Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel Crestline-PM PM965 - nie obsługuje procesora ?

21 Cze 2012 11:12 2638 11
  • Poziom 37  
    Witam.

Komputer to belinea b.book 5, chipset Intel Crestline-PM PM965. Zakupiłem do komputera procesor P7350 i komputer po wymianie jest martwy. Do tej pory siedział w nim T7100. Zakupiłem drugi procesor, sądząc że ten pierwszy jest uszkodzony. Drugi również nie działa. Szperając po www, znalazłem informacje, że chipset obsługuje procesory jedynie na szynie 533 oraz 800 MHz. Co ciekawe znajomy ma laptopa Fujitsu i posiada ten sam chipset i procesor T5250 z szyną 667 mhz i całość pracuje bez problemu.

Czy ktoś ma informacje, jakie procesory obsługuje ten chipset ? Chcę wymienić w belinei oraz fujitsu procesor na coś mocniejszego. Czy ktoś z was się orientuje czy wystartuje na nich T8100 ?
  • Poziom 14  
    tutaj link do strony intela: Link

Jednak nieoficjalnie z pewnością będzie chodziło więcej procków zależeć będzie to także od biosu, a konkretnie modułu CPU MICROCOD gdzie znajduje się informacja o parametrach obsługiwanych procesorów z których płyta główna czerpie info na temat tego jakich magistrali/napięć/itp użyć.
  • Poziom 37  
    Wątpię że znajdę aktualizację biosu - z tego co przeszperałem www nic się nie trafiło. Samemu nie potrafię edytować biosu, przy czym nie wiem czy to w ogóle jest możliwe.
  • Poziom 14  
    Oczywiście możliwe, nie raz podmieniałem stringi w cpu microcode jednak częściej brałem cały moduł z microcodem z innego biosu (w miarę oczywiście kompatybilnego).
    Tyle, że są to dosyć skomplikowane operacje które często skończyć sie mogą ponownym programowaniem kości z BIOS, a co za tym idzie i kosztami jeśli nie dysponujesz swoim programatorem.
  • Poziom 37  
    Programatora nie posiadam. Cała operacja jednak mnie przerasta.
  • Poziom 14  
    Wydaje mi się jednak, że z tym procem nic nie wskórasz choć by dla tego, że pracuje na magistrali 1066MHz a choćby nie wiem jak podmieniać stringi to nie zmusisz chipsetu aby pracował z magistralą 1066MHz bo zgodnie ze specyfikacja jest to 533-800MHz a właściwie 533/800MHz.
  • Poziom 37  
    Właśnie to jest ciekawe z tą magistralą. Kolega posiada kompa Fujitsu, który pracuje na T5250 a ten ma magistralę 667 MHz...

Czy w tym wypadku, mówiąc już o tym chipsecie, doczytałem że lepiej jest na nim korzystać z procesorów z rodziny Merom a nie Penryn. Zastanawia mnie skąd taka zależność ?
  • Poziom 14  
    Może wynikać to z tego że, PM965 słabo radzi sobie z prockami w technologii 45nm, w końcu projektowano go pod 65nm, choć nie mogę znaleźć nic na temat wyższości Meroma nad Penrynem w kwestii tego chipsetu.

A co do procka to w specyfikacji PM965 znalazłem, że pracuje on także z 667MHz częstotliwością magistrali.
  • Poziom 37  
    Głównie interesuje mnie, czy chipset pociągnie T8100, wychodzi na to że tak, bo widziałem w takiej konfiguracji Compale i inne laptopy, więc chyba nie będzie problemu.
  • Poziom 14  
    Powinien działać w prawdzie oficjalnie PM965 go nie obsługuje ale różni się tylko częstotliwością (nie powinno być problemu), technologią wykonania (45nm też nie powinno być problemu bo chipset takie procki również obsługuje), cache (to też bez różnicy), napięcie też mieści się w granicach napięć na których pracuje T7100. A najważniejsze TDP w jednym i drugim to 35W
    Problemem może być tu właśnie BIOS, choć to mało prawdopodobne.
  • Poziom 37  
    W belinei wymiana została zawieszona - laptopa używam na tyle rzadko że jest to nieopłacalne.

Aktualnie mam zamiar wymienić procesor w Fujitsu Lifebook 6460, ma ten sam chipset, aktualnie pracuje na T5250. Mam zamiar do niego wrzucić T8100. Mam nadzieje że ruszy.
  • Poziom 14  
    Raczej będzie chodził z T8100 skoro są tez konfiguracje z procem T7500 który pracuje na magistrali 800MHz.
    Ale tak jak już wcześniej pisałem zależy to przede wszystkim od BIOSU.

Daj znać czy coś z tego wyszło, napewno pomoże to innym.