Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie tranzystory zastosować do wzmacniacza o mocy 30-50W?

14 Sty 2005 23:43 1301 8
 • Poziom 10  
  jakie tranzystory zastosować do wzmacniacza o mocy 30-50W ?
 • Poziom 10  
  wzmacniacza jeszcze nie ma, więc myslalem, że coś sensownego poradzicie :wink:
 • Poziom 10  
  a ja czytalem na elektrodzie, ze 2n3055 są stare i lepiej cos innego zastowac
 • Poziom 28  
  Witam
  Kolego autorze, skoro twoja wiedza w tym temacie jest , powiedzmy, "wymagająca uzupełnień", nalezy sie spodziewać iż w trakcie uruchamiania poniesiesz straty....Im tańsze to będą tranzystory , tym mniejsze..
  Wielu opiera sie na obiegowych opiniach i je powiela, tranzystor końcowy nawet stary jak ten 2N3055, dobrze wysterowany potrafi wzmacniać nawet do 50 - 80 kHz!!
  Zaczynasz zatem szukanie nie od właściwej strony, najpierw trzeba znaleźć dobry układ...., a potem dobierać tranzystory mocy.
  jk
 • Poziom 42  
  Z całym szacunkiem - 2N3055 używam od... prawie 30 lat. Ich jedyną i niezaprzeczalną zaletą jest odporność na przeciążenia. Poza tym jakichkolwiek zalet brak. Są to tranzystory bardzo poooowoooolneeee, wymagające małych rezystancji pomiędzy bazą i emiterem oraz o bardzo małym wzmocnieniu. W związku z tym wymagają mocnych tranzystorów do ich sterowania i wysokiego prądu spoczynkowego.

  RoMan
 • Poziom 28  
  Witam
  Ja z tych "kartofelków" potrafiłem wydusić nawet6 40 - 50 kHz , przy klasycznej głębokości ujemnego sprzężenia.
  Wymaga to nieco modyfikacji powszechnie spotykanych układów. Można uzykać bardzo małe rezystancje baza -emiter, nie stosując kosmicznych prądów spoczynkowych.
  Faktem jest tez iż dawno zaprzestałem ich stosowania, bo zacząłem nieco większe moce ( 2 - 4 kW).
  Najprostrzym sposobem jest zastosowanie między bazą , a "minsem", rezystora o 2 razy większej wartości, co w emiterze tranzystora mocy, w szereg z diodą m pradzie minimum 5A, włączonej w kierunku przewodzenia.Zmieniamy wtedy układ ze wzmacniacza pądu , na lustro prądowe o przkładni =2. Kązdy dołączony równolegle tranzystor mocy oddaje do obciążenia pra 2 razy większy od prądu bazy. Tranzystor sterujący(wtórnik emiterowy) musi miec dużą moc, ja stosuje taki sam co końcowe.
  jk