Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie jedną LED z dwóch pinów.

Kunegund 18 Cze 2012 11:59 840 5
  • #1 18 Cze 2012 11:59
    Kunegund
    Poziom 2  

Witam.
    Czy jest możliwość sterowania jedną diodą LED z dwóch pinów mikrokontrolera tak, że do jednego pinu będzie podłączony większy rezystor niż do drugiego, a do obu rezystorów dioda? Chodzi mi o jaśniejsze i ciemniejsze świecenie, coś w stylu świateł mijania i drogowych w samochodzie. Czy tylko PWM mi zostaje?

0 5
  • #2 18 Cze 2012 12:12
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Oczywiście możesz tak zrobić :)
    Co więcej, za pomocą tych dwóch pinów i dobrze policzonych (lub dobranych eksperymentalnie) rezystorów, możesz osiągnąć 3 stany jasności LED + stan wyłączenia.

0
  • #4 18 Cze 2012 13:55
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zależy od całości układu, bo PWM może być niedostepny, a te piardyliardy poziomów jasności mogą być zbędne. Ja w praktyce ograniczyłem do 60 w programowym PWM (na CTC licznika) dla RGB i nie widać skoków i procesor się nie napoci.

0
  • #5 18 Cze 2012 14:01
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Z postu autora można próbować domyślić się, że zależy mu na niewykorzystywaniu PWM i ograniczenia do zaledwie 2 poziomów jasności + off.
    Ale jeżeli to tylko kwestia braku doświadczenia (pierwszy post autora), to tutaj znajdzie przykłady: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/epp-rozgrzewka.html

0
  • #6 18 Cze 2012 14:43
    Kunegund
    Poziom 2  

Dokładnie mi chodzi o 3 poziomy: OFF i 2 poziomy świecenia białej diody LED (50% i 100%). Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Teraz muszę policzyć te rezystorki tylko.

0