Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywanie nidra jogi na mikrofonie binauralnym

21 Cze 2012 12:10 1081 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich

Chciałbym prosić o pomoc uczestników forum w związku ze sprawą którą mam. Próbowałem dojść do rozwiązania sam, ale jest to dla mnie, na razie, technicznie nie do ogarnięcia (jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o elektronikę) a kupowanie sprzętu metodą prób i błędów wydaje mi się bardzo nierozsądne.

Pokrótce. Chciałbym nagrać kilka sesji nidra jogi (nagranie lektora bez żadnej muzyki) używając następującego sprzętu:

Laptop PC, Windows XP, karta dźwiękowa Creative Live 5.1 na złączu PCI Express, mikrofon binauralny, pojemnościowy ze złączem jack 3.5 - oto jego dane: ebay (kupiłem go bo z opisu wydał mi się dobry do wykładów. Programy Magix Music Maker Mx, próbowałem też na Sony SoundForge 10 i Audacity.

Nagranie wykonuję bez problemu po podłączeniu do wejścia mikrofonowego karty, ale:
    1. Dźwięk jest monofoniczny, ponieważ po sprawdzeniu specyfikacji karty okazało się, że wejście mikrofonu jest mono. Nie ma wejścia line-in
    2. Poziom szumów jest niesamowicie wysoki, ledwo słychać mój głos między szumami. Użycie Audacity niewiele dało.

Moje pytanie jest następujące:
    Jak uzyskać stereofoniczny dźwięk z tego mikrofonu z niskim poziomem szumów? Jaki sprzęt jest potrzebny by uzyskać dobry rezultat i nie zbankrutować?

Będę wdzięczny za każdą sensowną wskazówkę.

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 38  
    Ogólnie jeśli zależy ci na sygnale stereo to musiał byś do tego mikrofonu kupić jakiś mały przedwzmacniacz mikrofonowy i podpiąć go do wejścia liniowego w tych nowszych kartach creative wejście mikrofonowe i liniowe jest w jednym gnieździe jedynie w programie ustawieniach karty wybierasz rodzaj wejścia źródłowego MIC/LINE-IN dzięki wzmacniaczowi sygnał z mikrofonu będzie wzmocniony na tyle że będzie nadawał się do wejścia LINE-IN.
    Z tego co pamiętam płyty główne z układem audio Realteka seria ALCxxx AC’97 2.3 CODECS mają wejście mikrofonowe stereo zazwyczaj przedni panel.
    A co do szumu to prawdopodobnie zastosowane wkłądki mikrofonowe są słabej jakości polecam Panasonic WM-61A. Sprawdź czy czasem w Laptopie czy w PC nie masz karty realteka.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za wskazówki. Przepraszam za wstawienie linka, nie miałem świadomości.

Co do wymiany wkładek, nie dam rady tego wykonać, Nie mam po prostu umiejętności i sprzętu by to zrobić. W tej sytuaci czy mógłym prosić o sugestię co do wyboru mikrofonu by nagrywać wykłady i e-booki?

Znalazłem wzmacniacz mikrofonowy VIVANCO MA 225 na Allegro, czy byłby odpowiedni do tego co chcę zrobić?

Dzowiedziałem się od znajomego że, interfejs audio mógłby być pomocny do tego celu, ale doradzający nie miał pewności. Czy następujący interfejs będzie odpowiedni? - ALESIS iO2 EXPRESS INTERFEJS AUDIO USB 2 KANAŁOWY. Może jakieś inne sugestie?

Sprawdziłem kartę w laptopie. Jest to Realtek HD. Na razie uzyskałem dźwięk mono ale, popróbuję pozmieniać ustawienia zgodnie z wskazówką i zobaczę co wyjdzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Może zamiast cudować najlepiej kupić jakiś dyktafon stereofoniczny do takiego dyktafonu można podpiąć taki mikrofon lub używać wbudowanego.
    Co do mikrofonu to polecam sony ECM-MS907 raczej trudno go dostać w sklepie trzeba polować na allegro jeśli mają byc to wykłady nagrywane przez samego siebie jako wykładowcy to najlepiej mieć jakiś mikrofon mniejszy pchełkę dopinany do krawata koszuli ale jeśli przez studenta to taki wbudowany w dyktafon w zupełności wystarczy. Ale ja bym kupił dyktafon i najpierw sprawdził na słuchawkach te co już masz :)