Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jackson - wysoki swr- usterka końcówki mocy ?

19 Cze 2012 20:35 3373 9
  • Poziom 15  
    Mam taki problem : swr pomiar na sztucznym obciążeniu 50Ω daje przeciętnie wyniki 3-4 . wstawiłem zamiast 2SC1969 i 2SC2166 ruskie KT907A i W wyniki pomiarów zbieżne.
    Reflekometr sprawny , sprawdzony na innych 2 CB
    Jak kręcę L33 ( ta przy driverze 2166) to SWR spada , ale również moc do ok 4 W i swr 1,5 . reakcja jest dość gwałtowna .
    Kręcenie L30 (ta przy końcówce mocy)nie daje zbyt dużych zmian.
    Jak wstawiłem na filtrze wyjściowym C194 zamiast 270p 100 p SWR spadł do ok 1,5 ale moc w AM również do ok 2 W.
    Macherem zjechałem swr do 1.1 ale moc wyjściowa spadła do 0,5 W
    Gdzie szukać przyczyny ?
    Czy dobrze myślę żeby wymienić wszystkie kondensatory ceramiczne z toru nadawczego mocy i filtra wyjściowego ?
    Wydaje mi sie ze końcówka mocy ma tendencje do samowzbudzania sie , ale nie jestem tego pewien.

Jackson - wysoki swr- usterka końcówki mocy ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    chrobot napisał:
    Gdzie szukać przyczyny ?

W złym i niepoprawnym działaniu Twojego reflektometru.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    SP5ANJ napisał:
    chrobot napisał:
    Gdzie szukać przyczyny ?

W złym i niepoprawnym działaniu Twojego reflektometru.
    Pozdrawiam.

wskaźnik swr , s-metr w jacku zachowuje sie podobnie jak mój SWR1140MD
    pisałem ze reflektometr sprawdzałem na innych CB z moca ok 4 W i działa poprawnie
    a sztuczne obciązenie mam zrobione z 2x100Ω węglowe 10W (połączone równolegle)+ekran

Jacka kupiłem w opłakanym stanie i walczę z jego reanimacja .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    modulację i/lub nośną widzę na oscyloskopie , pomiar na gnieździe anteny
    Czy może być tak że mój miernik SWR działa poprawnie tylko dla małych mocy ok 4W ?
    Czyli w mierniku podczas detekcji Uref (napięcie fali odbitej) przy małych mocach dioda detekcyjna w sekcji Uref nie przewodzi lub przewodzi słabiutko, gdyż nie zostało 'przebite' napięcie progowe dla złącza półprzewodnikowego .
    Mój miernik SWR może prawidłowo pracować maksymalnie do iluś tam Watów, np do 10W a potem już coś tam w nim się wzbudza i szaleje?
    Sprawdzałem na antenie (helikalna) w samochodzie , gdzie mój stary "Herbert"na mierniku SWR wskazywał <1.3 , a "Jackson" ok 3. na sztucznym obciążeniu "Jackson" pokazuje wyniki jak poprzednio pisałem .
    Po kalibracji jest zbliżony wynik WFS - wysoki .

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. Proszę poprawić wszystkie swoje wpisy w tym temacie. /Olek II/
  • Poziom 24  
    A może to twoje sztuczne obciążenie nie jest bezindukcyjne??

Z rób test- podłącz sztuczne obciążenie pod miernik swr a ów miernik podłącz do innego radia.

Pisałeś co prawda o próbach z innymi radiami, ale nie napisałeś czy sprawdzałeś miernik z innymi radiami przy sztucznym obciążeniu, czy z anteną.

Z doświadczenia wiem, że gdy Π filtr jest rozstrojony- uszkodzony, to właśnie jest takie zjawisko, że miernik swr błędnie pokazuje " dużą " moc wyjściową, a gdy zestroisz Π filtr na takie parametry jak ma być to moc pokazywana przez miernik spada.

Poprostu gdy Π filtr jest rozstrojony to na wyjściu w.cz. z radia masz bardzo dużo harmonicznych zawyżających pomiar mocy :( .

Prądy spoczynkowe na driverze i końcówce masz ok? ustawiałeś je wogóle?

Napisz coś więcej - dokładniej o podjętych przez ciebie działaniach w torze nadawczym.
  • Poziom 15  
    PLEXI napisał:
    A może to twoje sztuczne obciążenie nie jest bezindukcyjne??

Z rób test- podłącz sztuczne obciążenie pod miernik swr a ów miernik podłącz do innego radia.

Pisałeś co prawda o próbach z innymi radiami, ale nie napisałeś czy sprawdzałeś miernik z innymi radiami przy sztucznym obciążeniu, czy z anteną.

Z doświadczenia wiem, że gdy Π filtr jest rozstrojony- uszkodzony, to właśnie jest takie zjawisko, że miernik swr błędnie pokazuje " dużą " moc wyjściową, a gdy zestroisz Π filtr na takie parametry jak ma być to moc pokazywana przez miernik spada.

Po prostu gdy Π filtr jest rozstrojony to na wyjściu w.cz. z radia masz bardzo dużo harmonicznych zawyżających pomiar mocy :( .

Prądy spoczynkowe na driverze i końcówce masz ok? ustawiałeś je wogóle?

Napisz coś więcej - dokładniej o podjętych przez ciebie działaniach w torze nadawczym.

Code:
    Po prostu gdy Π filtr jest rozstrojony to na wyjściu w.cz. z radia masz bardzo dużo harmonicznych zawyżających pomiar mocy  

>> TO JEST MOCNO PRAWDOPODOBNE
    Code:

Prądy spoczynkowe na driverze i końcówce masz ok? ustawiałeś je w ogóle ?

sa ok 45 mA DRV 90 mA PA
    -----
    inne uwagi nie mniej cenne sprawdzę niezwłoczne , są mocno prawdopodobne
  • Poziom 15  
    PLEXI napisał:
    Prąd na PA troszke za duży- powinno być 80mA. Mam nadzieje, że wiesz jak wyrególować prądy spoczynkowe?

Poniżej przesyłam przydatny link.
    http://malzev.tripod.com/cb-radio/jack_tra.htm

tak , procedurę regulacji opisana w tym linku zrobiłem na wstępie zabawy z radyjkiem .
    w różnych opisach spotkałem się z wartościami od 80 do 100 mA dla MRF477 i 2SC1691

a'propos , jaki prąd spoczynkowy dla KT909B (Б), (2T909B(Б) ) , ten 35 W , "pdf-ki" tego tranzystorka w załączeniu, te które udało mi się zdobyć.

zastanawiam się czy przypadkiem nie mam do czynienia z powstającymi harmonicznymi które powodują samowzbudzenie się tranzystorów w końcówce mocy , wtedy pomiar mocy może być obarczony dużym błędem . Nie posiadam analizatora , ale spróbuje pobawić się częstościomierzem , jeżeli domysły moje będą poprawne , to błąd tkwi w torze zasilania DRV i PA , czyli zabawa z kondensatorkami od sprzęgającymi linie zasilania , ale to już jutro .

W dalszym ciągu łamiesz regulamin pkt 3.1.13, 3.3. Proszę ostatni raz, popraw wszystkie swoje wpisy w tym temacie, inaczej temat wyląduje w koszu i otrzymasz ostrzeżenie. /Olek II/
  • Poziom 30  
    Jesteś pewien, że się nie wzbudza nadajnik?

Dodano po 2 [minuty]:

chrobot napisał:
    reakcja jest dość gwałtowna

Rozwiń tę myśl, bo nie załapałem.