Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stanowisko testowe do drutu oporowego

19 Cze 2012 01:40 1583 3
 • Poziom 24  
  Witam, do jednego z projektów na uczelni potrzebuję grzałki i chcę ją wykonać z drutu oporowego. Potrzebuję jednak konkretnej temperatury w pewnej odległości od grzałki a ta zależy od bardzo wielu czynników i ciężko ją obliczyć, tak więc postanowiłem zbudować na szybko stanowisko do testowania odcinków drutu oporowego pod napięciem ~230V, jednak może on mieć dość niewielką rezystancję i przy 2ohm/m, przez metrowy odcinek przepłynie ogromny prąd wydzielając gigantyczne ilości ciepła (tak na szybko: P = U^2/R = 230*230/2 = 26kW) więc to nie wchodzi w grę. W jaki sposób ograniczyć prąd do wartości np. 100, 200, 300W, co byłoby równoważne z zastosowaniem drutu o większym oporze?
  Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to podłączenie w szeregu równoległej gałęzi żarówek, dzięki czemu podłączając 5 żarówek po 100W prąd zostałby ograniczony do 500W, a podłączając tylko jedną mielibyśmy 100W - czy to w ogóle ma sens? Może są jakieś lepsze sposoby które pozwolą tanim kosztem przeprowadzić odpowiednie pomiary?
 • Poziom 38  
  Żarówki to niezły pomysł, i chyba najprostszy i najtańszy.
  Transformator o odpowiednim napięciu wyjściowym i mocy (jeśli np. drut oporowy ma 2ohm, zakładany prąd 2A to potrzebne jest napięcie ok. 4V - transformator powinien dawać ok. 8VAC) i po stronie wtórnej prosty regulator na triaku (lub tyrystorach) takiego typu jak w prostownikach do akumulatorów - jest tu na elektrodzie wiele schematów.
  Można jeszcze rozważyć zasilanie tego drutu napięciem z odpowiedniego transformatora (odpowiednia moc, prąd wtórnego uzwojenia), którego pierwotne uzwojenie (typowe, nawinięte dla 230VAC) byłoby zasilane z autotransformatora, co pozwoliłoby regulować wtórne napięcie wyjściowe transformatora i prąd w drucie.
  Na uczelni zapewne autotransformatorów w bród a i jakiś transformator 6-12VAC/kilka A się znajdzie.
 • Poziom 43  
  Z tymi żarówkami to źle liczysz, żarówka 100W da ok 0.5A a więc na 2Ω wydzieli 0,5W - będzie potrzeba dużo żarówek.

  Jeśli wydzielisz taką samą moc w drutach o różnych długościach (powierzchniach grzałek) efekt będzie inny.

  Jeśli tak jak piszesz potrzebujesz określonej temperatury w określonym punkcie, to musisz mieć termostat.
 • Poziom 39  
  Kolego Hindoos, opisz dokładnie o jaka grzałkę Ci chodzi, co będziesz nią grzał i wyjaśnij co rozumiesz przez: "Potrzebuję jednak konkretnej temperatury w pewnej odległości od grzałki", bo mam wrażenie że to "testowanie" drutów oporowych jest w tym przypadku bezsensownym działaniem i nie przyniesie Ci żadnego pożytku a całą rzecz należy zrobić innym sposobem.