Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować dyskryminator impulsów układzie schmitta?

20 Cze 2012 00:02 3377 7
  • Poziom 2  
    Witam,

Na początku chciałbym prosić o wyrozumiałość, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką analogową. Przeszukałem już sporo stron, ale nadal nie potrafię sobie poradzić ze zbudowaniem układu dyskryminującego impulsy z wykorzystaniem układu schmitta. Chcę aby na wyjściu układu był stan wysoki, gdy amplituda impulsu jest >= 1.5 i przechodził w stan niski po spadku do 0.8-1V. Impulsy będą pochodziły z detektora i będą miały ujemną amplitudę. Przy pomocy jakiego elementu elektronicznego można ją odwrócić na dodatnią? Ma ktoś jakieś pomysły? Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 28  
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    wojtas_k2 napisał:
    Witam,

Na początku chciałbym prosić o wyrozumiałość, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką analogową. Przeszukałem już sporo stron, ale nadal nie potrafię sobie poradzić ze zbudowaniem układu dyskryminującego impulsy z wykorzystaniem układu schmitta. Chcę aby na wyjściu układu był stan wysoki, gdy amplituda impulsu jest >= 1.5 i przechodził w stan niski po spadku do 0.8-1V. Impulsy będą pochodziły z detektora i będą miały ujemną amplitudę. Przy pomocy jakiego elementu elektronicznego można ją odwrócić na dodatnią? Ma ktoś jakieś pomysły? Z góry dziękuję za pomoc

Polaryzację zmienisz np. wzmacniaczem operacyjnym w układzie odwracającym fazę.
    Jeśli to są krótkie impulsy z detektora (np. cząstek) to można użyć transformatorków inwertujących. A dyskryminację można zrobić komparatorem z histerezą. Sporo zależy od pasma (dł. impulsu i częstość).
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi. Impulsy pochodzą z detektora promieniowania neutronowego. Częstotliwość impulsów to dziesiątki kHz. Dobra, polaryzację zmienić można za pomocą wzmacniacza odwracającego o wzmocnieniu -1.
    Zbudowałem układ schmitta do dyskryminacji w oparciu o poniższy link:
    http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electronic/schmitt.html#c2
    Parametry zostały dobrane, jak na załączonym zdjęciu. Niestety układ nie działał poprawnie. Tzn. załączał i wyłączał się stan wysoki na wyjściu przy takim samym napięciu oraz stan wysoki stanowił ok. 50% napięcia zasilania. Wykorzystałem wzmacniacz LM327. Powinienem skorzystać z jakiegoś innego?

Jak zbudować dyskryminator impulsów układzie schmitta?

Moderowany przez fortronik:

Proszę na przyszłość zapoznać się z zasadami załączania obrazków na forum w tym temacie Link

• Poziom 16  
    wojtas_k2 napisał:
    Dzięki za odpowiedzi. Impulsy pochodzą z detektora promieniowania neutronowego. Częstotliwość impulsów to dziesiątki kHz. Dobra, polaryzację zmienić można za pomocą wzmacniacza odwracającego o wzmocnieniu -1.
    Zbudowałem układ schmitta do dyskryminacji w oparciu o poniższy link:
    http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electronic/schmitt.html#c2
    Parametry zostały dobrane, jak na załączonym zdjęciu. Niestety układ nie działał poprawnie. Tzn. załączał i wyłączał się stan wysoki na wyjściu przy takim samym napięciu oraz stan wysoki stanowił ok. 50% napięcia zasilania. Wykorzystałem wzmacniacz LM327. Powinienem skorzystać z jakiegoś innego?

Trudno powiedzieć. Sprawdź wszystko czy jest dobrze podłączone, ale LM327 to raczej nie jest komparator (wyszukiwarka mówi że to regulator napięcia). Pokaż wykresy z oscyloskopu.
  • Poziom 28  
    Cytat:

Dzięki za odpowiedzi. Impulsy pochodzą z detektora promieniowania neutronowego

Napisz coś na temat parametrów tych impulsów, jeżeli są to bardzo krótkie impulsy, to byle jakim komparatorem nic nie zdziałasz.
    LM327 to stabilizator, pewnie chodziło o lm324 .
  • Poziom 2  
    Na wyjściu detektora generowane są impulsy o ujemnej amplitudzie w zakresie 0-2V. Czas trwania impulsu wynosi 1 μs. Rzeczywiście w układzie użyłem układ LM324N firmy ST. Testowałem go na dłuższych impulsach z generatora i działał tak jak wcześniej napisałem-załącza i wyłącza się przy tym samym napięciu. Połączenia sprawdzałem kilkakrotnie i wg mnie wszystko jest tak jak na schemacie.
  • Poziom 28  
    Jeżeli załącza i wyłącza się przy tym samym napięciu znaczy że histereza jest za mała (rezystor R3 na schemacie). Pamiętaj , że masa dla tego układu nie musi oznaczać ujemnego napięcia zasilania. Inna sprawa to taka, że LM324 raczej nie nadąży za 1us impulsami. Ale to sprawdzisz pewnie sam. Układ jest tak prosty że musi działać jeśli tylko prawidłowo go zasilasz i odpowiednio podajesz / mierzysz napięcia.