Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

19 Cze 2012 21:37 35409 122
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Temat wyłącznie dla rozweselenia tu piszących w dziale - Instalacje antenowe.

  W tym wątku Tematycznym - wpisujemy wypowiedzi/wątki tylko na wesoło (wpisy tylko) (NIE komentujemy tych wypowiedzi) :

  - z tego działu
  - zasłyszane u innych Instalatorów
  - wypowiedzi innych fachowców z branży
  - wypowiedzi i podpowiedzi sprzedawców - sklepowych i internetowych
  - wypisy ze stron Reklamujących (tylko na NIE) - anteny, wzmacniacze i sposób odbioru DVB-T (uwaga na reg. 3.1.10)

  -----

  UWAGA :
  1. wpisu może dokonać każdy zarejestrowany tu user.
  2. aby wpisać Swoje "humoreski" - musimy utworzyć Nowy Wpis (odpowiedź) .
  3. obowiązuje tu "pełny" Regulamin Forum (w szczególności do reg. 3.1.9 w stosunku dla zarejestrowanych oraz reg. 3.1.1 i 3.1.14 i 3.1.18).
  4. jest tu możliwości podawania Linków (z innych stron) a wypowiedzi nie mogą być nie na temat (strony, w których "wygaszają źródła ..." - pkt 3.1.18niedozwolone).
  5. wklejanie zdjęć tylko stosownie z zaleceniami : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html


  Musimy tu zauważyć/pamiętać, że tematy "śmieszne" - działają w obie strony (Fachowiec na wesoło a Laik na smutno) .


  Bardzo proszę o przestrzeganie ZASAD w tym Nowym Śmiesznym Temacie a wszystkie wpisy będą analizowane pod względem Regulaminowym i Merytorycznym z wyrzuceniem NIEstosownych do KOSZ-a.


  Pozdrawiam i Życzę dużo Uśmiechu a Laikom dużej uwagi na te wpisy, z którym można dużo się dowiedzieć. :spoko: .

  Moderator tego działu Adam SP5ANJ.

  PS. Dopisane z dn. 10.10.2014 aby nie prowadzić w tym wątku "polemiki" czy "dyskusji" na tematy/wpisy w temacie "Na wesoło".
  (wpisy takie zostają "wysłane" do KOSZ-a)
  Poprawiono wątek
 • Poziom 31  
  Mój wpis to wypowiedz Ministra Cyfryzacji (minister Boni). Jest taki minister !! na temat dofinansowania zakupu tunerów DVB-T dla rodzin najbiedniejszych. "Nie przewiduje się dofinansowania z uwagi że tunery kosztują ok 40 zł" Miało być śmiesznie ...a wyszło jak zwykle.
 • Poziom 17  
  Moje 12-letnie przygody zawodowe z antenami dają mi wiele satysfakcji ale i też łez także ze śmiechu. Pomijam tutaj drewniane maszty z kijów od mioteł, odwrotnie założone konwertery, anteny zrobione z niczego, konstrukcje masztowe zbudowane z kilku pomniejszych masztów. Jeżeli znajdę w archiwum parę perełek uwiecznionych aparatem to postaram się je tutaj dołączyć.

  Zapadła mi w pamięci pewna Pani zresztą bardzo ładna, która zadzwoniła wczesną wiosną do mnie z pytaniem czy jestem w stanie dojechać i zamontować antenę w ok 1 godz. Docierając na miejsce zrozumiałem w czym problem widząc 4 uchwyty antenowe zamontowane na każdym rogu budynku jednorodzinnego. Ambitny małżonek zapewne wziął sobie do serca reklamę pewnej sieci handlowej i chciał zostać bohaterem we własnym domu. Z relacji Pani wynikało ze od paru dni biedaczysko męczy się z instalacją anteny satelitarnej przy temperaturach zewnętrznych zbliżonych do zera, a ona sama zaś służyła za wskaźnik sygnału dzielnemu mężowi oznajmiając mu efekty jego postępowań przez okno. Z racji że małżonka była ciepłolubna po kilku godzinach prób okno zamieniła na telefon komórkowy, co też nie ułatwiło mężowi zadania ponieważ jedną rękę miał zajętą co w efekcie zakończyło się na upadku na szczęście w przydomowe thuje. Gdy temperatura w mieszkaniu spadła do 16 stopni, a u dzieciaków pojawił się katarek małżonka postanowiła zadzwonić do montera czyli do mnie, ryzykując przy tym urażenie dumy gospodarza domu oraz mojej osoby bo w końcu nie wiadomo jakby zareagował po powrocie do domu z nowymi zakupami sprzętu sat.
  Antenę założyłem szybko bo jeden z uchwytów zamontowany był dobrze, dzięki czemu uniknąłem konfrontacji z szanownym małżonkiem. Ciekawość moja była wielka na to co powiedział małżonek po powrocie do domu, a dziś właśnie miałem się okazję przekonać montując tym razem na jego zlecenie antenę DVB-T. Z uśmiechem wspominaliśmy jaka piękna była wiosna tego roku :)
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  To ja opiszę jedną swoją, kiedy jeszcze w liceum dorabiałem sobie na pół etatu w kablówce. Dostałem zgłoszenie awarii. Poszedłem do klienta. Wchodzę. Gość stoi i wrzeszczy na mnie, co to za firma, że on płaci, że ma Sony etc. Żona w tle, siedzi cicho i patrzy na męża. A gość sobie używa tak na mnie za wszystko, co go złego w życiu spotkało. Gestem głowy i ruchem ręki, wskazałem na telewizor z zapytaniem, czy mogę się już nim zająć. Podszedłem więc, odchyliłem zasłonę, podniosłem kabel z podłogi i włożyłem do gniazda antenowego telewizora. Włączyłem. Patrząc na minę gościa i nie bardziej kiepską jego żony, powiedziałem: "Następnym razem będzie 50zł". I wyszedłem ;-)
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  To ja mogę przytoczyć inną historię: klient postanowił naprawić gniazdko odbiornika IR w tunerze DVBT (wpadło do środka) przy pomocy sreberka od czekolady zwiniętego w rulon :D
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  [Mi się tak na szybko przypomniały dwa przypadki - TV SAT.
  Pierwszy - wezwanie do nie działającej anteny - działała... Na parapet i chciałem się podłączyć z testerem celem diagnostyki/regulacji. Zastałem konwerter szczelnie owinięty pazłotkiem - folią alu, bo podobno "tak lepiej działa". Po zdjęciu go okazało się, że skorodował wtyk na kablu i sama antena trochę opadła... po naprawie i regulacji poprosiłem o niestosowanie porad ludowych przy sprzęcie.

  Druga sytuacja - późna wiosna, też antena SAT i też nie działa. Antena przy kominie na płaskim dachu, przy krawędzi. Po wejściu na dach i rozejrzeniu się - zaproponowałem dwa wyjścia - albo antenę przeniesiemy na elewacje między oknami, nieco w bok od zastanej lokalizacji albo... ścinamy rozłożyste drzewo przed budynkiem, któremu urosły na wiosnę liście (antenę klient montował w zimie...).
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  A propos drzewa... Antenę zamontowałem z siedem lat temu na kominie. Trzy lata temu sygnał, że szwankuje. Okazało się, że przez te parę lat świerczek który był obok domu "nieco" podrósł. Mówię żartem do klienta, że gdyby przypadkiem był myśliwym to śrut w dwururkę i wystarczy odstrzelić jedną gałąź. Klient na to, że całkiem przez przypadek jest myśliwym, ale żona nie pozwoli mu Daglesii oszpecić. Przestawiłem antenę metr wyżej i mocno na bok ( na długiej fajce - dalej już się uciec nie dało). Przywróciło to odbiór. Po roku telefon, że znowu źle. Przyjeżdżam i co widzę - poszarpanych jak po wybuchu granatu kilka gałęzi :D . Tyle, że metr za nisko. Wątpię żeby myśliwy nie trafił, po prostu nie wiedział gdzie strzelać. Poradziłem, że tutaj potrzebna ekipa do pielęgnacji zieleni. Przejeżdżając obok kilka tygodni później widzę, że drzewko było u fryzjera . :turn-l
 • Poziom 32  
  junek napisał:


  Pewnie było ocieplanie, dobrze, że nie "wpuścili" w elewację :)
  Nie pewnie a na pewno. Pewnie brakło paru złotych na instalatora coby antene zdemontował i po ocieplaniu zamontował. Inny przykład. Duży obiekt -szkoła. Też była ocieplana. Ponieważ mają być pracownie właśnie do instalacji antenowych ( i nie tylko) zostały sprowadzone peszle w ociepleniu z dachu. Jak przyszło do wprowadzenia kabli okazało się, ze sporo jest niedrożnych. Okazało się, że ekipa która montowała parapety, które są nie tylko przy oknach ale wzdłuż całego budynku zaslepiła owymi parapetami peszle. Tylko te pomieszczenia pracowni są O.K. Prawdopodobnie z tego powodu że tych peszli jest kilka i nie dało rady ich przeciąć wbijając parapet. Zapewne skłoniło to do myślenia "parapeciarzy" żeby się przyjrzeć co jest nie halo. Wniosek - elektryk dobrze wypełnił swoje zadanie - wszak peszle były drożne. "Parapeciarze" podobnie - parapety są O.K. A że całośc wypadła niezbyt - w Polsce żyjemy.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Telefon od znajomych zakupili CP z bezpłatnym montażem jednak coś nie działa . Koleś po przyjechaniu ma miejsce zadaje pierwsze pytanie skąd odbierają Polsat naziemny pokazali prosto na zachód że z nadajnika z Chełmc . Namęczył się chłopina antenę zamontował pod dachem na wysokości jakieś 6-7 metrów 90 % talerza przykrywał dach i rynna . Nie wiem jak to mu się udało ale ustawił talerz na jakąś satelitę coś tam zbierało .Po przyjechaniu zdjąłem talerz montaż na 1.5 metra i działa dz dziś . Jednak też małe niezadowolenie bo teraz nie będzie widać że mają polsata .
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  1.Kilkanaście lat temu ok. godz. 20.30 dzwoni zdesperowana kobieta i proponuje POTRÓJNĄ zapłatę za natychmiastowy przyjazd bo "mąż ze szwagrem montują satelitę już od południa , obalili już 2 flaszki i grożą że się nie poddadzą i zaraz zaczną trzecią flachę" - po przyjeździe okazuje się że szwagier kiedyś ustawił sobie jeszcze analogową SAT więc czuł się starym wyjadaczem i zaproponował mężowi darmową pomoc - a wiadomo że jak darmowa to trzeba sprawę "oprzeć o bufet" a że szło opornie to determinacja rosła wraz ze spożyciem. Instalacja faktycznie zamontowana poprawnie i może nawet mimo braku doświadczenia panowie by sobie poradzili ale niestety trafili na uszkodzony tuner SAT więc mogli z nim walczyć aż do śmierci ;)

  2.Kilka lat temu dzwoni starsza pani z tematem że zanika TRWAM - blok z wielkiej płyty , antenka na balkonie trochę za bardzo schowana więc częściowo zasłonięta i stąd problemy z odbiorem.Ustalamy koszty przekładki w inne miejsce po czy klienta pyta ile to zajmie czasu - odpowiadam że ok 30 min na co pani z niedowierzaniem stwierdza że to chyba niemożliwe bo fachowiec od księdza montował to przez 2 popołudnia i " panie dwa obiady zjadł" ;) - okazało się że fachowiec od księdza miał wiertarkę zapewne za 30 zł z marketu a ze to wielka płyta więc twardy żelbeton to mu trochę zeszło aby wywiercić te 4 dziury - "panie borował i borował i wodą polewał i tak mu zeszło". Swoja drogą co zjadł to jego ;)
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Można też tak a każdy pewnie spotkał coś takiego:
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
 • Poziom 10  
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  Polski producent anten i importer inszego sprzętu...
  Co może zasilić ten miernik? Czeski błąd czy potężny miernik?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Home made rozgałęzienie 1/3
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  W analogu gościowi "działało" podobno dobrze kilka lat, przy sygnale cyfrowym już nie :)
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Pokaż kotku co masz w środku :D

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  Raczej do innego działu niż humor to ten wyrób antenopodobny się nie nadaje :)
  Setki jeśli nie tysiące sprzedanych na znanym portalu aukcyjnym :|
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  nieistotny napisał:
  Home made rozgałęzienie 1/3
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  W analogu gościowi "działało" podobno dobrze kilka lat, przy sygnale cyfrowym już nie :)

  Analog działa na wszystkim, nawet na tym
  http://giservel.pl/images/product/436/trojnikfd.jpg

  Ja w swojej jak na razie krótkiej karierze w TVK spotkałem jeden dość śmieszny przypadek (niestety nie mam zdjęć): klient narzekał na słaby sygnał w tv. Sygnał do tv szedł przez 4 gniazda typu "myszka" i 2 odgałęźniki 1 na 2 :D
  W drugim pokoju miał prosty czwórnik do analogu i powrót do gniazd.

  Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

  Zapomniałem dodać że tracił na tym kilkanaście dB :D
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Dodam od siebie zdjęcie zrobione na poddaszu w moim mieście.

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
 • Poziom 18  
  Fotodetektor napisał:
  Dodam od siebie zdjęcie zrobione na poddaszu w moim mieście.

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło


  jeżeli jest jeszcze szyba to rozwiązanie jakby idealne - odporne na wiatr, oblodzenie i oddziały gołębi :D
 • Pomocny post
  Moderator
  Witam, stoję sobie spokojnie w kolejce w sklepie elektronicznym, przede mną kilka osób i nagle słyszę:
  Proszę pana co może być, bo mi z anteny naziemnej obraz kwadratuje.

  Sprzedawca myśli, skupia wzrok ok. 10 cm przed nosem, (chyba już coś walnął)
  i mówi:
  Jaki pan ma kabel od anteny do dekodera, cienki, czy gruby?
  Klient: cienki.
  A widzi Pan, to zasadniczy błąd, powinien być gruby.
  Na co klient:
  Ale dawniej mi to chodziło, jak zrobili tę francę cyfrową, to tak mam.
  Sprzedawca:
  Szanowny kliencie, co dzień przychodzą ci od cienkiego kabla i się wyżalają, ma być gruby bo sygnał cyfrowy nie nadąża przejść przez cienki kabel do dekodera i dekoder czeka na obraz, stąd te kwadraciki. :D

  Opuściłem sklep.

  Szkoda, że tego nie nagrałem, ale kto się spodziewał?

  Dlatego szanowni forumowicze, stosować gruby kabel, typu RG11, żyła środkowa 1,1mm, sygnał nadąży do dekodera i kwadratowanie nie będzie występować. :D

 • Poziom 30  
  Olek II napisał:
  Dlatego szanowni forumowicze, stosować gruby kabel, typu RG11, żyła środkowa 1,1mm, sygnał nadąży do dekodera i kwadratowanie nie będzie występować.


  ... albo żyłą 0,8mm

  Niedawno "klient" mnie pyta czy mam przewód HD Do tunera bo mu obraz kratkuje.
  W sklepie na S.... z dużego Holdingu powiedziano panu, że do HD ma być kabel HD bo inaczej będą kratki na obrazie.

  Pan miał wszystko poprawnie bo antena Polsatu 60cm z napisem HD ;D, złącza F nakręcane z gumką też pewnie HD i tylko brakowało przewodu wg wytycznych ;)
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Olek II napisał:
  Szanowny kliencie, co dzień przychodzą ci od cienkiego kabla i się wyżalają, ma być gruby bo sygnał cyfrowy nie nadąża przejść przez cienki kabel do dekodera i dekoder czeka na obraz, stąd te kwadraciki.

  Ale numer i co tu "chcieć" od sprzedawcy. :cry:

  Cytat:
  Dlatego szanowni forumowicze, stosować gruby kabel, typu RG11

  To brnijmy dalej w te lepsze kable i zaczynajmy propagować instalacje dopiero od kabli z szeregu H-1000 i dalej 3/4 cala no i oczywiście przy słabych sygnałach tylko kabel 7/8cala.
  :D :D


  Pozdrawiam.
 • Moderator
  Adam, ciekawe jaką szybkość będzie miał kabel QR 540 lub 800. Nie będzie za wolny?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Olek II napisał:
  Adam, ciekawe jaką szybkość będzie miał kabel QR 540 lub 800. Nie będzie za wolny?

  :D :spoko:


  To tak z tych na WESOŁO.

  Może stworzymy dział " Anty Instalacje antenowe na wesoło dla zmniejszenia kwadracików, które zatrzymują się w czasie odbioru ".
  Zasady w tym Nowy acz wyimaginowanym dziale :
  1. Anteny
  1a. nie mniejsze od zysków około +30dBd (parabola o średnicy 9λ) (9λ dla 650MHz = 4,15m)
  1b. dopuszczamy inne parabole o kącie promieniowania około 4st. przy -3dB wiązki i zysku energetycznym około +45dBd (parabola o śr. około 40λ) (40λ przy 650MHz = 18,46m)
  1c. patrz pkt 1.a lub w dopuszczonych pkt 1.b
  2. Kable koncentryczne
  2a. dla odległości 500m od nadajnika kabel nie gorszy od H-1000
  2b. ... 1km od nadajnika kabel tylko 3/4cala
  2c. ... 10km od nadajnika już tylko i wyłącznie kable powyżej 7/8cala
  2d. ... 25km wzwyż tylko kable koncentryczne o średnicy 5cali (powtarzam - tylko 5" lub powyżej)
  3. Złącza
  3a. złącza takiej instalacji dla naziemnej DVB-T tylko N-75
  3b. dla dłuższych kabli N-75 tylko ze złota (nie pozłacane)
  3b. dla wyjątkowo długich kabli wymaganym jest aby bolec środkowy złącza był z Platyny
  4. Nietypowe instalacje
  4a. przy zastosowaniu się do wyżej przedstawionych - dopuszcza się zainstalowania tłumika sygnału w.cz. lecz nie o większej tłumienności niż -3dB
  4b. tłumik taki musi być wykonany tylko ze złota z domieszką brylantu, który musi być doklejony do obudowy zewnętrznej poprzez najlepszy aktualnie produkowany klej

  _____

  No dobrze PANOWIE to chyba na tyle. :spoko:

  Proszę aby czytający user-y, którzy nie są Fachowcami z branży - potraktowali ten wymyślony wątek jako typowy :
  - Uśmiech na Twarzy
  - Prowokacja w pojęciu słowa Prześmiewcza
  - Nie podchodzili do napisanego postu jako do czegoś co może być PRAWDĄ
  - Jest to wpis na WESOŁO i BASTA


  Pozdrawiam.

  PS. Przepraszam ale jakoś mam chyba dzisiaj dobry (czytamy : dość wesoły) "dzionek" - z tych właśnie na WESOŁO. :D :D
  PS2. Podpowiedź :

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jadę sobie dzisiaj do znajomego, bo nie dają rady anteny sat ustawić. I nic dziwnego bo skrzydło budynku zasłania. Proponują, że zamontują dwumetrowy wysięgnik ( budowlańcy). Ja na to, że i trzymetrowy mógłby nie wystarczyć. Na dowód pokazuję im to na dishpointer.com.
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  Mówię, że jedyne wyjście to uśmiechnąć się do sąsiadki piętro albo i dwa wyżej. Zgodziła się. Antena już wisi. Pytam gdzie mają dekoder :?: - Nie mamy jest moduł. Zaglądam za telewizor celem wkręcenia f-ki i widzę tylko gniazdo TV. W mediamarkcie znajomemu powiedzieli, że jak jest wejście na moduł to Polsat na pewno ruszy. Ma to odkręcać.
  Edit: Gdzie diabel nie może tam babę pośle. Żona znajomego zrobiła awanture i bez dopłaty otrzymaja model z tunerem sat :D ( mało tego dwa cale większy i z dwoma parami okularów 3D więcej)
 • Poziom 17  
  Jakość anten :)

  1. "dobra antena"

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  2. "słaba antena"

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  Jak widać im "słabsza" antena tym dłuższy wysięgnik ;) ( Obie oczywiście na tym samym budynku - widziałem już różne wysięgniki ale ten mnie zadziwił ;)
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  UPC ;)

  Serwisuje instalację w budynku ( ok 150 gniazd TV+SAT ) . Wszystko było dobrze dopóki w budynku była TYLKO instalacja zbiorcza. Dostęp do M-switchy i końcówek kabli był może niezbyt wygodny ale z reguły średnio w 30 min dało się zlokalizować problem. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy nic się nie działo - ostatnio dostaję zgłoszenie o awarii - otwieram skrzynkę o co widzę ?

  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło
  HUMOR w dziale - Instalacje anten i odbiór DVB-T - na wesoło

  Do ok 60 istniejących wyjść na mieszkania kablówka dodała swoje 60 kabli i kilkanaście rozgałęźników ( na dziś ) dla tych co biorą od nich np internet a ze zbiorczej maja SAT + TV ( oczywiście nie racząc założyć własnych skrzynek )

  I co z tym zrobić ? chyba tylko Stihl może tu pomóc albo inna Husqvarna ;)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Olek II napisał:
  Ale co widzialem, to cudo.


  Gdzie to widziałeś to "pstryknę" przy okazji. "Oscar" i tak będzie dla Ciebie ;)