Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest?

Gizmoń 21 Jun 2012 20:00 1381 0
    Gizmoń
    Level 28  
    Znalazłem dziś na złomie rozwalone urządzenie, o takie:

"System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest? "System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest? "System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest?

"System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest?"System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest?"System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest? "System PPDS" z 1979 roku z Wrocławia. Co to jest?

Urządzenie jest produkcji polskiej. Wewnątrz zasilacz, układ z wieloma tranzystorami BC211 (jakiś interfejs wyjściowy) i płytka z układami TTL oraz matrycą zrobioną z kilkudziesięciu diod podobnych do 1N4148. Przy panelu przednim liczniki, wyświetlacze, diody świecące i kontaktronowe przyciski - po podłączeniu zasilania to wszystko działa! Na panelu duży napis "System PPDS" i chyba nazwa urządzenia - "Przetwornik kodu". Na bocznej ściance widnieje bardzo trudny do odczytania napis "Wydział Cybernetyki Technicznej Politechniki Wrocławskiej 1979".
    Mam zamiar odzyskać z tego wraku trochę przydatnych elementów, ale ciekawi mnie do czego to mogło służyć, co to za system ten PPDS, i o jaki kod chodziło?

<dodane>
    W zasilaczu jest transformator Unitra Zatra NT 541-N StSo Pv, o napięciach wyjściowych 4x11,6V, 2x12,4V, 2x4,3V i uzwojeniu pierwotnym dzielonym na pół (2x115V). Składa się z dwóch identycznie owiniętych karkasów na rdzeniu w kształcie litry O.
    Stabilizator napięcia +5V z odpowiednikiem układu MAA723. Tranzystor mocy stabilizatora to czechosłowacki KD503 (Tesla). Na pewno się przyda :)
    Płytka z układami TTL i matrycą wygląda na przerabianą, są na niej jakieś zwory, mostki, poprzecinane ścieżki. Podobnie na płytce z licznikami.
    Szkoda, że ktoś rozwalił obudowę, przydałaby się taka. Ale za to można z tego wraku odzyskać fajne, grube profile i płyty aluminiowe.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się