednio, najpierw kręci, potem zatrzymuje i buczy), ale płukanie i wirowanie jakoś przeszło do końca.

Proszę o dalsze sugestie.

Pozdrawiam

P.S.

Pralka naprawiona. Przyczyną nieprawidłowego działania był magnes tachometru, który przesunął się na końcówkę wału silnika, ocierał o obudowę fałszując pomiar. Magnes został dopchnięty.

0