Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja PT909 czy warto było kupić za 200zł?

coosha 20 Jun 2012 18:53 1251 7
    coosha
    Level 11  
    Własnie zakupiłem stacje PT 909 od starego elektronika za 200zł i nie wiem czy warto było.... Wcześniej działałem na transformator-ówce ale już mi nie wystarczała.
    Chciałbym poznać opinie o mojej stacji , czy zrobiłem dobry zakup ? Jakie ma wady i jak się wam pracuje na niej .
    Pozdrawiam
    kazik70
    Level 28  
    Użyj opcji szukaj, trochę było o tej stacji. Za dobra to ona nie jest.
    coosha
    Level 11  
    Szukałem i znalazłem 2 opinie i obydwie pozytywne ale nic szczegółów po za tym ze słaba ma kolbę bo 25 w i słaby hot air bo 250 w . Tylko tyle znalazłem, może ktoś wypowie się więcej na jej temat?
    coosha
    Level 11  
    Kolego Kazik70 czy mógłbyś wyrazić swoja opinie o niej, oraz wypunktować jej wady zalety i co myślisz o cenie ?
    kazik70
    Level 28  
    Wady:
    *Mała moc kolby 35W, nic grubszego nie polutujesz. Będzie Cię zmuszała to stosowania większych temp.
    *Hot air 250W, tak jak wyżej + mała wydajność kompresora
    *Zasilacz wręcz śmieszny, brak ograniczenia prądu. Podobny możesz zrobić sobie na zwykłym LM317.
    *Typowe chińskie wykonanie.

Zalety:
    *Cena

Na początek do drobnego lutowania chyba może być. Rozumiem że jesteś młodą osobą, która dopiero jest na początku przygody z elektroniką. Kupiłeś może nie najlepszą stacje ale za to za bardzo małe pieniądze. Będziesz się uczył nabierał doświadzenia i z czasem pewnie sam ją sobie poprzerabiasz :D
    coosha
    Level 11  
    Dziękuję bardzo za wyczerpująca odpowiedz . Powiedz jeszcze czy się opłacało ? I czy za te pieniądze kupiłbym coś lepszego?
    kazik70
    Level 28  
    Czy się opłacało to chyba czas pokaże i sam ocenisz, bo tak naprawdę zależy co będziesz chciał nią robić. Do budowania własnych prototypów i drobnych napraw wystarczy. Ale wszędzie tam gdzie jest kilkuwarstwowy laminat, duże układy, tuleje czy inne łączniki będzie Ci bardzo ciężko, a czasami praca będzie nie możliwa.

Za podobny budżet jest 868D, teoretycznie sporo mocniejsza.

Ciekawe jak jest z tym hotem w specyfikacji jest 250W, a na allegro sprzedają grzałki które pasują do pt909 i do np pt852 a tam jest 500 czy 600W.
    Wychodzi na to że łatwo można sobie dodać mocy.

Po wymianie transformatorka możesz też zakładać mocniejsze grzałki do kolby. Sam do takiej kolby zakładałem grzałkę xytronica 60W z kolby 107.

Nic też nie stoi na przeszkodzie by założyć inną kolbę.

Oczywiście wszystko to wiąże się z przeróbkami elektroniki, ale przecież tym właśnie się zajmujemy. :D
    Wydaje mi się że to dobra baza do zbudowania czegoś swojego, jest tam sporo miejsca.
    coosha
    Level 11  
    Kolego kazik70 (smakoszu mescaliny) dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam . Ta stacja jest mi w sumie potrzebna do lutowania i wlutowywania uC w obudowach tqfp i myślę ze zda egzamin:)