Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 4930G - nie wyświetla obrazu i co dalej?

21 Cze 2012 02:18 1803 4
  • Poziom 10  
    Witam forumowiczów

Sprawa dotyczy notebook'a Acer Aspire 4930G (model z dedykowaną karta graficzną nVidia 9600 GS). Laptop przestał wyświetlać obraz na monitorze, matryca jest podświetlona ale nie wyświetla żadnego obrazu. Podobnie ma się rzecz przy podłączeniu zewnętrznego monitora pod VGA jak HDMI. Jedynie przy podłączeniu przez VGA i trybie tekstowym (na wyczycie klikanym F8 przy starcie Windowsów) na zewnętrznym monitorze wyświetlają się pionowe pasy. Poza brakiem obrazu laptop sprawia wrażenie poprawnej pracy, pracuje dysk,startują windowsy (domniemuje to po dzwięku powitalnym systemu). A teraz moje pytania, na które nie znalazłem bezpośrednio odpowiedzi w innych watkach:

Ponieważ nie zależy mi na wydajności grafiki a na tym aby jak najniższym wkładem ożywić tą maszynę to czy:
    - na podstawie objawów można stwierdzić że uszkodzenie dotyczy tylko karty graficznej a podzespoły płyty głównej pracują poprawnie i ew. wymiana samej karty ożywi maszynę?
    - z tego co się zdołałem zorientować oryginalna karta 9600GS na MXM II jest dosyć droga i w chwili obecnej pewnei porownywalna z wartością całego laptopa, czy w związku z tym niższe warianty grafik w standardzie MXM II będą kompatybilne z płytą?
    - czytałem/widziałem o metodzie "piekarnikowej" naprawy karty, przyznam ze dla mnie brzmi to trochę jak science-fiction, ale pytanie brzmi czy i kiedy ma ona sens? czy tylko w "lzejszych" przypadkach z artekaftami w wyświetlanym obrazie gdzie winowajcami są zdeformowane temperaturą styki czy może również w przypadku opisany przeze mnie (moj bardziej wyglada mi na uszkodzenie procesora lub chipsetu, ale nie mam tutaj doswiadczenia)?
    - przytoczony przeze mnie model notebooka sprzedawany był w dwóch alternatywnych wersjach (z dedykowaną grafiką i bez niej z grafiką chipsetu Intela). Pytanie brzmi: czy jeśli przyjmiemy założenie ze uszkodzeniu uległa sama karta istnieje metoda uruchomienia laptopa na karcie zintegrowanej? Wykonałem prosty test polegający na usunięciu dedykowanej karty i próbie uruchomienia laptopa, niestety bez powodzenia. Czy jest możliwy taki switch? czy też nie ze względu np. na różnice w BIOSie albo elemantach PCB płyty głównej?

Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję za konstruktywne wypowiedzi.
  • PCBway
  • Spec od komputerów
    Na podstawie objawów można stwierdzić z bardzo dużym prawdopodobieństwem uszkodzenie grafiki.
    Nie polecam żadnych eksperymentów typu piekarniki.
    Beż karty w slocie MXM II obrazu nie będzie.
    Twoją kartę proponuję naprawić wymieniając chipset graficzny.
    Podaj oznaczenie płyty.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Model płyty to JAL90 LA-4201P Rev:1.0, 2008-07-10
    ale widnieje tez oznaczenie JAL90 L02. Poniżej załączam zdjecia:

Acer Aspire 4930G - nie wyświetla obrazu i co dalej? Acer Aspire 4930G - nie wyświetla obrazu i co dalej?

Robiłem dzisiaj rekonesans na giełdzie elektronicznej i z informacji, które zebrałem wynika iż grafiki 9600GS (czyli ta ktora jest w tym modele), sie przegrzewały i palily lub odlutowywały. Jeżeli chip przetrwał a jedynie się "odlutował" mozna probować go prztlutować powtornie, problem polega tylko na tym ze po takiej operacji problem najprawdopodobnie powroci a jej koszt to 200-250 PLN. Ponieważ, jak pisałem, zależy mi na ożywieniu tego laptopa a nie jego osiągach na chwile obecna najatrakcyjniejsza wydaje sie dla mnie opcja pozbycia dedykowanej karty i uruchomienia laptopa na grafice zintegrowanej Intela. Probowałem taką już taką operację wykonywać na mojej płycie, ale jak pisałem, obrazu dalej nie zobaczyłem. Więc teraz zastanawiam się na włożeniem płyty z modelu 4930 (bez G), czyli tej która pracuje na grafice zintegrowanej. Na allegro znalazlem taką płytę 04 PŁYTA GŁÓWNA DO LAPTOPA ACER ASPIRE 4930. Proszę bardziej doswiadczonych użytkowników tego forum o komentarz, czy taka operacja ma szanse zakonczyc sie sukcesem?
  • Poziom 10  
    Watek nie cieszy sie zbyt dyzym zainteresowaniem, ale moze przyda sie komus po mnie z podobnym problemem.
    Udało mi sie znalesc schemat wersji płyty JAL90 (zalacznik), wynika z niego ze moja płyta L02 została złożona wedlug BOMU JAL90-Dis (wersja z grafika z slocie MXM) a wersja z grafika na chipsecie to inny projekt JAL90-UMA, rózni się elementami wlutowanymi na płycie, m.in. zworami do włączenia grafiki w chipsecie i dodatkowymi kondensatorami. Bardziej szczegółowo nie analizowałem. Zamowięm na allegro plyte L01, bede robił przekładke, mam nadzieje że z sukcesem.
  • Poziom 10  
    OK, więc dostałem i wymieniłem płytę. Zamieniłem model L02 na L01. Miałem obawy do do modułu HDMI umieszczanym w wersji ze zintegrowaną grafiką, ponieważ sprzedawca płyty Twierdził że bez niego laptop nie będzie wyświetlał obrazu na maytrycy, tymczasem z mojej analizy dokumentacji nic takiego nie wynikało. Moduł tenokazał się być bardzo trudno osiągalny jeśli wogole, na szczęście okazało się że nie niezbędny. Płyta po zmianie modelu ruszyła, obraz się wyświetlił, Windowsy same wykryły zmianę grafiki i same ją przeinstalowały.
    Pewna neispodzianką okazały się różne mocowania radiatora w obu modelach, ale na szczęscie dało się przelutować piny.
    Generalnie operacja zakończona sukcesem :)