Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja domofonowa - jak położyć okablowanie

benypb 20 Jun 2012 16:04 6628 6
Wago
 • Wago
 • #2
  Ircys
  Intercoms specialist
  Okablowanie dobre do systemu gdzie elektronika nie jest w zasilaczu np. Cyfral, ale gdy
  elektronika jest w zasilaczu (np. Urmet 525/321) to okablowanie jest złe. Okablowanie optymalne to dodatkowo UTP w relacji zasilacz - unifon.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • Wago
 • #4
  Ircys
  Intercoms specialist
  benypb wrote:
  Czyli między zasilaczem a słuchawką położyć UTP.

  A jak to jest z zasilaniem, czy trzeba kłaść 3x1 czy wystarczy zasilanie po UTP?


  To zależy jaki chcesz założyć domofon. Jeżeli np. firmy Urmet 525/321 to zasilanie, rozmowa, otwieranie leci wtedy po UTP-ie. Jeżeli np. Cyfral (centralka-wzmacniacz w kasecie) to zasilanie powinno iść oddzielnym kablem elektrycznym.
  Dla świętego spokoju połóż kabel tak jak na Twoim schemacie dodając UTP między zasilaczem a unifonem.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #5
  diodi1
  Level 24  
  Witam. Kolego nie kładź przewodu utp do furtki tylko żelowany bo jak położysz utp lub ytksy to po roku lub więcej będziesz miał same problemy te przewody piją wodę i nic na to nie poradzisz, przewód żelowany jest odporny na takie warunki i znakomicie się sprawdza w tego typu instalacjach. Pozdrawiam
 • #7
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ircys wrote:
  Okablowanie dobre do systemu gdzie elektronika nie jest w zasilaczu np. Cyfral, ale gdy
  elektronika jest w zasilaczu (np. Urmet 525/321) to okablowanie jest złe. Okablowanie optymalne to dodatkowo UTP w relacji zasilacz - unifon.

  1.Chyba nie do końca przyjrzałeś się temu schematowi.....
  Podejrzewam że chciałeś napisać że od furtki do zasilacza jeden przewód UTP a drugi z zasilacza do słuchawki.....

  Przy tak wykonanym okablowaniu podłączysz i badziewiaka dwużyłowego pod który wyrysowałeś schemat, jak i cos bardziej porządnego wielożyłowego np takiego jak proponował Ircys. ( gdzie masz pełną regulację głosności po obu stronach)
  2. Nie chcę się licytować ale pomiedzy furtką a zasilaczem dałbym 12- 14 zył. Kosztuje to max 50 groszy za metr więcej a zostawia zapas na ewentualne światełka, sterowania np bramą, zasilacze zamków szyfrowych czy czytników, przyciski otwarcia czy sygnalizacje niedomkniętej furtki.

  benypb wrote:
  Tak pisząc UTP miałem na myśli UTP żelowany, mój błąd że nie napisałem.
  Dzięki przyda się na pewno dla innych ta informacja.


  To tylko jeszcze zwróć uwagę czy jest to przewód żelowany zewnętrzny czy żelowany ziemny ( grubsza izolacja, dodatkowe zabezpieczenie w postaci otuliny z aluminium) Nie musi to byc skrętka a wystarczy zwykły telekomunikacyjny.

  Zasilanie np linka 2X 1 w relacji zasilacz- unifon to np przyszłościowo gdybyś chciał np wideodomofon.
  Zasilanie w relacji zasilacz - furtka do elektrozaczepu czasami zalecane przez producentów nie tyle z racji ewentualnych zakłóceń co ewentualnych spadków napięcia przy większych odległościach oraz w przypadku przebicia - uszkodzenia sprzetu. W praktyce rzadko spotykane i niekonieczne. Gdybys miał od zasilacza do panela kilkadziesiąt metrów warto rozważyć. .... Przy mniejszych odległosciach jeden przewód 12- 14 zył do panela i z panela do elektrozaczepu.

  Jeżeli nie masz jeszcze furtki to zamów od razu z zamontowanym w słupku elektrozaczepem i pochytami/ pochwytem. Wyjdzie to i taniej i ładniej niż w przypadku późniejszych przeróbek. Furtka najlepiej na regulowanych zawiasach.....
  Może jestem negatywnie nastawiony ale wiele razy spotykałem się z sytuacjami gdzie dostawca ogrodzenia zapewniał że wystarczy tylko zamontować rygiel. a okazywało sie że nic nie jest przygotowane. Kończyło się to na totalnej rzeźbie bo furtka oczywiście ustawiona była tak że za mało miejsca na puszke nawierzchniową a za dużo na zaczep wpuszczany. Oczywiście wszystko można przerobić. tylko że po co dwa razy płacić.......  Pozdrawiam