Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna do ciężkiego dymu kupić / zrobić, projekt, wykonanie, płyn do wytwornicy

macior1000 18 Cze 2012 23:23 14136 26
  • #1 18 Cze 2012 23:23
    macior1000
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    Zostałem posiadaczem wytwornicy dymu LightmaXX CLUB FOG 800. (Link)
    Chciałbym się dowiedzieć jakiego płynu użyć, by dym był ciężki i nie śmierdział. Ten dołączony w zestawie (Eurolite B zdaje się) nie za bardzo mnie zadowala. Śmierdzi i jest za lekki, bo unosi się w powietrzu.
    Szukam płynu, dzięki któremu nie zepsuję wytwornicy jak i uzyskam efekt ciężkiego dymu (pływającego po podłodze).

0 26
  • #2 19 Cze 2012 07:41
    thomson_87
    Poziom 19  

Na takim urządzeniu nie uzyska się ciężkiego dymu snującego się po podłodze, do tego są specjalne maszyny z układem chłodzącym dym. Było kilka tematów na forum wystarczy poszukać.

1
  • #3 19 Cze 2012 10:21
    macior1000
    Poziom 2  

Akurat tu się mylisz, bo mój kolega miał identyczną wytwornicę i po prostu kupił specjalny płyn. Co prawda nie był to taki jak w "Tańcu z Gwiazdami", ale pływał po podłodze.
    Jeżeli się nie znasz, to się nie wypowiadaj.

0
  • #4 19 Cze 2012 10:38
    thomson_87
    Poziom 19  

Gdybyś wykazał odrobinę chęci i myślenia, to zauważył byś że na podanym przez ciebie filmie, autor schładza dym lodem znajdującym się w pudełku przed wytwornica. Zatem zawartość merytoryczna mojego posta jest jak najbardziej odpowiednia.

Skoro wiesz lepiej nie zadawaj głupich pytań. Jeśli kolega posiada cudowny płyn który bez schłodzenia snuje się po podłodze to dlaczego nie zapytasz go gdzie taki zakupić?

Żaden płyn nie da ci efektu snującego się dymu po podłodze, efektu który będzie trwały. Zgadza się są takie płyny znanych producentów ale czy 5 sekundowy efekt cię zadowala? Dym bez schłodzenia po kilku sekundach unosi się do góry jak zwykły dym z standardowej dymarki. Nie wspomnę o wpływie temperatury otoczenia.

Odsyłam do obszernej lektury na tym forum.

0
  • #5 19 Cze 2012 11:09
    macior1000
    Poziom 2  

Fakt, schładzał go lodem, lecz mój kolega autentycznie z samego płynu korzystał. Było to dawno, więc nie pamięta nazwy i dlatego skierowałem się na to forum.

Jeżeli tak krótko się utrzymuje, to może faktycznie nie ma sensu tak cudować jak mówisz. Sorry, że Cię tak zjechałem. Po prostu myślałem, że jest coś takiego. A gdyby wybierać ze zwyczajnych płynów do wytwornic - jaki mi polecasz? By nie śmierdział i nie psuł wytwornicy.

0
  • #6 19 Cze 2012 22:10
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Lód to przeżytek, ja zabrałem się do zrobienia dostawki do ochładzania dymu z układu od zamrażalnika. Temperatura dymu osiąga na wylocie -5 C.

0
  • #7 28 Cze 2012 23:11
    chengerG
    Poziom 16  

A pochwalisz się zdjęciami lub opisem jak dokładniej to połączyłeś ze sobą ??

1
  • #8 01 Lip 2012 12:55
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Pochwale się. W wolnej chwili zrobię i dorzucę.

Jest PROBLEM :!: :cry:
    Zrobiłem z lodówki komorę chłodzącą która chłodzi do -25 C.
    Maszyna do ciężkiego dymu kupić / zrobić, projekt, wykonanie, płyn do wytwornicy

W środku jest wsadzona wężownica z rury "spiro" ok 4m. Puszczam dym z dymiarki F80z i wlatuje do komory gorący dym i po 2 min robi się +15 C i zaczyna normalnie wylatywać. Co z tym fantem można zrobić?

Co proponujecie?
    Jak jest wtłaczany dym w oryginalnych maszynach przystosowanych do ciężkiego dymu?

0
  • #9 16 Sie 2012 08:34
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Rozumiem ze muszę liczyć na własną inwencję twórczą i wiadomości z internetu w obcym języku...

0
  • #10 16 Sie 2012 22:57
    chengerG
    Poziom 16  

To z tą "lodówką" jeździsz na imprezy ??

Chyba jest za mała efektywność w chłodzeniu tego dymu skoro ma 15 C a nie poniżej 0 C.
    Spróbuj też na specjalnym płynie do takich efektów może w tym tkwi problem.

Myślałem, że to będzie bardziej estetyczniej wyglądać i że będzie mniejszych rozmiarów.
    Pomysł ciekawy tylko wzrokowo zniechęca :)

0
  • #11 17 Sie 2012 20:00
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Płyn jaki używam to JEM HEAVY FOG FLUID LONG LASTING (C3 MIX)
    Jest mało efektywne bo wlatuje dym o temp 68 C tu muszę coś zmienić.

Tak z tym smigam na imprezy, waga 34kg, 100x45x45cm Jest czarna obudowa, kółka, przełączniki lampki.
    Na pewno nie jest to MARTIN GLACIATOR ze 110 kg :D
    Fota takia bo chciałem pokazać co jest w środku.

Naprawdę wygląda profesjonalnie. Nie mam czasu zrobić innych zdjęć. Te były robione podczas prac.
    Wiesz dzisiaj miałem chwilkę i badałem sobie; wpuszczany dym bezpośrednio z dymiarki, potem do pojemnika i wiatrakiem zasysałem do komory chłodzącej.
    Doszedłem do wniosku że dym musi być zmieszany z powietrzem żeby nie wlatywał gorący do komory chłodzącej i będzie git.

Zwykły dym jest już opanowany (tylko po jakiś 5 min zaczyna się podnosić). Teraz muszę powalczyć z tym profesjonalnym C3 ten szybko zanika zanim się podniesie.Trzeba go dużo przepompować i tu gubię temperaturę.

1
  • #12 01 Paź 2012 13:16
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Zrobiłem większy wymiennik. Pomogło ale nie znacznie. teraz 4 min można dymić. Potem znowu temperatura rośnie do +15 C.

Czy jak zimniejsze przekrój rury prowadzącej dym przez zamrażalnik i zwiększę jej długość to coś mi to pomoże? Czy tylko zmniejszę wydajność...

0
  • #13 30 Paź 2012 20:41
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Obecnie do środka wsadziłem 2x 7m rurki miedzianej.
    Po pół godzinnym pracy agregatu (studzeniu maszyny) gdzie temperatura w środku wynosi -25 st. dym na wylocie ma temp. -7. Jest zimno :D
    Myślę ze w tym momencie zaprzestane badań i zajmę się estetyką urządzenia.
    Jak to mówi przysłowie "ZIMA MNIE ZASTAŁA" :D

0
  • #14 01 Lis 2012 13:54
    chengerG
    Poziom 16  

Witam ciekawie to wygląda :)

A jak to się ma do ceny, taniej i szybciej wyjdzie kupić specjalną dymiarkę czy ta "przystawka" taniej wyjdzie ??

Czym jest wypełnione to zielone pudełko ??

Ten płaszcz z lodówki jest podłączony do agregatu ??

Wiadomo, że własna satysfakcja z wykonania nie da tego co zakup gotowej :)

0
  • #15 01 Lis 2012 16:56
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Co do ceny to profesjonalna maszynka bezobsługowa kosztuje od 8-20tys.
    A takie do pchania lodu 500-3000.- ale ja chcę zrobić przystawkę bezobsługową.
    Niczym nie jest wypełniona. Po prostu rurka miedziana owija wkład który jest podłączony do agregatu i chłodzi.

0
  • #16 18 Maj 2013 10:51
    marcin.sz.d.d
    Poziom 12  

Witam też właśnie zbudowałem taką przystawkę lecz swoją pracę zakończyłem w 50% prac .
    U mnie wygląda to tak iż jest to 9 rurek ułożony 3x3 połączonych w jeden obieg/ Rurki o przekroju 3cm grubości ścianki 3mm długość 30cm. Tak ( nie wiem jak to nazwać urządzenie to to nie jest chłodziarka też nie ) zmontowane COŚ ^^ przykładam do wytwornicy dymu ( oczywiście rurka INPUT ^^ ma sylikonową końców by idealnie się dopasować do wytwornicy i by nic nie uciekało bokiem. Całoś w tej chwili waży sporo z 15kg (między rurkami jest po 1 cm odstępu a połączone są paskami blachy grubości 8mm) w tej chwili działa wyśmienicie pomimo nie skończenia jeszcze projektu. Do testu włożyłem to co opisałem do zamrażalki ( -25C) na całą noc następnego dnia jak przepuszczałem przez to dymek to był najwidoczniej bardzo schłodzony bo długo unosił się po ziemi. Z racji swojej masy rurki bardzo długo utrzymywały niską temperaturę ( niestety szczęśliwy czasu nie liczą i ja nie patrzyłem na zegarek jak długo). W dalszej pracy chcę zamknąć wykonaniu prze zemnie element schładzający w u spawanym z blachy 3mm zbiorniku który będę wypełniał cieczą (myślę tutaj o stosowaniu albo wody z lodem albo płynu chłodniczego).

Co myślicie o takich dalszych pracach ? Zamknięcia tego w takim zbiorniku ?
    Tak się zastanawiam czy by też nie zrobić jeszcze obudowy całości z jakiegoś izolatora cieplnego by niska temperatura oddawana była tylko po przez dym.

0
  • #17 20 Maj 2013 09:18
    Kamil 198711
    Poziom 18  

marcin.sz.d.d napisał:

...Co myślicie o takich dalszych pracach ? Zamknięcia tego w takim zbiorniku ?
    Tak się zastanawiam czy by też nie zrobić jeszcze obudowy całości z jakiegoś izolatora cieplnego by niska temperatura oddawana była tylko po przez dym.

Daj sobie spokój z cieczą jaka to waga bęzie ogromna. To wszystko staję się za mało wydajne. Ja ten temat przerabiam cały czas. Szukam odpowiedniej wydajności. Bo jak na razie to albo mało dymu leci a długo bo nawet 30 min mogę pompować, albo mam wydajność ale szybko dym się zagrzewa i kaplica.

Dam znać moderatorowi żeby zmienił tytuł tematu...
    Bo nie bardzo wiadomo że chodzi o maszynkę do ochładzania dymu. :D

No i super moderator zmienił nazwę tematu więc mogę dorzucić to co znalazłem w internecie:

Ja właśnie pracuję nad czymś takim. Na pewno nie będzie to taka ładna obudowa ale wydajność musi taką mieć.

0
  • #18 21 Maj 2013 10:01
    marcin.sz.d.d
    Poziom 12  

Nom masakryczna wydajność 0,O . Kamil a jak byś zamiast miedzianych rurek zastosował 2 interkulery od 1,9 tdi albo 1,8 turbo prawdopodobnie wejdą do twojej obudowy są z amelinium więc i lekkie będzie. Nie wiem jakich wymiarów jest twoje urządzenie ale jeśli jest miejsce to możesz poszukać na szrotach nawet większych intelkulerów drogie nie są. No i jakiś wentylator w środku albo kilka do mieszania powietrza w środku (np w miejscach utylizacji sprzętu elektronicznego można dostać stare zasilacze od komputerów po 1 zł. Z nich wyciągasz 16 wiatraków, spięte szeregowo zadziała chyba nad 220V.

To tylko moje takie nieprzemyślane światełko w głowie zrodzone podczas oglądania filmiku.

Dodano po 9 [minuty]:

Oo na znanym serwisie aukcyjnym znalazłem 2 interkulery łącznie 35zł ( (3196481059)(3202545287) <-- google znajdzie ^^. Teraz tylko połączyć je w obieg między nimi jakieś aktywne radiatory bądź jeśli masz możliwość zasilenia owych napięciem 12V to 4 takie : WENTYLATOR KOMPUTEROWY 120x120 mm (3263299219) albo kupić prosty zasilacz chyba coś koło 20 zł

Przepraszam że tak post pod postem.

0
  • #19 21 Maj 2013 13:32
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Mam w tej maszynce zasilanie 230V i 12V- także to nie problem.
    Ale już próbowałem "interkulery" i jak nie dotykają bezpośrednio do parownika to szybko się ogrzewa chłodnica i z zimnego dymu nici :cry:

Zbieram graty na coś takiego jak jest na 1 filmie. Najważniejsze to chyba 2 elementy wydajny skraplacz i parownik lamelowy w środku urządzenia.

0
  • #20 24 Maj 2013 13:06
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Wiem że nie jedna osoba z tego forum robi / bądź też już zrobiła chłodziarkę do dymu z agregatem. Ale jak widać nie chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami. :cry: Proszę o wasze opinię i spostrzeżenia... Jakie elementy najlepiej zastosować bo już włożyłem około 800.- i już się nie wycofam z tego projektu bo by to znaczyło to samo co wyrzucić te $ w błoto. Czy parownik lamelowy da rade?

1
  • #21 26 Maj 2013 01:35
    marcin.sz.d.d
    Poziom 12  

Czyli rozumiem że konstrukcja ze zdjęć jest już nie aktualna. Główny problem jaki napotykamy to przekazanie wyższej temperatury dymu na elementy chłodzące. Kiedyś gdzieś widziałem jak ktoś do niewielkiej mocy dymiarki zrobił "maszynkę" z miski, aluminiowej siatki i rurki pcv. Nie wiem czy to ci w czymś pomoże ale opisze pokrótce bo może ktoś wykorzysta dla amatorskich zastosowań. Maszyna do ciężkiego dymu kupić / zrobić, projekt, wykonanie, płyn do wytwornicy tak to wyglądało.
    Siatka aluminiowa z bardzo drobnymi dziurkami docięta do wymiarów naczynia tak jak na rysunku schładzała dym wymieniając temperaturę z lodem bądź wodą z lodem. Dym po schłodzeniu wylatywał drugą stroną naczynia. Jak na prostotę konstrukcji działało satysfakcjonując dym unosił się przy posadzce ale nie wiem jak długo .
    W tym przypadku główną role odgrywała właśnie bardzo drobna siatka aluminiowa. Wiele drobionych otworów doskonale wymieniało temperaturę. Wiadomo duża ilość mniejszych otworów wymieni temperaturę znacznie skuteczniej niż jeden większy.

Ja prace przerwałem (padła mi kolejna wytwornica dymu tym razem pompka ;/ )

0
  • #22 26 Maj 2013 13:09
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Tak nie aktualne. Rurki miedziane fi 22 przepuszczają za mało dymu.
    Nie polecam tego sposobu. :cry:
    Co do pompki to zamień ją na pompkę spryskiwaczy szyb samochodową i będziesz miał problem rozwiązany na lata.

0
  • #23 08 Lip 2013 12:17
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Wygląda na to ze jestem na etapie kończenia prac. Układ pospawany na pręty ze srebrem oparty na sprężarce AEZ 4430y,
    parowniku i skraplaczu lamelowym, szczelność sprawdzona, próżnia, nabiłem czynnikiem r134a temperatura schodzi do -25 C w 15min a przy pełnym przepływie powietrza przez wlot fi 80 wzrasta do -5/-2, w zależności od temp. otoczenia, po skończonym dymieniu spada do -25 po 5 min. Temperatura dymu na wylocie z maszynki na początku -5 podczas długiej pracy +3. Robię obudowę daję do lakiernika i zaczynamy ponownie zadymę. W wolnej chwili wrzucę filmik z wydajności...

1
  • #24 25 Lip 2013 20:10
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Na tych 2 filmach chciałbym zakończyć swoje podboje z maszyną do ciężkiego dymu (LOW FOG GENERATOR) myślę ze osiągnąłem zamierzony efekt. Wiem że parę osób z tego forum posiada takie maszynki, niestety nie chcieli się ze mną podzielić doświadczeniem. Dlatego i ja też nikomu więcej nic nie podpowiem w sprawie ciężkiego dymu. Na doświadczeniach spędziłem rok czasu i kosztowało mnie to dużo nerwów i $. :cry:

Film nagrywany z taniego telefonu, przepraszam za jakość.

Pozdrawiam.

Dodam jeszcze schemat blokowy:

2
    Załączniki:
  • #25 21 Cze 2014 19:57
    amigos10
    Poziom 1  

Witam wszystkich posiadaczy maszyn do dymu ciężkiego ja zrobiłem dostawkę na lód w kostkach i odpowiedni płyn do tego i efekt mam prawie jak z nimbusa junior Maszyna do ciężkiego dymu kupić / zrobić, projekt, wykonanie, płyn do wytwornicy oto rysunek dostawki.

0
  • #26 04 Paź 2014 09:52
    rafiks
    Poziom 18  

Witam, postanowiłem także dodać swoje 3 grosze do tego tematu. Praca nad urządzeniem trwała 4 miesiące. Element grzejny jest o mocy 3 Kw z 2 dużymi pompkami. Temperatura wylotu ok 240 C. Temperatura komory schładzającej w stanie spoczynku - 58C. Podczas pracy Ta temperatura blisko wlotu osiąga ok +40C na wylocie -52C. Waga urządzenia 105kg Pobór mocy łączny 3850Wat lub 2350Wat w zależności czy grzałka pracuje na 3kw czy 1,5Kw.

Wypełnienie sali bardzo szybkie. Kluczem do sukcesu tak naprawdę jest dobry płyn z którym trzeba wiedzieć jak się obchodzić. Nie wystarczy go tylko schłodzić trzeba zadbać jeszcze o kilka innych czynników tak aby po ogrzaniu nie unosił się do góry tylko rozpuszczał.

Jak dobrze pójdzie urządzenie trafi do seryjnej produkcji i ma konkurować z Martinem. Cena w granicach 15.000 zł czyli prawie 1/3 ceny martina.

0
  • #27 13 Paź 2014 09:55
    Kamil 198711
    Poziom 18  

Pochwal się zdjęciami.

0