Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do odbiornika szerokopasmowego

18 Cze 2012 23:39 2641 3
  • Poziom 2  
    Witam. Od ponad roku czasu nasłuchiwałem różnych częstotliwości (148-149mhz, 150-155mhz, 170-174itp) używając odbiornika szerokopasmowego Uniden UBC278CLT oraz anteny z miedzianych rurek (0.5cm średnicy, ok 60cm do żyły, 60 do oplotu) najdalsza stacja kolejowa, którą czasami udało mi się usłyszeć była oddalona o ok 50km (antena zawieszona na balkonie ok 25m nad gruntem). Przeważnie wszystko w promieniu 25-30km było czysto słychać.
    Dwa dni temu podkusiło mnie powiększyć antenę. Użyłem rury miedzianej o średnicy 15mm, 140cm do żyły, 110 do oplotu. Spodziewałem się poprawienia zasięgu, tymczasem pojawiły się szumy przy odbierani stacji oddalonej o ok 10km od anteny. Czy różnica w długości rur przy żyle/oplocie może powodować takie niedoskonałości w odbieraniu sygnału? Czy może długość rur, lub sama średnica jest niedopasowana do odbieranych częstotliwości?
    Proszę o pomoc.
    Emeryt
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Sam sobie już odpowiedziałeś na pytanie przeprowadzonym eksperymentem. Dla prostego dipola półfalowego, na częstotliwości jakie Ciebie interesują, ramiona powinny mieć po jakieś 45 - 50 cm. Wtedy taka antena będzie w miarę dopasowana do kabla koncentrycznego i wejscia odbiornika. W przypadku dowolnych długości ramion, silne niedopasowanie impedancyjne spowoduje spadek siły sygnału docierajacego do odbiornika.
    Zastosowanie rurek o większej średnicy może polepszyć szerokopasmowość anteny. Ale tu uwaga - w miejscu podłączenia ramion do kabla, dobrze by było ściąć na skos końce ramion, aby zmniejszyć pasożytniczą pojemność między tymi dwoma ramionami.
  • Pomocny post
    Moderator
    Zmiana fizycznych wymiarów anteny powoduje zmianę jej częstotliwości rezonansowej.
    Powiększenie wymiarów anteny nie skutkuje zwiększenia jej zysku ("zasięgu") a jedynie obniżeniem częstotliwości rezonansowej czyli częstotliwości na której antena pracuje.
    By zwiększyć zysk anteny należy zastosować zupełnie inne środki. Na przykład zastosować antenę kierunkową lub gdy zależy Ci na charakterystyce dookólnej, zamiast dipola zastosować antenę 5/8λ.
    Do skanerów które z zasady pracują szerokopasmowo należy stosować odpowiednie anteny takie jak na przykład discone.
    Temat anten do skanera i sposoby jej wykonania były wielokrotnie omawiane na elektrodzie na przykład w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3393060#3393060
    Reszty sobie poszukaj bo nie ma sensu tego przepisywać po raz kolejny.
  • Poziom 2  
    Czyli polecacie przyciąć rurki do ok 50cm żeby "odzyskać" jakość odbioru. Dziękuję za porady, przepraszam za kłopot. Pozdrawiam. Emeryt.