Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz PST A400 kto jest producentem? Jaka moc?

18 Cze 2012 17:21 4907 23
  • Poziom 10  
    Witam.
    Niedawno kupiłem stary wzmacniacz o oznaczeniu z tyłu A400, po zdjęciach i szukajce doszedłem do tego że jest to PST A400 polskiej produkcji.
    Niestety nie wiem kto jest producentem i czy ktoś posiada schemat tego wzmacniacza. Z przodu niestety płyta została wymieniona i więcej oznaczeń nie ma.
    W środku jest 16 trazystorów tesli KD502 dwa wielkie niebieskie kondensatory elektrolityczne 15000 i ktoś dołożył mostek prostowniczy.
    Ile to w ogóle może mieć mocy?
    Z góry dzięki za odpowiedź
  • Fabryka prądu
  • Fabryka prądu
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Producentem tych końcówek była po prostu firma PST z Warszawy zajmująca się obsługą techniczną koncertów i produkcją sprzętu nagłośnieniowego.

Podstawowe dane techniczne PST A400:
    stereo:
    2x75W/8Ω, 2x120w/4Ω, 2x180W/2Ω

mono (mostek):
    1x200W/8Ω, 1x360W/4Ω

pasmo przenoszenia 10Hz - 50kHz
    czułość wejść - 0dB (0,775V)
    impedancja wejsciowa 20kΩ
    THD poniżej 0,07%
    intermodulacyjne poniżej 0,05%

Były jeszcze dostepne końcówki PST A600 o mocy
    2x120W/8Ω, 2x220W/4Ω, 2x290W/2Ω
    1x360W/8V, 1x560W/4Ω

Ponadto kilka wersji rozwojowych. Zastosowano między innymi transformatory toroidalne w zasilaczu. Sprzęt był prosty w budowie, idealny do serwisowania i dość niezawodny.
    Mam zrysowany z natury schemat wersji A402-07. Podeślę jak znajdę mozliwość zeskanowania.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź.
    O coś takiego mi chodziło. Myślałem że trochę więcej mocy ma ale i tak jest dobrze jak na zakup za 50zł. Dobrze że można go mostkować, na początek postaram się wymienić te stare elektrolity na zasilaniu i może pomyśle o tym toroidalnym transformatorze bo ten trochę mocno brzęczy.
    Co do schematu będę wdzięczny, ja często jak mi się nie chce odpalać skanera robię zdjęcie kartki, przy dostępnych dzisiaj rozdzielczościach aparatów niekiedy nie warto skanować.
    Pozdrawiam i dziękuję
    Piotr
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Faktycznie naczytałem się, bo mam zasadę zanim zapytam to sam szukam. W większości porad było opisane, że w tak leciwym sprzęcie najlepiej wymienić kondensatory na nowe, bo te się już zużyły i niby ma to poprawić jakość dźwięku.
    Co do transformatora to mój ojciec jest w tej kwestii specjalistą i albo porządnie go poskłada na nowo i polakieruje albo faktycznie go wymienię na toroidalny, bo ten brzęczy.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Ok sprawdzę, dzięki za radę.
  • Poziom 26  
    A ja się nie zgadza A400 i A600 nie miały możliwości mostkowania, dopiero 402 i 602 miały, moce które są wyżej napisane są od wersji 402 i 602 a 400 miały 2x 200W 4 Ohm (bez możliwości pracy na 2 Ohm) a 600 2x 300W / 4 Ohm (również bez pracy przy impedancji obciążenia 2 Ohm)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wobec powyższego wyjaśniam, że podając parametry korzystałem z posiadanej pisemej oferty firmy PST (a właściwie "TELERADIOMECHANIKA" Wyrób i naprawa urządzeń elektronicznych) z dnia 31.03.1985 r.
    W ofercie oprócz podanych wyżej są jeszcze wzmacniacze PST A401 CL i PST A601 CL wyposażone w kompresor-limiter. Producent podał dane wersji A400 i A600.
    Z kolei wzmacniacz PST A402-07, którego schemat zrysowany z natury podesłałem autorowi tematu zawiera 12 tranzystorów mocy w tym 8 pracujących jako końcowe, a pozostałe 4 jako dodatkowy stopień prądowy tworzący razem z końcowymi układ Darllingtona.
    Wzmacniacz PST A602 zawierał już 16 tranzystorów KD3773. Napięcie zasilania stopnia mocy wynosiło ±55V.

Sprzęt był wykonywany na zamówienie z terminem realizacji 2 do 6 tygodni więc poszczególne egzemplarze mogą różnić się od siebie.

Jako ciekawostka, ceny z 1985 r.:
    PST A401 CL kosztował 120 tys. zł,
    PST A601 CL kosztował 150 tys. zł.
  • Poziom 26  
    AnTech, czy mógłbyś i mi podesłać schemat?
  • Poziom 10  
    Dziękuję AnTech bardzo za schemat.
    Faktycznie mój wzmacniacz nie posiada przełącznika mono-stereo czyli mostkowania.
    Mając na myśli możliwość mostkowania bardziej myślałem o szeregowym podłączeniem obu wyjść (A-(+z-)+B).
  • Poziom 31  
    Takich ekperymentów lepiej nie rób bo rozwalisz wzmacniacz.
    Możesz co najwyżej połączyć równolegle wejścia czyli podać ten sam sygnał na kanały A i B, a do wyjść podłączyć osobne głośniki.
  • Spec od sprzętu Unitra
    AnTech może podziel się z wszystkimi schematem, czy to jakaś tajemnica?
  • Poziom 31  
    Mówisz, masz ;)
    Wzmacniaczy wejściowych na TL071 nie zrysowywałem, to typowe układy z wejściem symetrycznym i niesymetrycznym wyjściem.
    Poza tym nie wszystkie elementy są opisane, ale chyba się domyślicie co zastosowano.
    Sorki za bazgroły, zawsze kartka papieru mi wystarczała ;)
    Jak znajdziecie błędy to poprawcie.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Dzięki. A zabezpieczenia zwarciowego to nie posiada ten sprzęt?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Hmm. Czy ja wiem. Spawarka nie spawarka, dobry sprzęt zabezpieczenia musi mieć, a w szczególności taki. Nie będziemy tu rozpatrywać za i przeciw może?
  • Poziom 29  
    Miałem kiedyś A600 i na wyjściach głośnikowych były bezpieczniki topikowe -pamiętam ze paliły się wielokrotnie a wzmacniacz ani razu.
  • Spec od sprzętu Unitra
    stasiekm napisał:
    pamiętam ze paliły się wielokrotnie
    No i wtedy jest już jakiś tam problem podczas nagłośnienia gdy się przepali.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Wynika to chyba z tego, że w tamtych czasach przywiązywano wagę do bezawaryjności inaczej niż dziś.

Nie. Wtedy nie wiedziano, że wzmacniacz pracujący 30 lat nie napędza gospodarki. Poszukaj na YT filmiku "spisek żarówkowy", to się Ci rozjaśni.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za porady.
    Pozdrawiam