Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór auta do kwoty 25000

aston-db9 20 Cze 2012 23:27 3362 8
  • #1 20 Cze 2012 23:27
    aston-db9
    Poziom 7  

Witam wszystkich serdecznie.

Wiem, że podobnych tematów jest wiele aczkolwiek większość z nich jest stara a wiadomo, że rynek nie stoi w miejscu.. Poza tym kryteria wyboru też są przeważnie różne. No ale do rzeczy. Niestety przyszedł ten czas kiedy trzeba odstawić stare autko i wybrać coś nowego. Budżet przeznaczony na ten cel to około 25000 zł (lepiej mniej niż więcej, ale czasami nadarza się jakaś niezwykła okazja).

Samochód będzie:
    1. Od poniedziałku do piątku robił jakieś 20km w mieście w większości stojąc w porządnych korkach
    2. Na weekendy będzie przejeżdżać około 120 – 200 km (praktycznie w każdy weekend)
    3. Kilka razy w roku znajdą się jakieś dłuższe trasy po 1000 km i wzwyż

Stąd wychodzi że
    w tygodniu: 100km w mieście + średnio 160km poza = 260km
    w miesiącu: ~450km w mieście + 720km poza = 1170km

Czyli autko będzie przejeżdżać około 1200 km miesięcznie z czego około 40% trasy będzie robiona po zakorkowanym mieście. I tu nasuwa się pierwsze pytanie – diesel czy benzyna? Szczerze próbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie i cały czas nie wiem. Zależałoby mi aby auto nie spalało bardzo dużo paliwa, ale jednocześnie chciałbym aby miało troszeczkę mocy – jakoś koło 130KM.
    Oprócz tego wolałbym nowsze niż starsze (tak powiedzmy powyżej 2004). Oczywiście niedrogie w utrzymaniu i najlepiej nie psujące się ;). Co do wielkości to wolę auta mniejsze niż większe, czyli żadnych vanów czy kombi ale jednocześnie nie za małe jak polo czy ibiza, niech będzie zdolne przewieść w miarę komfortowo 4 dorosłe osoby. Nadwozie typu hatchback lub sedan i mogłaby to być jakaś nowoczesna fajna bryła.

Podsumowując:
    - miesięcznie przejeżdża: 1200km
    - paliwo: benzyna lub diesel – nie wiadomo
    - rocznik: od 2004
    - w miarę ekonomiczne ale z mocą około 130KM lub najchętniej wzwyż
    - ładny hatchback lub sedan nie za mały nie za duży
    - udana nie psująca się konstrukcja

Zależy mi, aby autko było trwałe, gdyż nie często zdarza mi się je wymieniać. Wstępnie skłaniam się ku setowi lenowi II, ponieważ jest w miarę ładny, solidny i ma silniki vw ..
    Mam nadzieję, że będziecie w stanie przedstawić mi jakieś ciekawe alternatywy samochodów i do tego pomóc w wyborze rodzaju silnika.

Dzięki wielkie z góry!

0 8
  • #2 21 Cze 2012 00:58
    tzok
    Moderator Samochody

W takim "profilu eksploatacji" to raczej benzyna, a skoro benzyna to raczej silniki VW bym omijał... może Toyota Corolla albo Honda Civic? Ja trochę więcej jeżdżę poza miastem i mój wybór padł na Grande Punto - drugi rok nim jeżdżę i sprawuje się dobrze, tyle że to diesel 1.3. Ogólnie to mój drugi Fiat i z obu byłem/jestem zadowolony, więc może też rozważ jakąś włoską alternatywę.

0
  • #3 21 Cze 2012 09:26
    aston-db9
    Poziom 7  

Z tych dwóch modeli wybrałbym Honda Civic. Wydaje się być ładniejsza, ale być może to tylko moje zdanie.. Może jeszcze jakieś propozycję?

0
  • #5 21 Cze 2012 11:18
    wariato
    Poziom 43  

Zaproponuję Mazdę 6 najlepiej z silnikiem benzynowym.

0
  • #6 21 Cze 2012 15:53
    fvnl
    Poziom 15  

Niedawno napaliłem się na taką Maździnę, ale ten model ma jedną wielką wadę. Oglądałem w komisach z 15 sztuk, na każdej na progach rdza wyłazi bardziej niż w 20 letnim Galancie jeżdżącym po błocie... Niektóre były świeżo zachlapane jakimś barankiem :lol: Ogólnie jakaś masakra...

0
  • #7 21 Cze 2012 17:30
    wichurewicz
    Poziom 24  

Przy takim użytkowaniu każde auto, niezależnie od silnika, będzie paliło sporo. Nie łudzisz się chyba, że diesel, nawet tak uwielbiany przez masy 1.9 TDI, w 20 km korku będzie palił 5/100?

Dość trudno będzie pogodzić umiarkowane spalanie, moc i jeszcze ten budżet. Ostrożnie zaproponowałbym BMW E46 z silnikiem N42B20 (dwulitrowa czterocylindrowa benzyna, moc 143 KM), ewentualnie M52B20 (dwulitrowa sześciocylindrowa benzyna, moc 150 KM, dużo lepiej znosi LPG), ale trzeba się nastawić na spalanie rzędu 10-12 litrów w mieście.

0
  • #8 21 Cze 2012 18:55
    aston-db9
    Poziom 7  

Oczywiście, że nie łudzę się, żeby diesel był super oszczędny w mieście. Ba! Nawet zastanawiam się czy iść w diesla.. Im więcej czytam tym bardziej skłaniam się ku benzynie. Podobno diesle do miasta to najgorsze rozwiązanie zwłaszcza te turbo doładowane i potrafią mieć bardzo kosztowne naprawy. Ale gdybym wszystko wiedział to bym nie pytał tutaj. Być może budżet nie jest jakiś super wysoki, choć mógłbym podciągnąć go jeszcze z 5 tysięcy, ale właśnie chodzi o znalezienie w miarę optymalnego kompromisu pomiędzy tymi wszystkimi wymogami. Jak już pisałem nie zmieniam aut często i przeważnie przywiązuje się do nich, jeżdżąc prawie do samego końca, dlatego też chciałbym najmożliwiej dokładnie dobrać sobie nowe.
    A co sądzicie o Citroenach? Na przykład C5?

0
  • #9 21 Cze 2012 20:59
    kamil907
    Poziom 28  

C5 to był by dobry wybór. Na pewno na komfort nie mógł byś narzekać. Poza tym te auta nie są awaryjne, a ceny części nie wybiegają ponad normę. Kolejna zaleta to, że na pewno łatwiej znaleźć takie C5 w bardzo dobrym stanie niż na przykład cokolwiek z grupy VW.

0