Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piezoharvesting z membran piezo - LT3588

20 Cze 2012 21:40 848 4
 • Poziom 10  
  Witam,
  zrobiłem sobie układ do odzyskiwania energii na bazie scalaka Lineara LT3588 (aplikacja wzięta z datasheeta). Sprawdziłem poprawność jego działania z panelami słonecznymi - działa w porządku.

  W ramach pracy dyplomowej mam jednak za zadanie odzyskać energię z modułu piezoelektrycznego. Jako że gotowe moduły są drogie (koszt rzędu 60 - 200$ za sztukę), próbowałem wspólnie z moim promotorem wykorzystać kilkadziesiąt tanich membran piezo, aby sprawdzić, czy da się z nich odzyskać jakąkolwiek energię. Nie udało mi się jednak ich zaprzęgnąć do pracy z układem.

  I tu nasuwa się pytanie: w jaki sposób najkorzystniej połączyć membrany, by uzyskać jakikolwiek efekt? Szeregowo, równolegle, szeregowo-równolegle? Czy jest to w ogóle możliwe?
  Maksymalne napięcie wejściowe LT3588 wynosi 20 V.
 • Fabryka Prądu
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wydaje mi się, ze problemem będą tutaj różnice w ładunkach dostarczanych z poszczególnych membran. Układ membran, jakkolwiek połączony, najpierw będzie dążył do równowagi, a dopiero później odda coś na zewnątrz.
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 10  
  Czyli Twoim zdaniem należałoby zapewnić identyczny nacisk na wszystkie membrany, by uzyskać niezerowy bilans ładunku? Docelowo miałoby to działać jako rodzaj kafelka/wycieraczki/dywanika, który odzyskiwałby energię z mechanicznego nacisku osoby, która po nim stąpa.
  Też nad tym właściwie myślałem, membrany piezo zachowują się chyba jak impedancje o charakterze pojemnościowym.
 • Poziom 10  
  Dzięki serdeczne za link.