Dostałem od koleżanki maszynę Singer klasy 834, w maszynie wgl nie obraca się chwytacz, co robić ? Wiem, że na pewno zaschnął smar, jak go usunąć ? I co dalej robić
Miałam podobny problem.
Pomógł WD-40. Spryskać, poczekać. Jeśli nie ruszy jeszcze raz spryskać. Można spróbować trochę go rozruszać, ale nie na siłę.
Po paru pryśnięciach powinno puścić.
Właśnie - oliwka przy maszynach to podstawa jednak z tego co rozmawiałem z fachowcami preferują bardzo niewielkie ilości. Ja sam używałem w sporych ilościach i zalewałem ją oliwką.
Zemściło się to na mnie ponieważ wypłukałem smar z łożysk.
Teraz moje pytanie - jakiego smaru używać na zębatki (umieszczone na dole maszyny). Czy musi być jakiś specjalny czy może być zwykły przekładniowy stosowany w samochodach. Aczkolwiek mam też smar który stosuje się do przegubów samochodowych i jest na bazie dwusiarczku molibdenu (taki czarny).
A na zębatkach był jakiś smar. Maszyna pierwszy raz w życiu była rozbierana. Tak więc - producent używał smaru.
Teraz pojawiło się następne pytanie - gdzie go stosować.
Ponawiam pytanie - jaki smar.
Troszkę się z Tobą zgodzę - ostatnio rozmawiałem z serwisantem (starej daty serwisant ) to usłyszałem, że ta maszyna praktycznie tylko fabrycznie była smarowana a i to co oliwki kapnę - to jej wystarczy szczególnie w miejsce bębenka i od czasu do czasu w miejsce tulei igielnicy. Zapomniałem się tylko tego serwisanta zapytać jakiego smaru używała fabryka i gdzie była smarowana oliwką a gdzie smarem.
Smar delikatnie na koła i cieńko szczególnie dla kół chwytacza ponieważ pył zbiera się i nakleja co jest niekorzystne dla tych maszyn. Pod wpływem wysokich obrotów i tak zostanie wyrzucony ponieważ producent nie uwzględnił żadnych osłon.
Koła z tego tworzywa i tak się utleniają po paru latach i nie ma na nie sposobu,żeby je uchronić. Osobiście stosuję smar silikonowy tylko w celu dotarcia kół w początkowej fazie dotarcia. Raz ustawione koła muszą pracować cały czas w tym samym zazębieniu bo po przestawieniu nawet o jeden ząb w prawo lub w lewo będą już hałasować.
Oliwka wazelinowa pospolita do maszyn domowych do nabycia w każdym sklepie chemicznym lub gospodarstwa domowego. I też nie przesadzać z oliwieniem.
2-3 krople przed szyciem i obowiązkowo po szyciu na części ruchome np.igielnica czy też chwytacz oraz mechanizm podnoszenia stopki.
OK. Dzięki.
Takiego potwierdzenia się spodziewałem. Utwierdziło mnie to w słuszności moich obserwacji i domniemań.
Zasłużony punkcik.
Jeszcze jedno:
Napisałeś: że używasz smaru silikonowego - z tego co wiem ten smar używa się do form kiedy to ten smar ułatwia wyciąganie odlewu z formy - raczej nie zalecany do smarowania.