Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę przesłać poprawnie obrazu TV Przemysłowej.

20 Cze 2012 22:12 1791 9
  • Poziom 22  
    Witam
    Jeżeli źle trafiłem to proszę admina o przeniesienie tematu we właściwe miejsce.
    Mam taką sytuację.
    Potrzebuję przesłać obraz z kamery przemysłowej na odległość około 200 metrów.
    Niby nic specjalnego, ale .......
    Dawno temu zakładałem ten system jeszcze za czasów kamer czarno białych, chodziło to nieźle do czasu jak wymieniłem kamerę na kolorową. Po wielu bolączkach udało się zwalczyć temat do czasu podłączenie na terenie WIFI. I znów jazda. Coś tam pogmerałem i znów ruszyło do czasu jak drzewa nie podrosły.

Dzisiaj tam podjechałem i wiozłem się do roboty , albo ona albo ja. Oczywiście wygrała ONA.

Co zrobiłem ?! Zainstalowany zestaw TCO5807h. Odległość około 200 metrów, pomiędzy zestawem 3 drzewa średnio gęste, zasadniczo górna część drzew.

Wymienione oba zasilacze, zmieniona kamera z kolorową na czarno-białą, Potencjometr poziomu wideo w nadajniku na full. I nadal problem.
    Obraz zrywa synchro, zanika i śnieży.
    Może ma ktoś jakieś pomysły co z tym fantem zrobić ?

Zakłócenia miejskie wykluczone ponieważ obiekt leży 4 km od najbliższego miasta. Innych źródeł w zasadzie brak.
    Dla osób które podniosą raban że anteny muszą się widzieć, producent twierdzi że nie zawsze muszą.
    Proszę o jakąś poradę.
  • OptexOptex
  • Poziom 31  
    Pozostaje zdemontować i sprawdzić w innej lokalizacji. Rzeczywiście anteny nie zawsze muszą się widzieć. Potrafi to działać jak jedna antena leży po biurkiem, a druga na piętrze. Czy max moc na taki dystans? Sprawdzałeś z mniejszą? Wypadałoby przeskanować co w okolicy pracuje. Może sam nie pracujesz w tym pasmie.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Witam,
    Niestety, anteny te muszą widzieć się wzajemnie. Dotyczy to w praktyce każdego systemu radiowego A/V dla przemysłowej na rynku.
    200m to nie jest duża odległość - skoro są drzewa, to czy trzeba koniecznie wykorzystać połączenie radiowe?
  • Poziom 22  
    Dlaczego łącze radiowe ?
    Bo to jest strefa parku krajobrazowego i na puszczanie po drzewach nie dostane pozwolenia tym bardziej że niektóre z nich są pod ochroną.

Zmienić miejsce.
    Budynku ani latarni nie dam rady przesunąć.

Strefa fresnela.
    Na stronie CAMSAT oprócz tych adnotacji które wcześniej widziałem jest również informacja, że taka bariera choćby z drzew jest możliwa i nie jest to warunek konieczny. Wiem, wiem adnotacja w instrukcji to jedno a info w czeluściach strony drugie, tak jakby producent sam sobie zaprzeczał.

Czym zeskanować 5 Ghz pasma służącego do przesyłu video ? Przecież nie przez WIFI. W zasadzie wykluczyłem inne instalacje bo to ośrodek wypoczynkowy na terenie parku krajobrazowego ( czyli w lesie ).
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Dariusz Goliński napisał:
    Na stronie CAMSAT (...) jest również informacja, że taka bariera choćby z drzew jest możliwa i nie jest to warunek konieczny.
    Czy możesz podać cytat ze strony producenta? Bardzo ciekawi mnie, czy rzeczywiście "w czeluściach strony producenta" znajdują się takie bzdury odnośnie transmisji analogowej.

Przez drzewa transmisja analogowa 5,8GHz się nie "przeciśnie" - takie są zasady fizyki (zasady propagacji fal radiowych). Gdyby to nie był teren leśny, a zurbanizowany - można by się pokusić o doświadczenia z sygnałem odbitym.

Cóż mogę zaproponować? Jeśli jest taka możliwość - zastanów się nad retransmisją Czy jest możliwe znalezienie punktu zapewniającego bezpośrednią widoczność obecnego nadajnika i odbiornika (ewentualnie dwóch punktów oddalonych nieznacznie od siebie, z możliwością połączenia kablowego miedzy nimi; jeden punkt "widzi" nadajnik, a drugi "widzi" odbiornik).
  • Poziom 31  
    Przeskanować możesz stacją kliencką/bazową która pracuje w standardzie 802.11a. Zakładając że twoje urządzenia sprawne. Zmienić lokalizacje nadajnika lub odbiornika na taką gdzie nie ma drzew. Będzie pewność co do sprawności samych urządzeń.
  • Poziom 10  
    A zasilanie jest jakoś podprowadzone, czy akumulator?
    Jeśli zasilanie po kablu, to znaczy, że jakaś infrastruktura już jest. Może poprowadzić przewód inaczej, w innym kierunku i stamtąd nadawać dalej do punktu docelowego.
    Jeśli zasilanie jest z akumulatora, to znaczy, że miejsce ktoś regularnie odwiedza. I tu rodzi się pytanie - czy konieczny jest podgląd obrazu na żywo? Jeśli nie, to może pomyśleć o umieszczeniu na miejscu jakiegoś mało prądożernego rejestratora, lub lepiej kamery z możliwością nagrywania na karcie SD?

Dodam, że zestaw TCO5807h może transmitować sygnał na 1,5km, więc obraz z pokrętłem wzmocnienia na max na nadajniku na odbiorniku może być przesterowany i może być to częściowe źródło zakłóceń.
  • Poziom 31  
    Oczywiście kanały w odbiorniku i nadajniku ustawione są tak samo? :D Sprawdzałeś na innych kanałach?
  • Poziom 26  
    Hmm no i drzewa się zazieleniły, obraz wróci jak przyjdzie jesień/zima :)
    A tak na serio, to raczej wątpliwe żeby sygnał był zakłócany przez WiFi, jakbyś używał zestawu na 2GHz to bym zrozumiał, ale nie na 5Ghz, zwłaszcza że ma jednak trochę kanałów do zagospodarowania.
    Więc skłaniam się ku teorii z brakiem widzialności nadajnik-odbiornik (tak tez zawsze twierdził CamSat przy tych zestawach) - jedyna opcja, to możesz spróbować wyciągnąć nadajnik w górę nad koronę drzew i liczyć że ptak sobie gniazda nie zrobi, ani wiatr go nie zdmuchnie.
    Ewentualnie ciągnąć kable i to jest rozsądne wyjście (przecież prąd na drzewach nie rośnie, musieli go skądś dociągnąć, więc skorzystaj z tego dokładając swoje okablowanie).