Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy programtor, pierwsza przygoda z mikrokontrolerem

michal1233 19 Cze 2012 23:39 1328 6
  • #1 19 Cze 2012 23:39
    michal1233
    Poziom 9  

Witam serdecznie.

Od dawna chcę zacząć 'zabawę' z mikrokontrolerami, jednak nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.

Wiem, że potrzebuję programator USB - pytanie jaki, aby nie wydać dużo pieniędzy?
    Co jeszcze jest mi potrzebne do programowania mikrokontrolerów?

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Cze 2012 23:46
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

michal1233 napisał:
    Wiem, że potrzebuję programator USB - pytanie jaki, aby nie wydać dużo pieniędzy?

Czyli np. USBasp albo USBTiny - na allegro USBasp znajdziesz za mniej niż 30 zł z przesyłką.
    W sieci jest także wiele sklepów.
    Możesz także zrobić własny jeżeli masz dostęp do komputera z portem LPT lub osoby, która zaprogramuje Ci mikrokontroler użyty w tym programatorze.

michal1233 napisał:
    Od dawna chcę zacząć 'zabawę' z mikrokontrolerami, jednak nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.
    ...
    Co jeszcze jest mi potrzebne do programowania mikrokontrolerów?

Możesz zrobić tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

0
  • #3 19 Cze 2012 23:53
    michal1233
    Poziom 9  

A możesz mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie podłączam do programatora USBasp mikrokontroler Atmega16?

0
  • Pomocny post
    #5 20 Cze 2012 11:10
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

michal1233 napisał:
    Wiem, że potrzebuję programator USB - pytanie jaki
    Ja bym proponował JTAG-a na FT2232 od Freddego. Obsługuje zarówno mikrokontrolery AVR (avrdude -c jtagkey) jaki i ARM. Oczywiście jeśli nie planujesz późniejszej zabawy z ARM(niektóre, np. LPC1114 są bardzo tanie, ale tylko w SMD), to USBasp jest najtrafniejszym wyborem.

0
  • #6 20 Cze 2012 22:08
    michal1233
    Poziom 9  

Rozumiem, że nie kupując podstawki będę musiał w każdym układzie montować gniazdo, które będzie pozwalało na podłączenie do programatora?

Osobiście odpowiada mi USBasp, na razie pozostanę przy mikrokontrolerach AVR.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Cze 2012 22:21
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

michal1233 napisał:
    Rozumiem, że nie kupując podstawki będę musiał w każdym układzie montować gniazdo, które będzie pozwalało na podłączenie do programatora?

Tak, ale może być malutkie.
    A jeżeli będziesz działał na płytce stykowej, to zrobisz sobie przejściówkę:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/plytka-stykowa-zasady.html#ISP_przejsciowka

Ponieważ dopiero zaczynasz, to nie montując gniazda, co chwilę musiałbyś wyciągać kość by ją zaprogramować, a później sprawdzić czy działa, i tak w "kółko Macieja".
    Montując gniazdo masz komfort i szybkość pracy. Pomijam już fakt, że w przyszłości będziesz także używał wersji SMD mikrokontrolerów i właściwie nie będziesz miał wyjścia.

0