Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwerownia dla dużej aplikacji społeczno bazo danowej.

alkojestok 18 Jun 2012 13:53 1508 5
    alkojestok
    Level 11  
    Witam wszystkich!

Mam pewien ambitny projekt, który chciałbym powołać do życia przy pomocy funduszy europejskich. Jest to rodzaj aplikacji internetowej o dość rozbudowanych możliwościach.
    Dla wizualizacji i uproszczenia, przyjmijmy, że jest to takie SuperNK++
    Ma mieć zdecydowanie więcej funkcji i możliwości, ale bardziej w kierunku indywidualizacji i informatyzacji społeczeństwa (np. hosting studencki lub domena z końcówką .pl).

Założenie jest zgromadzić 10 milionów użytkowników w ciągu 4 lat z całego świata.
    Aplikacja ma dawać możliwości gromadzenia wszelkich danych (pliki wideo, zdjęcia, dokumenty) bez ograniczeń.

Zwracam się do Was z następującymi pytaniami:

1. Jaka jest potrzebna moc obliczeniowa serwera, pojemność dysków i przepustowość łączy aby to obsłużyć? Czy jest na to jakiś wzór?
    2. Czego mogę się spodziewać jeśli dotacja wypali? Jak dużego ruchu?
    3. Czy konfiguracja dalej wymieniona serwera, wystarczy na pierwsze 4 lata? A jeśli nie, to co wybrać i w jakiej ilości aby dało radę ruchowi przeze mnie zakładanemu.

Komponenty przeze mnie wybrane:
    Serwer główny, DELL PE R710
    Diagnostyka, Dell 1U LCD 17" flat-panel
    Serwer pomocniczy, PowerVault MD3200i iSCSI 0,6 TB
    Macież dyskowa, PowerVault NX200 4TB (4x1TB SATA)
    Zasilanie awaryjne, Dell 4U Rack UPS, 5600W
    To wszystko w Szafie serwerowej Dell Energy Smart 4620S.

Jaki do tego zestaw łączności dołożyć? Swicht, Hub, Router? Co dalej?

Ile takich szaf i jak skompletowanych powinno zapewnić stabilność i wydajność?
    A może macie inne propozycje konfiguracji. Jeden warunek, dobrze widziane jest zestawienie sprzętowe od jednego producenta. Można liczyć wtedy na spore zniżki.

Z góry dziękuję za pomoc i uzyskane odpowiedzi.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
    voitek1
    Level 39  
    1. Wątpię, czy dwa serwery wystarczą.
    2. Musisz zapewnić redundancję:
    a) macierzy
    b) aplikacji
    c) zasilania
    d) samego połączenia
    e) ew. chłodzenie
    f) itd...

3.
    alkojestok wrote:
    ...Jaki do tego zestaw łączności dołożyć? Swicht, Hub, Router? Co dalej?...
    No... jeśli zadajesz pytania czy podłączyć to hubem to chyba jednak nie jest (sorry) projekt dla Ciebie. To tak ja by kierowca F1 zapytał się na forum samochodowym jak od początku zaprojektować i złożyć samochód wyścigowy. To są zbyt duże aplikacje, żeby na forum dostać odp. w trzech zdaniach.
    Ale skoro masz korzystać z funduszy UE to polecam wykorzystanie ich również na przygotowanie takiego projektu. Są firmy, które dokładnie się tym zajmują (dokładnie: ten temat, i dokładnie: fundusze UE ze wsparciem rządowym)
    matador123
    Level 20  
    Z twojej wypowiedzi widać, że problem Cię przerasta. Uwzględnij w swoim projekcie koszty obsługi hostingowej przez wyspecjalizowaną firmę a sam zajmij się rozwojem aplikacji.
    alkojestok
    Level 11  
    @voitek1:

Zgadza się - nie znam się na tym, tzn. od zawsze siedziałem w IT, ale hobbystycznie. Serwerownia jest projektem który realizować będę przy Europejskim Parku Technologii Mobilnych koło Tarnowa. Budynek ma fundować i budować CNT, ja im zaproponowałem ulokowanie serwerowni w ich piwnicach.

Co do projektu, znalazłem kilka firm, ale na forach mówią dobrze tylko o lacan.com.pl
    Czy macie jakieś firmy godne polecenia w tej materii?

@matador123:

Tak, problem mnie przerósł już przy wypowiadaniu zdania "Zróbmy serwerownię..."
    W projekcie administrator jest uwzględniony. Tylko czy jeden wystarczy? Może dwóch lub trzech by trzeba było, tak aby był system 3 zmiany po 8h, czyli administracja 24/7.
    I czy 2200 zł "na rękę" wystarczy na znalezienie kompetentnych administratorów?
    voitek1
    Level 39  
    alkojestok wrote:
    I czy 2200 zł "na rękę" wystarczy na znalezienie kompetentnych administratorów?
    Chyba 22000?
    Polecam jednak jak kolega wyżej - hosting. Wtedy coś koło "2200 na rękę wysatarczy". Zajmij się przede wszystkim samą aplikacją - to najważniejsza rzecz. A jak będziesz płacił za hosting więcej niż 20tys/mies. - to wtedy myśl o stawianiu własnej serwerowni
    Mantrador
    Level 10  
    Witaj,

Zalecam strategie malych krokow i nie ponoszenia kosztow kapitalowych na poczatku.
    Zamiast budowac / kupowac serwery lepiej je, w szczegolnosci na poczatku dzialalnosci wynajmowac.

Kupowanie serwerow ma tez te wade, ze trudno zbudowac z malej ilosci elementow system o wysokiej dostepnosci, tzn zduplikowac bazy danych, serwery WWW, serwery aplikacyjne itd.

Dlatego polecam podzielenie serwisu na kilka podstawowych komponentow jesli chodzi o serwery, np:

- serwery WWW (2 szt, w razie padu 1, dziala drugi)
    - bazy danych ( 2 szt, patrz wyzej)
    - pliki/multimedia - tutaj przy wzrastajacym zapotrzebowaniu robi sie olbrzymi problem, jak to wyskalowac. Jak sprawic, by system byl stale dostepny, hostowal duze ilosci danych itd.

przed wszystkim powinienes miec replikowalne loadbalancery, fajnie jesli w warstwie 7, zeby mogly dodatkowo wspierac bardziej skomplikowany podzial ruchu, np po sciezce, czy kontencie.

Do tego, jesli zrobisz to samemu, obsluga, monitoring, ludzie, ktorzy beda nad tym siedziec.
    Kupa pieniedzy.

Mozna zrobic jednak inaczej, korzystac z dostawcow uslugi IaaS - czyli Infrastruktury jako uslugi. U takich dostawcow mozna odpalic dla kazdego z tych elementow mala instancje, ktora kosztuje np 50pln/mc.

czyli:

www -> 2 x 50pln/mc
    db -> 2 x 70pln/mc
    usluga loadbalancera -> 10 pln / mc
    pliki statyczne -> wykupienie uslugi, ktora pozwala wrzucac pliki i potem serwowac je ludziom w internecie na konkretnym urlu, ktory trzyma sie w bazie, w zaleznosci od zuzycia, np na poczatek 100pln/mc

Na poczatek wychodzi 350pln/mc i mamy ladnie zaprojektowana architekture, gotowa do skalowania, bez masakrycznych inwestycji.

Wraz ze wzrostem ruchu powiekszamy instancje, w ten sposob nie mamy praktycznie kosztow stalych, co jest zbawieniem dla biznesu, koszty skaluja sie z biznesem.

Dodatkowo dodanie serwera, wylaczenie serwera, zeby za niego nie placic, sklonowanie serwera, wszystko jednym kliknieciem myszki, efekt w ciagu kilku minut.

Wszystko to dostepne np na polskiej paltformie cloud computingu http://tiktalik.com/ albo duzo drozej na amerykanskiej (ale w USA nie podpiszesz umow GIODO, trudnosci z fakturami, krajem pochodzenia - trudnosci przy rozliczeniu) Amazon AWS

pozdrawiam i powodzenia zycze