Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitoring placu : analogowy czy ip

18 Cze 2012 15:59 3395 8
  • Poziom 16  
    Witam.
    Proszę o poradę w wyborze sprzętu do monitoringu placu. Nie wiem co wybrać czy monitoring analogowy czy ip.
    Odległość najdalej położonej kamery do rejestratora to około 400 metrów - idąc w kierunku rejestratora kolejne kamery. Ma ich być około 28-30 . 12 z nich ma widzieć na około 50-100 metrów. Reszta to kamery do bram wjazdowych , na hale , wejścia do budynku. Nie wiem co wybrać ? Zastanawiam się nad ip ale nie montowałem takiego systemu i nie wiem jakie zalety są w praktyce a jakie wady tego rozwiązania .
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 31  
    Podstawowa wada to cena. Ale przy tej ilości kamer to budżet chyba nie będzie ograniczeniem. Co do konfiguracji to w firmie w której kupisz pomogą ci to skonfigurować. Takiej szukaj co nie tylko sprzedaje towar z chin , ale jeszcze ma pojecie co sprzedaje.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 20  
    Sprzeda i doradzi, ze swojej strony mogę polecić wrocławskie oddziały SPS (Aper, Sanyo, Panasonic) i AAT (Novus, Everfocus), ale to cenowo może trochę zaważyć. Przy tej ilości i monitorowaniu placu także raczej kierowałbym się w stronę megapixelowych systemów. Zawsze to lepsze obrazki do obróbki, i tu jest zazwyczaj co obrabiać, bo przy szerokim kącie obiektywu w analogu wiele nie poszalejesz.
  • Poziom 9  
    Witam. Przed wyborem rodzaju instalacji CCTV vs Analog, liczy się nie tylko budżet ale przede wszystkim to, co ma 'widzieć' dany system. Dobre rozmieszczenie kamer pozwoli na optymalne wykorzystanie ich pola widzenia, np. jedna kamera IP może objąć teren monitorowany przez 4 kamery analogowe - cenowo wyjść może porównywalnie, nawet taniej. Choć nie da się ukryć - systemy IP są generalnie droższe.

O jaki plac chodzi? Czy ma być to zakład produkcyjny? Prywatna posesja?
    Czy ktoś ma z założenia patrzeć na żywo na obraz z kamer, czy raczej będzie to system archiwizacji?
  • Poziom 9  
    Wracając do pierwotnego pytania: "jakie zalety są w praktyce a jakie wady tego rozwiązania", w skrócie - monitoring IP ma wyższą rozdzielczość (analog 704x576, IP dziś przyjmowany standard to 2MPix), ale jest droższy i bardziej skomplikowany. Należy więc przede wszystkim oszacować, czy warto montować kamery HD do obserwowania placu, gdzie wystarczającą informacją dla strażnika jest jedynie obecność osoby na jego terenie. Dobrze rozlokowane kamery analogowe również są w stanie rejestrować informacje o pojazdach (tablice, twarze kierowców, itp..)

Przykładowa różnica w IP vs analog - problem 1 - komunikacja z kamerami na placu:

Duża ilość kamer i ich rozległe rozlokowanie sprawia, że problemem w tym przypadku jest zasilanie. Sądzę, że przeciągnięcie 230V do pewnych punktów centralnych i tam transformacja i rozgałęzienie zasilania to optymalne rozwiązanie. (np. dwie skrzynki ze źródłem zasilania na placu na słupach, gdzie zamocowane mają być 3 kamery). Jeśli kamery analogowe, to dalej 12V, jeśli IP, to PoE. Żeby nie rozpisywać się zbytnio, skieruję do http://www.dipol.com.pl/zasilanie_w_instalacjach_monitoringu_bib21_11.htm

Transmisja wideo z kamer analogowych to przy dobrej jakości przewodach nie problem w opisanej lokalizacji. W przypadku kamer IP do czynienia mamy jak ze zwykłą siecią LAN: 100m kamera - switch. Przy odległościach do 100m od punktu centralnego zasilanie PoE i dane można by zebrać w jednym punkcie, a do centrali przesłać radiowo, np: http://www.dipol.com.pl/ultiair_-_wydajna_i_b..._pomoca_technologii_bezprzewodowej_bib507.htm
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Należy więc przede wszystkim oszacować, czy warto montować kamery HD do obserwowania placu, gdzie wystarczającą informacją dla strażnika jest jedynie obecność osoby na jego terenie

Akurat informacja dla strażnika jest tu najmniej ważna. Żaden ochroniarz nie będzie się w to patrzył nonstop, i tym bardziej nie ogarnie 30 kamer. Chyba że zatrudni się ze 3 osoby na jednej zmianie tylko do tego i im się zmiany co 4 godziny zapewni.
    Podgląd należy traktować drugorzędnie. Istotne są parametry zapisu. Nie koniecznie zaraz 2MPix, może być analog, zależy co chce się mieć w obrazie.

Proponuję też nie szukać oszczędności w zasilaniu, padnie jeden taki zasilacz pod którym wisi 7 kamer i połowa systemu już nie działa. Podciągamy 230 do kamer i w obudowach używamy mniejszych zasilaczy 12V. Przykładowo takie ZI-10 12V/1A. Bardzo mała awaryjność, łatwo umieścić w obudowie, a 1A spokojnie wystarczy go kamery i grzałki. Najstarsze wiszą mi w systemach już ponad 6 lat i nigdy nie miałem z nimi problemów. Choć nie wiem jak teraz z jakością.
    Jak już jednak mamy 230 pod kamerami to i tak możemy poszukać takich kamer i obudów. To już rzecz gustu.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Zdecydowałem się na monitoring analogowy . Okablowanie na skrętce , rejestrator BCS i jak na razie zamontowane 14 kamer działa .
    Rozwiązanie to pozwoliło osiągnąć zamierzone wymagania co do obserwacji obiektu.
    Pozdrawiam.