Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania.

DJKamil94 20 Jun 2012 08:45 1709 4
    DJKamil94
    Level 11  
    Witam!
    Mam problem z stworzeniem schematu diody na przekaźniku. Dioda ma za zadanie świecić, gdy naciśnie się przycisk pierwszy, po naciśnięciu drugiego przycisku, ma ona się zgasić. Teraz zamieszczę schemat oraz zdjęcia elementów. Przekaźniki są na 12V, dioda z rezystorem została dobrana do takiego napięcia. Jak na razie na rysunku widać, jak co jest podłączone. Dodam jeszcze schemat bez połączeń, może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Kompletnie nie rozumiem tych przekaźników :|

Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania. Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania. Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania. Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania. Dioda sygnalizacyjna na przekaźniku - wskaznik dzialania.

Bardzo proszę o pomoc, zależy mi żeby w tym tygodniu oddać pracę.
    kindlar
    Level 40  
    Możesz bardziej szczegółowo opisać zasadę działania tego urządzenia? Czy te elementy, które przedstawiłeś są przypadkowe, czy z dokładnie takich musisz to zbudować?
    Czy naciśnięcie drugiego przycisku ma na stałe wyłączyć diodę? czy ma ona zgasnąć tylko w chwili naciśnięcia a po puszczeniu przycisku zapali się samoczynnie?
  • Helpful post
    highlanderus
    Level 30  
    To co opisujesz to klasyczna blokada przełączająca. Poczytaj i wszystko zrozumiesz.
    Żeby ci to jakoś ułatwić, zasadą działania takiego układu są dwa oddzielne moduły [przełącznik + przekaźnik] - zmontowane tak, że jedna z par styków zwiernych [NO] jest połączona równolegle z włącznikiem chwilowym - dając podtrzymanie zasilania cewki przekaźnika. Jak już masz takie dwa zestawy [nazwijmy je zestaw A i zestaw B] to w obwód załączenia przekaźnika A włączasz jedną parę styków rozwiernych [NC] przekaźnika B i odwrotnie w układ załączania przekaźnika B styki rozwierne przekaźnika A. I tak włączając przekaźnika B rozłączysz przekaźnik A i na odwrót.
    DJKamil94
    Level 11  
    Dziękuję "dejmos". Właśnie o to mi chodziło, bardzo mi pomógł ten schemat :) kilka osób pomogło mi także na priv, wielkie dzięki :)