Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyznaczanie bety tranzystora za pomoca PSPICE

2K 14 Sty 2005 23:38 1859 3
  • #1 14 Sty 2005 23:38
    2K
    Poziom 9  

czy ktos wie jak mozna wyznaczy bete tranzystora PNP w PSPICE majac dany punkt pracy (Ic i Uce)

0 3
  • #2 15 Sty 2005 12:34
    mosfet
    Poziom 25  

Ja robie to w nast. sposob:

Mam naday pkt pracy, czyli UCE (napiecie kolektor-emiter) oraz prąd kolektora IC.

- Robie schemat symulacyjny: podlaczam bateryjke (VDC) miedy kolektor a emiter tranzystora zeby zasymulowac okreslone napiecie UCE. Dla trandka NPN plus bareryjki do kolektora, minus do emitera. Potem miedzy baze a emiter wstawiam zrodło prądowe (IDC) "minus" zrodla do emitera "plus" zrodla do bazy. Mase symulacyjna "GND GROUND" podlaczam do emitera.

-usawiam markery: (1) pradowy na bazie (2) pradowy na kolektorze.
    nastepnie wybieram symulacje DCsweep. Wybieran numer zrodla pradowego IDC1 albo cos takiego (zalezy jak nazwales w PSpice zrodlo praodwe). Treaz trzeba "na oko" oszacowac jaki prad trzeba puscic w baze zeby poplynal pozadany prad kolektora i ustawiasz "Initial" i "Final" torszke "na intuicje" np. Initial 0.1m final 1m dalej masz krok, krok ustaiasz w zaleznosci do tego jak dokladnie chcesz miec policzone....i jak mocnego masz kompa :D Wlaczasz sumulacje, sie licy, sie licy, sie licy...i wchodzimy do probe. Wlaczamy kursor najezdzamy tam, gdzie prad emitera jest taki jak chcemy. I teraz zalezy co nas intresuje:

beta stalopradowa: poprostu podziel jedno przez drugie wskazanie kursora (spice powinien dla dwu markerow pradowych, jakie dales na schemacie narysowac wykres pradu kolektora w funckji pradu bazy) dzielisz Ic/Ib i masz bete

beta zmienno-pradowa czyli taka jak bedzie wzmacnial sygnal zmienny:
    "sciagnac" dwa punkty bliziutko naszego punktu pracy i policzyc bete "przyrostowa". Czyli ΔIC/ΔIb przyrosty obliczasz na podstawie tych dwuch zdjetych punktow.

To chyba wszystko, w razie dalszych watpliwosci, krzycz :)

0
  • #3 15 Sty 2005 15:12
    2K
    Poziom 9  

dzieki wielkie, wlasnie chodzilo mi o taki uklad wymuszajacy punkt pracy.
    nie wiedzialem jak go zlozyc, a bety (dc i ac) odczytuje sobie z pliku *.out , bo schemat "skladam" w pliku *.cir

to jeszcze gwoli scislosci - musze tak modyfikowac prad zrodla pradowego podlaczonego miedzy baze i emiter zeby poplynal żądany punkt pracy Ic (napiecie pkt. pracy juz jest ze zrodla napieciowego) - am i right?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sty 2005 17:58
    mosfet
    Poziom 25  

tak to prawda. bateria wymusi napięcie a prąd trzeba troszke "zgadnąć" jaki podać na bazę. Załóż sobie jakąś początkową bete

ciesze sie, ze moglem pomóc. :)

ja wole sobie najechac markerami, pozatym mam wtedy "graficzny" wydruk.

Jestem starym analogowcem i cyferki jakos do mnie "nie trafiają" :)

sugeruje skonkretyzować wdzięczność i skorzystać z przycisku :D

0