Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATMega16], [c], [ADC], wybór zewnętrznych ADC

kevin27 18 Jun 2012 21:37 2503 9
Testo
  • #1
    kevin27
    Level 10  
    Witam
    Proszę o poradę w zakresie wyboru 3 zewnętrznych przetworników ADC do ATmegi 16. W przyszłości bedzie to układ mający pokazać różnice pomiędzy przetwornikami a/c, wiec ich parametry muszą być różne. Zastanawia mnie, którym interfejsem mają sie komunikowac - ISP czy TWI (I2C)?

    Wstępnie wybrałem "MCP3421" Microchip z interfejsem I2C + wbudowany ADC w ATMedze

    Pozdrawiam
  • Testo
  • Helpful post
    #2
    tymon_x
    Level 30  
    kevin27 wrote:
    ISP czy TWI (I2C)?

    ISP to In-System Programming, chodziło Tobie o SPI.

    Pytanie jest jak często chcesz próbkować sygnał. Komunikacja I2C to maks 400kHz, SPI tyle ile fabryka dała, w dodatku jest to zdecydowanie prostszy interfejs.

    I2C:
    -podłączysz 3 ADC to dwóch linii SDA i SCL
    -maks 400kHz
    -łatwo dołączysz kolejne ADC

    SPI:
    -3 linie MISO, MOSI, SCK oraz jeden CS do każdego przetwornika albo je w łańcuch połączyć
    -prędkość tyle ile fabryka dała, często częstotliwość pracy uC przez dwa.
  • Testo
  • Helpful post
    #3
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    A ja zapytam w jaki sposób i jakie różnice chcesz pokazać? Bo tu może się okazać, że M16 ani się nie nada, ani nie jest potrzebna. Wybierz przetworniki ADC z interfejsem SPI, zrób sobie przejściówkę USB-SPI na FT232R i otrzymane wyniki zwizualizujesz na PC. Zapewne będzie to sensowniejsze, bo będziesz musiał przetworzyć spore ilości informacji, no i jakoś trzeba będzie je pokazać, np. jak wygląda widmo, szum itd.
  • #4
    kevin27
    Level 10  
    Oczywiście temat jest otwarty i wszelkie wskazówki są mile widziane. Chciałbym pokazać różnice w :
    dokładności ( porównanie wyniku pomiary badanego ADC z laboratoryjnym multimetrem cyfrowym)
    rozdzielczość ( 8 bit, 12, 16... )
    czas przetwarzania ( pomiar będzie wyzwalany przyciskiem, na LCD pokazuje czas pomiaru)
    nad resztą ciągle pracuje
  • Helpful post
    #5
    dondu
    Moderator on vacation ...
    kevin27 wrote:
    ... wszelkie wskazówki są mile widziane.
    Chciałbym pokazać różnice w ... dokładności ( porównanie wyniku pomiary badanego ADC z laboratoryjnym multimetrem cyfrowym) ...

    ... oprócz wyboru ADC na pewno powinieneś zwrócić uwagę na inne aspekty, które wpływają na wyniki pomiaru wzorując się na tym:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html
    bo jeżeli tego nie zrobisz, to wyniki porównania będą "do kitu" i nie osiągniesz deklarowanych przez producenta parametrów.

    Zasady są podobne dla wszystkich ADC.
  • Helpful post
    #6
    leonow32

    Level 30  
    Napisz coś więcej na temat tego projektu, bo póki co możemy wymyślać cuda i bajki pisać. W jaki sposób to ma pokazywać te różnice? Jeśli chodzi o jakieś porównania to najlepiej byłoby chyba narysować wykres na komputerze.

    Możesz wziąć np. przetwornik równoległy (inaczej: flash), który jest bardzo szybki lecz mało dokładny i przetwornik całkujący, dokładny ale wolniejszy. Co do konkretnych typów to należałby poszukać co mają w sklepie, np w TME albo w Microsie.
  • Helpful post
    #7
    alagner
    Level 26  
    Robiłem taką pracę inżynierską. Można się pobawić, ale:
    -warto pomyśleć o części analogowej [dzielniki skompensowane, dobre opampy na wejściu]
    -do zbierania dużej serii próbek RAM Atmegi16 to będzie miało. Ja miałem 128 i XRAM wykorzystany w porywach do maksimum.
    -jak chcesz poważnie porównywać parametry ADC to przydałoby się podawać na wejście jakiś rozsądnej jakości sygnał zmienny. Na uczelni miałem generator sinusoidalny o SFDR na poziomie 80dB, to można mierzyć ;). Ponadto warto byłoby policzyć FFT przebiegu i z automatu liczyć SFDR, SNR itd. Tutaj albo program na PCta, albo w ogóle olać AVR'a i wziąć ARMa który zrobi to wszystko hardware'owo a wyniki jedynie odeśle. No i oczywiście komunikacja z użytkownikiem. Najprościej po UART'cie - przy czym warto tutaj zrobić sobie jakiś rozsądny protokół bo jednak duże ilości danych będą iść.

    Pozdrawiam
  • #8
    kevin27
    Level 10  
    Idea projektu jest bardzo prosta " pokazać w możliwie łatwy sposób zasadę działania przetworników A/C ". Gdybym miał taką możliwość to rozebrałbym go na części pierwsze i oddzielnie omówił procesy próbkowania, kwantyzacji i kodowania i łatwy i przyjemny sposób.

    Wiem, że jest to temat rzeka. Bardzo dobrym wnioskiem jest "przetwornik równoległy (inaczej: flash), który jest bardzo szybki lecz mało dokładny i przetwornik całkujący, dokładny ale wolniejszy." Oczywiście piszą to w każdej książce, ale może ktoś pracuje z nimi codziennie od 20 lat, zna je na przewylot i napisze jakąś ciekawostkę, której nie ma w żadnej literaturze fachowej - po to założyłem temat na forum ;)

    Różnice w przetwornikach chce pokazać na LCD np. jeden przetwornik będzie mniej dokładny od innego. Teraz wpadłem na pomysł, że można wykorzystać 2 przetworniki tego samego typu ale jeden podłączony poprawnie ( z filtrami, kondensatorami), a drugi bez filtrów.

    Oczywiście wszystkim dziękuje za poświęcony czas :)

    P.S. są w Polsce 2 znaczące hurtownie elektroniki: TME i jeszcze jakaś.... jaka ? :)
  • #9
    leonow32

    Level 30  
    kevin27 wrote:
    P.S. są w Polsce 2 znaczące hurtownie elektroniki: TME i jeszcze jakaś.... jaka ? :)

    Nie wiem czy moderator zaraz mi nie wytknie reklamy, ale zaryzykuję :D
    www.tme.pl
    www.micros.com.pl
    www.maritex.pl
    www.elfa.se
    www.piekarz.pl
    www.allegro.pl ;)
    pierwsze kilka jakie mi przyszło ma myśl, jest tego jeszcze więcej
  • #10
    drzasiek
    CNC specialists
    Jak chcesz pokazać zasadę działania przetworników podłączając kilka różnych? Wtedy tylko pokażesz że działają i możesz porównać ich parametry, ale ciągle nie pokażesz za bardzo zasady działania przetwornika. Owszem, zasadę konfiguracji i podłączenia pokażesz ale chyba to nie ten temat?
    Poza tym porównanie pomiarów prawidłowo zasilanego układu i nieprawidłowo chyba również nie ukazuje zasady działania przetwornika. Wszystkie układy analogowe (i nawet niektóre cyfrowe) nieprawidłowo zasilane będą zachowywały się gorzej niż te zasilane prawidłowo.