Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SINGER 834 - zaschnięty smar

20 Jun 2012 22:02 2240 6
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  latea
  Level 9  
  Miałam podobny problem.
  Pomógł WD-40. Spryskać, poczekać. Jeśli nie ruszy jeszcze raz spryskać. Można spróbować trochę go rozruszać, ale nie na siłę.
  Po paru pryśnięciach powinno puścić.
 • #3
  HONDACX
  Level 13  
  Właśnie - oliwka przy maszynach to podstawa jednak z tego co rozmawiałem z fachowcami preferują bardzo niewielkie ilości. Ja sam używałem w sporych ilościach i zalewałem ją oliwką.
  Zemściło się to na mnie ponieważ wypłukałem smar z łożysk.

  Teraz moje pytanie - jakiego smaru używać na zębatki (umieszczone na dole maszyny). Czy musi być jakiś specjalny czy może być zwykły przekładniowy stosowany w samochodach. Aczkolwiek mam też smar który stosuje się do przegubów samochodowych i jest na bazie dwusiarczku molibdenu (taki czarny).

  Właśnie zakładam nowe kółeczka.
 • #5
  HONDACX
  Level 13  
  A na zębatkach był jakiś smar. Maszyna pierwszy raz w życiu była rozbierana. Tak więc - producent używał smaru.
  Teraz pojawiło się następne pytanie - gdzie go stosować.
  Ponawiam pytanie - jaki smar.

  Troszkę się z Tobą zgodzę - ostatnio rozmawiałem z serwisantem (starej daty serwisant :) ) to usłyszałem, że ta maszyna praktycznie tylko fabrycznie była smarowana a i to co oliwki kapnę - to jej wystarczy szczególnie w miejsce bębenka i od czasu do czasu w miejsce tulei igielnicy. Zapomniałem się tylko tego serwisanta zapytać jakiego smaru używała fabryka i gdzie była smarowana oliwką a gdzie smarem.
 • Helpful post
  #6
  axxx
  Home appliances specialist
  Smar delikatnie na koła i cieńko szczególnie dla kół chwytacza ponieważ pył zbiera się i nakleja co jest niekorzystne dla tych maszyn. Pod wpływem wysokich obrotów i tak zostanie wyrzucony ponieważ producent nie uwzględnił żadnych osłon.
  Koła z tego tworzywa i tak się utleniają po paru latach i nie ma na nie sposobu,żeby je uchronić. Osobiście stosuję smar silikonowy tylko w celu dotarcia kół w początkowej fazie dotarcia. Raz ustawione koła muszą pracować cały czas w tym samym zazębieniu bo po przestawieniu nawet o jeden ząb w prawo lub w lewo będą już hałasować.
  Oliwka wazelinowa pospolita do maszyn domowych do nabycia w każdym sklepie chemicznym lub gospodarstwa domowego. I też nie przesadzać z oliwieniem.
  2-3 krople przed szyciem i obowiązkowo po szyciu na części ruchome np.igielnica czy też chwytacz oraz mechanizm podnoszenia stopki.
 • #7
  HONDACX
  Level 13  
  OK. Dzięki.
  Takiego potwierdzenia się spodziewałem. Utwierdziło mnie to w słuszności moich obserwacji i domniemań.
  Zasłużony punkcik. :)

  Jeszcze jedno:
  Napisałeś: że używasz smaru silikonowego - z tego co wiem ten smar używa się do form kiedy to ten smar ułatwia wyciąganie odlewu z formy - raczej nie zalecany do smarowania.