Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie urządzenie UPS kupić

21 Cze 2012 00:47 3107 29
  • #1 21 Cze 2012 00:47
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 21 Cze 2012 15:09
    Lzep
    Poziom 39  

Nie jest Ci potrzebny UPS tylko raczej wizyta dobrego elektryka, żeby sprawdził instalację.
    Niedługo będziesz potrzebowała UPS-a również do innych urządzeń, typu telewizor, wieża, lodówka, pralka itd.

Ale jeśli upierasz się przy UPS-ie, to możemy ten wariant przedyskutować. Twoje wymagania są dość dziwne, bo nie ma dobrych tanich i nowych UPS-ów :D .
    Jak dla Ciebie, to byłby odpowiedni np. taki APC -> http://allegro.pl/apc-smart-1000-nowe-oryginalne-aku-apc-fv-gw-i2432748253.html , ale to wydatek ponad 500 PLN !
    Używany ale z nowymi skalibrowanymi akumulatorami - a to jest najważniejsze w UPS-ie. Elektronika w dobrych produktach raczej się nie psuje. U mnie pracują jeszcze UPS-y z 1996/99r., w których już 2-3 razy były wymieniane akumulatory.
    A w tej firmie z linka kupowałem takie właśnie UPS-y do serwerowni w mojej firmie - sprawują się świetnie, a akumulatory są dostępne na Allegro.
    Skoro wystarczają w poważnej firmie z 100-tką userów, to myślę że i u Ciebie da radę :D.
    Do Twojego PC mógłby być nieco mniejszej mocy (650-450VA), ale co innego jest tu najważniejsze -> "..na wyjściu przy pracy z baterii napięcie SINUSOIDALNE!".
    Większość UPS-ów (tanich !) ma niestety -> schodkową aproksymację sinusoidy, co je dyskwalifikuje do podłączania zasilaczy komputerowych z PFC. Były już o tym tematy na Elce - ludzie kupowali UPS i było jeszcze gorzej !

PS.
    Znalazłem coś tańszego (z tej samej firmy, tylko na innym koncie) -> http://allegro.pl/apc-smart-450-new-oryginal-aku-apc-2latagw-d2d-fv-i2416321164.html , oczywiście jest odpowiedniej jakości -> "..na wyjściu przy pracy z baterii napięcie SINUSOIDALNE!"
    Jeszcze jedna uwaga - wyjścia z UPS wymagają odpowiednich kabli (Output Connections (4) IEC 320 C13 ), żeby podłączyć cokolwiek ! Musiałabyś takie dokupić (1-2 szt) lub zamówić od razu u dostawcy UPS-a, może mają ?
    Zaglądnij do linka na aukcji -> Specyfikacja:
    http://www.apcc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SU450INET , jest tam zdjęcie z tyłu, gniazdo wejściowe (standard PC) i 4 wyjściowe.
    Alternatywą jest np. taki przedłużacz -> http://allegro.pl/przedluzacz-do-ups-iec320-3-gniazda-1-5-m-i2406944818.html

0
  • #3 21 Cze 2012 23:28
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 21 Cze 2012 23:37
    Lzep
    Poziom 39  

Komp może być w porządku, może masz w okolicy jakiegoś "przedsiębiorcę", który włącza do sieci jakieś podejrzane urządzenia typu spawarki itp ?
    Chyba profesjonalny elektryk by się jednak przydał - oczywiście w odpowiednich godzinach, kiedy są te problemy !
    A co do UPS-a, to oczywiście kupowanie najtańszego to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto ! Firma APC jest najlepszym rozwiązaniem - mam w firmie 9 szt. ich UPS-ów i wszystko śmiga. Miałem kilka innych firm, ale szkoda gadać, już dawno zezłomowane !

0
  • #5 22 Cze 2012 00:06
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Cze 2012 00:18
    Lzep
    Poziom 39  

Jak mu opowiesz co się dzieje, to powinien wiedzieć co sprawdzić ! Tak z grubsza to trzeba pomierzyć napięcie, czy nie spada za bardzo, a dalej sprawdzić bezpieczniki, gniazdka itd. Możesz jeszcze sama spróbować popracować w innym pokoju/na innym gniazdku. Może masz źle podłączone gniazdko (nie dokręcone, przypalone) ?

0
  • #7 22 Cze 2012 02:33
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 22 Cze 2012 08:02
    Lzep
    Poziom 39  

Restarty mogą być z wielu powodów, nie tylko ze spadków napięcia. Ale jeśli te spadki rzeczywiście występują to UPS pomoże.
    Sprawdzałaś w innym pokoju, czy też się to dzieje ? Popytaj sąsiadów, czy u nich też są takie ekscesy. Jeśli nie, to będzie ewidentnie problem sieci w Twoim mieszkaniu.

0
  • #9 22 Cze 2012 15:30
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 22 Cze 2012 19:45
    Lzep
    Poziom 39  

wyrobekj napisał:
    A tak jeszcze a'propos tej sinusoidy - to jest w ogóle możliwe aby UPS generował idealną sinusoidę?
    Jest to możliwe dla modeli Smart i wyższych, ale to kosztuje. Są przecież UPS-y (o porównywalnej mocy) za 400 zł i 2000 zł.
    wyrobekj napisał:
    I czy bardziej nie chodzi o to że UPS albo stale podtrzymuje napięcie albo tylko włącza się gdy następuje spadek i jak szybko reaguje?
    UPS-y o którym pisałem pracują cały czas stabilizując napięcie, z tym że energię biorą albo z sieci albo z akumulatorów, po zaniku sieci. Zwykle też mają możliwość tzw. "zimnego startu" - całkowicie odpięte od sieci !
    Ta opcja przydaje się szczególnie do zagotowania wody na kawę, jak w całej firmie nie ma prądu :D (na UPS-ach 2.2 lub 3KVA).

No ale "młoda damo", chyba już wystarczy tych pytań - w sieci jest sporo informacji o UPS-ach, ich różnych rodzajach, stosowanych rozwiązaniach technicznych itd.
    Np. tu (u źródła) -> http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=165

0
  • #11 22 Cze 2012 20:02
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Cze 2012 20:41
    Lzep
    Poziom 39  

Ten "pan" to powinien się chyba trochę podszkolić ! Tu masz cytat z linku o UPS-ach APC Smart, który Ci ostatnio podałem :

Cytat:
    Zasilacze Smart-UPS są wyposażone w 16-segmentowy wyświetlacz LED, automatyczną regulację napięcia (AVR) o zwiększonym zakresie oraz generują czystą sinusoidę przy zasilaniu z akumulatora.
    Ja tu już nic więcej nie wymyślę - UPS-y APC używam (jako admin) w kilku firmach od 1996r. i jak na razie nic mi nie padło/zaginęło, a są to poważne serwery i bazy danych z ok. 30 mln dokumentów (na dzisiaj) !

Zrobisz jak zechcesz - są oczywiście Smart-UPS On-Line RT z prawdziwą podwójną konwersją online, ale jak do domowego PC-ta, to już by była ekstremalna ekstrawagancja :cry: (dla zmanierowanych milionerów).

0
  • #14 22 Cze 2012 20:55
    Lzep
    Poziom 39  

@wyrobekj
    Bierz 700-tkę - nie zaszkodzi mieć zapas - można podłączyć też monitor.

artaa napisał:
    Lzep mylisz się...
    AVR to nie jest to samo...
    W czym się mylę i co to w/g Ciebie znaczy że "AVR to nie jest to samo.." ???
    Teoretyk się znalazł - ja te UPS-y używam od 16 lat i wiem co robią ! Przeglądam regularnie logi z PowerChute - a Ty co o tym wiesz ? G...o!

Moderowany przez jankolo:

0
  • #15 22 Cze 2012 20:58
    artaa
    Poziom 43  

Więc od 16 lat się mylisz, producent wie chyba lepiej w jakiej topologii je wykonał...

Podwyższenie lub obniżenie napięcia - AVR nijak ma się do zapewnienia pełnej stabilizacji napięcia, fazy i częstotliwości...

Kolega robi pomiary oprogramowaniem?? Weź oscyloskop podepnij i zobacz.

0
  • #16 22 Cze 2012 21:03
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Więc od 16 lat się mylisz, producent wie chyba lepiej w jakiej topologii je wykonał...
    Producent właśnie napisał że jest stabilizacja (AVR), a Ty nie wiesz o czym piszesz - lepiej się nie ośmieszaj :cry:
    To ja tu jestem praktykiem, a ty nie masz pojęcia i "teoretyzujesz".
    Oscyloskop to sobie podepnij do główki - jak ostygnie, bo inaczej kable popalisz :cry:

Moderowany przez jankolo:

Wystarczy! Za obrażanie innego użytkownika forum otrzymujesz ostrzeżenie. To jest po raz kolejny piąte ostrzeżenie, zatem twoja kariera na forum dobiegła końca. Kolejny raz amnestia już Ciebie nie obejmie.

0
  • #17 24 Cze 2012 14:56
    SLAL
    Poziom 25  

Restarty komputera jednoznacznie powiązano z "jakością" zasilania.
    Według mnie to podstawowy błąd. Sprawny odpowiednio dobrany do
    konfiguracji zasilacz PC powinien zapewnić pracę nawet przy zanikach
    o czasie kilku milisekund.
    Bardziej prawdopodobna jest "mieszanka" zasilania oraz problemów
    samego PC.
    Warto min. zwrócić uwagę czy aplikacje używane rano i wieczorem są
    te same (możliwy zasadniczo różny pobór mocy).
    W swojej jednak długiej karierze serwisowania PC widziałem różne sytuacje
    np. restart przy określonej aplikacji w określonej sytuacji - konkurencji
    pomogła wymiana pamięci, przyczyna rzeczywista - utrata pojemności w układzie
    zasilania pamięci (ta wymieniona nowa pobierała mniej mocy).

Oczywiście zasilacz awaryjny wskazany jak najbardziej. Należy jednak podkreślić,
    że typowe układy AVR w zasilaczach typu line-interactive, to układy sterowane
    przekaźnikami, które same z siebie generują krótkie zaniki w chwili przełączania.
    "Płynną" stabilizację napięcia zapewniają tylko topologie o podwójnej konwersji.
    Układy AVR zapewniają podczas pracy w sieci napięcie zasilania w zakresie normy.
    W przypadku spadku napięcia poniżej ustalonego progu (np. w zasilaczach apc smart serii SU,SUA,SMT,SMX próg ten jest ustalony na 208V /~230-10%?/)
    następuje przełączenie "odczepów" transformatora AVR i "dodanie" do napięcia wejściowego ok.10% jego wartości. Przełączenie to odbywa się "skokowo" w dodatku z zanikiem (czas przełączania).

Układ sieć-UPS-urządzenie działa poprawnie, jeżeli UPS i urządzenie są sprawne.
    W innym przypadku nie uzyskamy poprawy.

0
  • #18 24 Cze 2012 16:10
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 24 Cze 2012 19:21
    artaa
    Poziom 43  

wyrobekj napisał:
    czasami resetuje się bez przerwy przy Memteście czy OCCT.

Przy Memteście uruchamianym z płyty CD, się resetuje??

0
  • #20 24 Cze 2012 19:49
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 24 Cze 2012 19:58
    artaa
    Poziom 43  

Cały czas mowa o Memtest uruchamianym z CD wypalonym z .iso pobranym, np stąd:
    http://www.memtest.org/
    lub
    http://www.memtest86.com/

??

Generalnie, temat UPS jest wyczerpany, proponuję wrócić do wątku z problemem...

0
  • #22 24 Cze 2012 20:00
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 24 Cze 2012 20:07
    artaa
    Poziom 43  

Wpierw zrobić porządek z PC.
    Czyli najlepiej zmusić serwis do pracy. ;-)
    Lub jak chcesz sprzedać co masz i kupić (w innym sklepie) nową MB/RAM.

0
  • #25 24 Cze 2012 20:16
    artaa
    Poziom 43  

Chyba, żartujesz, bez baterii, czyli bez możliwosci sprawdzenia??
    UPS SMART 700 będzie wystarczający, ale dopiero wtedy gdy naprawisz swój PC.

Na tą chwilę nie kupuj UPS, i wróć do wątku z Hardware.

0
  • #26 24 Cze 2012 20:20
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 20 Lip 2012 22:37
    SLAL
    Poziom 25  

1. I co dalej z tym PC ?
    2. Temat UPS-a aktualny ?
    3. Jeżeli: 1 "posprzątany", 2=prawda służę pomocą.

SLAL

0
  • #28 20 Lip 2012 22:58
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 20 Lip 2012 23:54
    SLAL
    Poziom 25  

Niczego nie doradzałem, raczej sugerowałem inną przyczynę "wariacji"
    Zakupiony model UPS-a (jeżeli w 100% sprawny) posłuży i nie oszuka.

1. Jest tak, jak sugerowałem, "wariacje" nie wynikają z wahań napięcia.
    2. Jeżeli UPS jest "biały", nie posiada portu USB, posiada tylko RS232.
    3. Komunikacja z tym UPS-sem nie poprawi zachowań PC, może umożliwić
    zamknięcie systemu po zaniku zasilania.
    4. Prawdopodobnie (?) przyzwoitej (?) jakości (?) konwerter USB/RS symulujący
    poprawnie port RS232 załatwi sprawę komunikacji, nie rozwiąże to Twoich
    problemów, umożliwi tylko zamknięcie systemu w sytuacji, kiedy napięcie
    sieci będzie odbiegać od normy w czasie dłuższym niż...
    5. To również dobry test (niestety kosztowny) - przyjrzeć się zachowaniu PC i
    UPS-a (ten drugi powinien dokładnie śledzić "zachowanie" sieci zasilającej).

6. Komputer zakupiony "cały", czy podzespoły (?), jeżeli "cały" to reklamować,
    jeżeli podzespoły (w szczególności z różnych miejsc), poszukać kogoś, kto
    "namierzy" wadliwe elementy.

SLAL

0
  • #30 21 Lip 2012 00:09
    452387
    Użytkownik usunął konto