Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda laserowa a moduł laserowy

ele_marek 19 Cze 2012 15:47 2016 5
  • #1 19 Cze 2012 15:47
    ele_marek
    Poziom 6  

Może ktoś z większym doświadczeniem w optoelektronice mi coś podpowie.
    Chcę przesłać dane wiązką lasera z prędkością 9600.
    Do prędkości 600 układ działa powyżej nie koniecznie czyli 1200 daje błędy a powyżej już nic się nie odbiera.
    Najpierw podejrzewałem że fototranzystory się nie wyrabia więc przeszedłem na fotodiody ale efekt był identyczny.
    No to zmieniłem nadajnik z gotowego modułu laserowego na diodę i transmisja zaczęła działać.
    Pytanie
    Czy moduły laserowe mają jakieś ograniczenia w stosunku do diod?

Powinienem dodać że transmisja odbywa się na zasadzie włączania i wyłączania zasilania podawanego do nadajnika. Nie stosuje żadnej modulacji.
    No i wolę zastosować gotowy moduł bo i łatwiej to to zamontować i ma od razu soczewkę.

Nie dołączam schematu bo wydaje mi się że odpowiedź na pytanie nie wymaga takiego doprecyzowanie. W końcu na diodzie wszystko działa cacy. Zresztą to jest prymitywny układ z zastosowaniem MAX232. Taki znalazłem gdzieś w necie.

0 5
  • Pomocny post
    #2 19 Cze 2012 17:04
    szod
    Poziom 33  

Jakie moduły laserowe? Te z tanich wskaźników? Nie wiem jak są zbudowane, bo nie rozbierałem, ale zobacz czy nie ma tam kondensatora w zasilaniu modułu. Sterujesz zasilaniem, a kondensator skutecznie uniemożliwi Ci stosowanie wyższych prędkości.

0
  • #3 19 Cze 2012 20:42
    cyclone4
    Poziom 16  

Wszystko zależy od układu zasilającego w danym module laserowym. Czasem szybka modulacja działa a czasem nie.

0
  • #4 19 Cze 2012 20:57
    ele_marek
    Poziom 6  

Dzięki za głos.
    Wprawdzie już zamówiłem kolejny moduł bo tak pomyślałem że mogą się między sobą różnić.
    Ale czy jest jakiś parametr podawany w karcie katalogowej modułów na który należy zwracać uwagę w moim przypadku?
    Rozumiem że czasem blok zasilający działa szybciej a czasem wolniej i dlatego jest taki efekt. Czy w tej sytuacji można jakoś inaczej modulować wiązkę żeby przekazać informację. Może jakiś praktyczny przykład?

0
  • #5 19 Cze 2012 21:29
    cyclone4
    Poziom 16  

ele_marek napisał:
    Dzięki za głos.
    Wprawdzie już zamówiłem kolejny moduł bo tak pomyślałem że mogą się między sobą różnić.
    Ale czy jest jakiś parametr podawany w karcie katalogowej modułów na który należy zwracać uwagę w moim przypadku?
    Rozumiem że czasem blok zasilający działa szybciej a czasem wolniej i dlatego jest taki efekt. Czy w tej sytuacji można jakoś inaczej modulować wiązkę żeby przekazać informację. Może jakiś praktyczny przykład?

Dobry parametr to maksymalna częstość modulacji.
    Można modulować zewnętrznie ale to będzie kosztowne (modulator elektrooptyczny i/lub akustooptyczny).

0
  • #6 20 Cze 2012 11:03
    ele_marek
    Poziom 6  

Rozebrałem ten moduł i tam jest tylko pięć elementów.
    2 tranzystory ( zakładam bo mają po trzy końcówki )
    2 rezystory ( zakładam bo są czarne )
    jeden to 102 czyli 1kom
    drugi A106 czy to oznacza 1Mom?
    no i piąty element to maluteńki potencjometr ( też zakładam )
    to chyba nie trymer.
    Więc niestety nie ma kondzioła żeby go wylutować.
    Dzisiaj powinienem dostać inny moduł odezwę się co z tego wyszło.

0