Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatora żelowego prostownikiem samochodowym

20 Jun 2012 22:10 7192 2
  • Level 1  
    Witam, to mój pierwszy post na elektrodzie, wiec liczę na wyrozumiałość, gdyby coś było nie tak.
    Sprawa poruszana już na tym forum ale do końca nie jestem usatysfakcjonowany odpowiedziami w innych postach.

Posiadam akumulatorki żelowe Hype Batteries
    Model: Hb7-12
    Pojemność: 7Ah
    i prostownik samochodowy 12V z regulacją prądu ładowania.
    Prąd ładowania dla tych akumulatorów wynosi 10% pojemności, czyli dla moich akku ~700mA.
    To te jasne i oczywiste sprawy.

Teraz pytanie:
    1. Czy prostownik z ustawionym prądem ładowania ~700mA ma ładować akumulator, aż do momentu gdy napięcie na jego zaciskach sięgnie poziomu 14,5 - 14,9VDC tak jak mówi opis na obudowie, i czy w ogóle taki prostownik może ładować moje akumulatory żelowe bez większych obaw(typu wysadzenie obudowy, czy nawet eksplozja - jak niektórzy pisali) o jego życie?
    2. Czy mogę spiąć dwa takie akumulatory równolegle (oba są w tej samej kondycji), jeśli tak to jak długo trwać będzie proces ładowania aku słabiej naładowanego przez ten mocniej naładowany i czy po tym czasie mogę je ładować prądem 1,4A?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 31  
    Nigdy nie ma dwóch takich samych akumulatorów. Równoległe łączenie to ryzykowna sprawa. Nie ma przeszkód aby takim prostownikiem ładować akumulatory. Prąd 700 mA to prąd maksymalny!! Proponuje ustawić mniejszy. A ładować dłużej. Ładować do napięcia zgodnego z opisem. Biorąc po uwagę że woltomierz też ma swoją tolerancje i pokazywanie 15V nie w każdym mierniku oznacza to samo. Przerwać ładowanie w przypadku wzrostu temperatury, oraz gdy usłyszysz "bulgotanie"