Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet DP 21-03 czy DP 21-13?

mentorsem 19 Jun 2012 23:18 4295 3
    mentorsem
    Level 2  
    Mam zamiar kupić kocioł dwufunkcyjny. Mieszkanie do ogrzania ma zaledwie 38m2. Kocioł będzie zamontowany w kuchni, łazienka jest za ścianą. Jedyny problem to długość komina ok.16 mb.
    Oczywiście szukam najtańszego rozwiązania i o kotle kondensacyjnym nie ma mowy.
    Znalazłem tylko 2 kotły z Termetu, które za cenę do 3000zł mogą współpracować z tak długim kominem.

Moje pytanie brzmi:
    Czym różnią się oraz który z nich lepiej zamontować?
    1.Minimax Elegance turbo GCO-DP-21-03 (21/21)
    2.Miniterm Elegance turbo GCO-DP-21-13 (21/21)

Lub proszę polecić inny kociołek za cenę do 3000zł, ale który będzie obsługiwał komin 16mb.
    serwo66
    Level 25  
    Oba kotły różnią się jednym czyli sposobem ogrzewania ciepłej wody ale według mnie jeśli patrzysz na cenę to śmiało polecam mini-terma. Zamontowałem ich sporo i nie mam z nimi naprawdę żadnych problemów. Oczywiści weź model o mocy 24 kw, moc na centralne zmniejszy ci serwisant a 3 kW na ciepłą wodę to jest spora różnica.
    mentorsem
    Level 2  
    A można prosić szersze wyjaśnienie na temat tej różnicy ogrzewania wody?
    serwo66
    Level 25  
    MiniMax podgrzewa wodę w wymienniku płytowym, po odkręceniu kranu włącza się gaz i pompa a po zakręceniu kranu pompa chodzi jeszcze kilkanaście minut studząc wodę wewnątrz kotła. W mini-termie jest wymiennik bitermiczny czyli w wymienniku c.o. w środku rurki jest mała rurka z wodą użytkową, po odkręceniu kranu włącza się gaz ale bez pompy a po zakręceniu kranu włącza pompę i chłodzi wodę wypychając ją w centralne i dlatego w kotłach z wymiennikiem bitermicznym nie wolno zamykać zaworów od c.o.. Przy nowoczesnych grzejnikach i cienkich rurkach przez chwilę w lato po użyciu c.w.u. najbliższy grzejnik będzie lekko ciepły. Z moich doświadczeń śmiało polecam mini-terma. Podstawowym plusem jest spora sieć serwisowa czyli łatwy dostęp i prawo wyboru oraz sporo tańsze części ( takie same części jak w renomowanych markach ).