Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy - technik mechatronik 2012 czerwiec

Luke92 20 Cze 2012 21:03 58124 212
    PawelTM20
    Poziom 2  
    My sterowniki też dopiero w 4 klasie ale o tych algorytmach teraz się dowiedziałem.
  • SterControlSterControl
    magdamichał
    Poziom 11  
    ma ktoś rozwiązanie do tego zadania nr3??. ja jutro pisze i nic nie umiem :(
    Gizmoń
    Poziom 28  
    PawellM napisał:
    robiliście na wydruku programu kolejną listę przyporządkowującą? Bo dziś musieliśmy, a na lekcjach nikt o tym nie wspominał

U mnie jest tak, że listę pisze się pomiędzy tytułem programu a komentarzami, więc jest i na wydruku.
    PawellM
    Poziom 11  
    ja normalnie w WORDZIE pod zrzutem ekranu dopisałem
    rouvin
    Poziom 10  
    "Dokumentacja z wykonania prac powinna zawierać:
    1Uzupełnioną listę przyporządkowania oraz schemat[...]"

Listę przyporządkowania była na końcu KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ wiec tylko wpisac typ sterownika liczbe we/wy, adresy i opis . Wiec nie było potrzeby wstawiac do worda tego
    PawellM
    Poziom 11  
    rouvin napisał:
    Listę przyporządkowania była na końcu KARTY PRACY EGZAMINACYJNEJ wiec tylko wpisac typ sterownika liczbe we/wy, adresy i opis . Wiec nie było potrzeby wstawiac do worda tego

w "instrukcji obsługi", którą dostawaliśmy na początku, a później podpisywaliśmy zapoznanie się z nią pisało, aby na wydruku programu wykonać dodatkową listę przyporządkowującą - na kompie lub ręcznie, właśnie pierwszy raz o takim czymś słyszałem i nie wiem czy to było konieczne?
    uki150
    Poziom 10  
    Mam pytanie czy taki schemat do zadania 3 byłby poprawny czy trzeba narywać całość tzn z podłączeniem silnika, falownika itp ?

• SterControlSterControl
    Nike_Sports
    Poziom 9  
    [quote="uki150"]Mam pytanie czy taki schemat do zadania 3 byłby poprawny czy trzeba narywać całość tzn z podłączeniem silnika, falownika itp ?

brakuje podłączenia 0 do falownika, po za tym myślę że powinno być dobrze
    PawellM
    Poziom 11  
    dość skomplikowany ale ogólnie chyba ok. ja wyjścia łączyłem tak jak wejścia czyli od sterownika do 0V i tyle. Bez łączenia z 24V. C1 i C2 zrobiłem jako przyciski NO bo tak były na rysunku i nie wiem czemu zrbiłeś stycznik K1 zamiast elektrozaworu Y0?
    uki150
    Poziom 10  
    wiesz co z tym k1 to sam się teraz zastanawiam, chciałem tam wstawić cewkę elektrozaworu tylko źle oznaczyłem. Miałbym do ciebie prośbę pokazałbyś jak zrobiłeś podpunkt 5 bo nie mam pojęcia ja to zrobić nawet na tym przykładzie powyżej.
    PawellM
    Poziom 11  
    coś takiego:
    mogą być niewielkie błędy bo z pamięci robiłem, dodatkowo dopisywałem przy komunikatach o zmianach prędkości i kierunku posuwu siłownika stany np. C1=0, C2=1, tak jak przykładowo to napisałem przy "ruch siłownika w górę" mam nadzieję, że w miarę czytelne
    uki150
    Poziom 10  
    czyli ogólnie zasada jest taka ze rombach są warunki a w prostokątach skutek ? Czy od warunku zawsze musi być opcja tak i nie ? Sorki że takie głupie pytania ale w szkole nigdy czegoś takiego nie przerabialiśmy.
    m4a1domin
    Poziom 11  
    co do schematu to jest chyba zle masz tam narysowane tylko styczniki a nie czujniki elektromagnetyczne. A co do powrotu silownika do pozycji B2 (ktorys kolega mial racje) kontaktory zadzialają czyli B1 powinno zresetowac oba c1 i c2 juz wiadomo ze mam blad w programie. Choc jelsi by uwzglednil przy kazdym kontaktorze ze wiertlo musi sie obracac to B2 nie musialo by resetowac wszystkich C przy osiagnieciu pozycji gora.
    Co do listy krokow najlepie przekonwertowac sobie program w LAD na FBD i mamy gotowy algorytm
    PawellM
    Poziom 11  
    tak, w rombach warunki, a w prostokątach skutek. My chyba zawsze robiliśmy TAK i NIE, ale być może w innych zadaniach można inaczej to zrobić
    można też inaczej rozgałęziać, np.
    ghosterr
    Poziom 9  
    Oto moj program na zadanie numer 3:

To zadanie do magazynu:

Skomentujcie :) Co o tym sadzicie?
    ghosterr
    Poziom 9  
    uki150 napisał:
    t 37 , N i P co to za oznaczenia ?

t37 to timer (wybralem oczywiscie TOF)
    -|p|- - jest to chwilowy impuls podany wtedy kiedy poprzedzajece go zajscie zainicjuje stan wysoki
    -|N|- - jest to chwilowy impuls podany wtedy kiedypoprzedzajace go zajscie 'straci' stan wysoki i spadnie na 0
    uki150
    Poziom 10  
    to jaki cel miało wstawanie tego p i n ? Co to za program ? Czy on mam możliwości symulowania ?
    ghosterr
    Poziom 9  
    tak jest mozliwosc symulacji. Program pisalem w Step7 Microwin na steronik s7-200 ale symulacje pod ten model mozna przeprowadzic tylko innym programem ktory znajduje sie w sieci
    m4a1domin
    Poziom 11  
    program co do zad 3 miałem podobny tylko dorobiłem osobny warunek opuszczania ze względów bezpieczeństwa (co uwzględniłem w komentarzu).
    Jeśli C2 =1 to dopiero może rozpocząć się sekwencja opuszczania.
    Dlaczego tak?
    Z powodu bezpieczeństwa operatora i maszyny w wypadku uszkodzenia C2 analogicznie brak obrotów nie powinno nastąpić opuszczenie. W przypadku braku obrotów i opuszczenie mogło by dojść do uszkodzenia detalu, wiertła lub całej maszyny.
    pogromca22
    Poziom 12  
    No a może ktoś pochwali się rozwiązaniem zadania 4 części praktycznej, ja męczyłem się 4h i napisałem jakieś nędzne pół programu... ew. moge zeskanować i wrzucić.
    ghosterr
    Poziom 9  
    A gdzie mozna zobaczyc te zadanie numer 4?
    czarny00022
    Poziom 1  
    witam mozecie mi powiedziec co napisac w tym pytaniu algorytm działania urządzenia sterowniczego w formie listy kroków lub schematu blokowego?
    rouvin
    Poziom 10  
    Algorytm działania - opisujesz w kilku podpunktach jak ma działać program. Na jego podstawie najlepiej pisać program. Napisz do jakiego zadania chcesz algorytm bo do każdego zadania jest inny
    ghosterr
    Poziom 9  
    czarny00022 napisał:
    witam mozecie mi powiedziec co napisac w tym pytaniu algorytm działania urządzenia sterowniczego w formie listy kroków lub schematu blokowego?

Wydaje mi sie ze musisz poprostu napisac program na kartce.. ale pewien nie jestem
    ghosterr
    Poziom 9  
    Czy mozna zrobic to np tak?:
    -Właczenie przycisku s1 powoduje rozruch
    -Dojscie silownika do czujnika B3 powoduje zwiekszenie obrotow

i tak dalej....
    Czy takie rozwiazanie tez jest poprawne?