Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja starej rozdzielnicy elektrycznej w domu.

18 Cze 2012 14:19 4362 14
  • Poziom 7  
    Witam
    Chciałbym się dowiedzieć co jest mi potrzebne do wymiany starej rozdzielni elektrycznej tzn wymiany starych bezpieczników topikowych (porcelanowych ) na bezpieczniki nowego typu ? Co jest mi do tego potrzebne aby to zrobić ?
    pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Moderator
    Zlecić wykonanie instalacji elektrykom z uprawnieniami.
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Uprawnienia i wiedza.
  • Poziom 7  
    No dobrze ale chodziło mi między innymi jakie komponenty :bezpieczniki , szyny są mi potrzebne do wymiany tej rozdzielni ? Bo bym je sam kupił a montaż zleciłbym samemu elektrykowi z uprawnieniami . :?:
  • Poziom 40  
    Jak elektryk przyjdzie to sprawdzi ile i czego potrzeba.
    Przy okazji doradzi co i jak najlepiej wykonać.
    Wizyta wstępna jest zazwyczaj darmowa.
  • Poziom 39  
    No dobrze ale chodziło mi między innymi jakie komponenty :bezpieczniki , szyny są mi potrzebne do wymiany tej rozdzielni ? Bo bym je sam kupił a montaż zleciłbym samemu elektrykowi z uprawnieniami . :?:

To jest tak samo jak z samochodem- jedź do mechanika, auto zostaw przed warsztatem i powiedz mu, że chcesz naprawić auto (tylko tyle- nic więcej nie mów) i niech Ci powie co masz kupić. Ewentualnie weź kanister, idź na stację paliw i powiedz obsłudze, że chcesz paliwo do swojego samochodu. Jako podpowiedź- czerwony... :)
  • Moderator
    Można odpowiedzieć tak: Jedź do najbliższej hurtowni, bierz trochę z trzeciej pólki po lewej stronie, a potem 7 szt z półki czwartej, trzecia kupka, dwie sztuki ze stosu piątego, szesnaście metrów z półki szóstej, a potem przejdź na prawą stronę...
  • Poziom 28  
    Rozdzielnia odpowiednia do ilości bezpieczników, bezpieczniki o amperażu jaki miałeś wcześniej, szyna do łączenia bezpieczników ew. krótkie odcinki przewodu, kostki jak by trzeba było przedłużyć stare przewody.
    I oczywiście wiedza i uprawnienia.
  • Moderator
    Akrzy74 napisał:

To jest tak samo jak z samochodem- jedź do mechanika, auto zostaw przed warsztatem i powiedz mu, że chcesz naprawić auto (tylko tyle- nic więcej nie mów) i niech Ci powie co masz kupić.

Nie, nie! Do mechanika autobusem! Po co mechanik ma widzieć auto? Niech się sam domyśli! Co to za mechanik, jeśli tego nie potrafi...
  • Admin Elektroenergetyka
    okulik napisał:
    Rozdzielnia odpowiednia do ilości bezpieczników(...)

Tu bym polemizował, rozdzielnica powinna posiadać rezerwę na ewentualną rozbudowę lub dołożenie aparatów.
  • Moderator
    okulik napisał:
    bezpieczniki o amperażu jaki miałeś wcześniej,

Dasz głowę? Może tak chwila refleksji?
  • Poziom 10  
    Przeważnie kupi się już gotowe rozdzielnice co mają wszystko + dokupisz osprzęt założysz i w czym problem? :D Nawet ostatnio napotkałem się na rozdzielnice którą wystarczyło tylko zamontować i podłączyć zasilanie i obwody do zabezpieczeń :D
  • Poziom 36  
    Mój znajomy elektryk ma stałą hurtownię, gdzie kupuje z dużymi upustami, przy okazji mnie (i innym) coś opuści z kosztów i wszyscy jesteśmy zadowoleni.
  • Specjalista elektryk
    Ja pierdziu, co za temat, co za odpowiedzi ;)
    Kolego Avatar28, pierwsze to potrzeba rozeznania się w instalacji, jakie i ile obwodów jest zastosowanych, jakimi przewodami są wykonane (rodzaj, przekrój poprzeczny) jakie są możliwości samej wymiany (długości obecnych wypustów, miejsce na mostkowanie)
    To nie jest robota dla Ciebie, nikt na odległość nie wywróży co tak na prawdę jest potrzebne i najważniejsze oprócz materiałów potrzebne jest tu doświadczenie i wiedza o kwalifikacjach pozwalających na wykonywanie takich prac nie wspomnę.
    pzdr