Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

forte 201 sprostowanie i pytanie ??

micho a 15 Sty 2005 11:06 2133 11
  • #1 15 Sty 2005 11:06
    micho a
    Poziom 35  

chodzi mi o to że forte nie ma jak krążą plotki po elektrodzie ( sam też tak myślałęm bo nigdy w życiu nie widziałem forte ) żę on ma 200wat 4 om a on ma 200wat 8 om dlaczego ??
    -impedancja kolumn 2 są połaczone szeregowo a potem para z drugą parą równolegle a na tylnej ściance pisze że każda ma mieć 8 om czyli 8+8=16 om i równolegle z 2 parąto jest 8 om :D
    -pisze na tylniej ściance żę Ro ma mieć 8 om
    -napięcie zasilania wynosi według serwisówki 2x38v na kondensatorach co daje 100wat /4 om jedna końcówka i 400wat/4 om albo 200/8 om

i to by było tyle niech ten forte bedzie prztkładem mostkowania bo mnóstwo jest osó które nie wierzą żę mostkowanie daje 4x wzrost mocy :D:D tu jest 200wat ale 8 om gdyby mocniejsze trafo zasilacz i radiator byłóby 400/4

i pytanie odnośnie zabezp przeciwzwarciowego :D tam jest 200wat 8 om czyli jak bym podłaczył kolumne 4 om to miałbym teoretycznie 400wat bo przy tym samym napięciu 2x większy prąd ale zabezpieczenie obetnie mi prąd i bede miał 200wat 4 om dobrze myśłe ???????czyli przy takim ograniczniku moc na każdej impednacji bedzie taka sama tj 200wat 8om 200wat 4 om i 200wat 2om bo zawsze ogranicznik prądu obetnie prąd i uniemożliwi wzrost mocy dobrze myśłe ????

• Pomocny post
    #2 15 Sty 2005 11:28
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Masz racje, ale zakładając, że te zabezpieczenie jest dobrze ustawione, ja na twoim miejscu te trafa z lini by przezwoił i wspomógłbym ten zasilacz, dołączając go równolegle, dorzuciłbym jeszcze po parze na kanał tranzystorów, ustawił te zabezpieczenie na 4 Ohm i masz 400W jak się patrzy.
    Pozdrawiam

• #3 15 Sty 2005 18:06
    micho a
    Poziom 35  

na razie go zostawie jak jest chyba na pamiątke zero zmian :D fakt ledwo go poskładałęm bo przedwzmak był odlutowany i polutować i poskęcac go trzeba byłó

ale na pewno to trafo wykorzystam tak jak pisałeś niskie jest dosyć ale rdzeńna oko ma 300wat nawet 350 więc dołóże do niego jeszcze 2x150wat i zrobie osobną samą końcówke mocy 400/4om :D możę nawet już nie mostkową :D

myśłe żę zabezpieczenie jest ok ustawione bo od momentu jak wyszedł z fabryki w końcówkach nic nie byłó grzebane

na razie szczerze mówiąc to mocy mi wystarcza już jest niesamowicie mocny ledwo sie 1 dioda z wskażnika wysterowania zapala a już szyby dzwonią i ł€ ł€p :D

dzięki

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

jednak pojawił sie wątpliwośći wszystko ca napisałem sie zgadza ale jedno ale przemawiające za tym że ma 200/4 nie na 8 om znalazłęm wskażnik wysterowania.................... są 4 diody i tak 1 zapala sie przy 10v ( mierzone miernikiem na zakresie 20Ac ) 2 przy 20v a dalej wydaje mi sie żę analogicznie 3 30v i 4 40v co dawało by 200wat/4om ..........
    jakożródła sygnału użyłęm siebie :D ( dotykałęm palcem wejśćia nie dotykając nigdzie masy generowałęm więć 50hz :D ) a obciążenia nie było ( ty;lko miernik )

zrobiłęm jeszcze jeden pomiar dorknąłęm paluchem wejśćia do wyjśćia włączyłęm głósnik 4 om i między niego a wzmak amperomierz na zakresier ac i w momencie kiedy paliłą sie 1 dioda ( warkot nie do zniesienia bo bas podbity na full i to sinus 50hzx przecież :D) prąd ,miał wartość 2,5A

wniosek mamy żę pierwsza dioda zapala sie przy 60wat/4om ????????? dobrzer myśłe ??? więc proporcjonalnie 2 przy 100/4 3 przy 150/4 czwarta przy 200/4 ???????

ma ktoś może wzory na napięćie i prąd wzmaka przy x mocy ???

prosze pomóżcie rozwikłać zagadke pt mmoc forte 201 :D:D:D:D z góry dzięki

• #4 17 Sty 2005 14:45
    micho a
    Poziom 35  

wiem żę ponaglanie jest zabronione regulaminem ale prosze o pomoc każdemu kto weżmie udział w dyskusji daJE oprócz pomógł 10 punków prosze !!!!!!

wszystko sie od tego wzmaka pali ma szatanśką moc i kopa hwc8-12ma300 alpharda jalk posłucham 30 minut to sie gorący robi w dodatku rwie zawieszenie topią sie cewki w zwrotkach palą wysokotonowe aramagedon a natężenie basu jest tak niesamowite żę wszystko mi z pólek leci łacznie z 7kg kolumnami :D

ja myśłe że on ma 200/8 ale ten wskażnik wysterowania już pisałęm jakoś dziwnie sie zapala

pozatym zakładając że zabezp przeciwzwarciowe działa to na 4 om byłby jaki rozkłąd mocy mi sie wydaje żę 1 dioda 60wat 2 dioda 100wat 3dioda 150 4 200wat problem w tym żę zakładając takie napięcia miałby 100wat/8om nie 200 :/

każa wskazówka jest cenna co i jak pozatym dało by rade sprawdzić to zabezp bez oscyloskopu czy działa bo wzmak wedł€gvu chodzi na 1/2 mocy a potwornie sie grzeje po 30 min jest prawie nie do dotknięcia .......

jeszcze raz prosze o pomoc każa wskazówka sie przyda od razu zanznaczam żę niestety nie dysponuje oscyloskopem ani genberatorem niestety ............. z góry dzięki za wszystko

• #5 17 Sty 2005 15:02
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Micho, problem nie leży w wzmacniaczu, tylko w tym, że jesteś przyzwyczajony do oszukanych i zaniżanych parametrów, a ten wzmacniacz jest po prostu nie oszukany, ale za to twój głośnik, którym dysponujesz, to na pewno, już samo to, że się magnes grzeje, świadczy, że jest mocno przeciążony. Już nie raz pisałem, że nie problem jest zrobić mocny wzmacniacz, ale problem to później to obciążyć, wiec nie szukaj winy w nim, poustawiaj sobie odpowiednio prądy i ciesz się, że masz takiego byka. A punkty sobie zostaw, ja ich mam aż za nadto.
    Pozdrawiam

• #6 17 Sty 2005 15:14
    micho a
    Poziom 35  

nie no janek czyli on ma 200/8 ??? to zakładając żę działa zabezp 200/4 też ??? i jaki byłby rozkłąd mocy na wskażniku wysterowania ???

jest to bardzo ważńe bo mam słabe głóśniki jak sami widzicie i musze po wskażniku moć mniej więcej określić moc żęby znofu czegoś nie spalić :D

rozpiske częśvci napięc dałęm już w 2 drugim pośźćie a to ważńe bo te głósniki muszą jeszcze zyć :D a w końcu po to jest wskażnik wysterowania żęby moc ocenić :D

janek ja wiem że on nie jest oszukany to kwałwzmaka ja na moich 9mkw nie jestem w stNIE go do przesteru doprowadzić bo mnie zabije ten bas :D ale w więszym pomieszeczeniu trzeba więćej mocy mam słabe kolumny i musze mieć móżliwośc ocenić moc pożniejm te kolumny zmienie :D

za 86 zł to była okazja życia cały sprawny jeszcze :D

mam zdjęćia jeszcze większego bydlaka waży 36 kg nazywa sie unitra w400 ma wiatrak i 400wat4 om trafo 1100/xx od kolegi altona dostałęm niebawem zamieszcze to to już w ogółe do burzenia sćiań :D:D

• #7 17 Sty 2005 15:44
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Micho, ten wskaźnik to zwykły woltomierz, są tam peerki, to sobie ustaw jak tobie pasuje. Czy ten 400W to nie jest czasem model RWM-1505 parę dni temu go naprawiałem, też taki ciężki.
    Pozdrawiam

• #8 17 Sty 2005 22:01
    micho a
    Poziom 35  

nie no chodzi mi o to tylko że skoro przy pierwszej diodze mam 10v to mam 60wat na 4 om lub 30wat/8om tak ??a skoro druga to ok 20v ( wsztstko mierzone voltomierzem ac na wyjściu sygnał sinus 50hz ) to druga to 100wat i ile powinno byćź przy 200wat 8 om mocy napięcia ?? 40v ??? mi nie chodzi o to żę mi sie tam nie podoba żę tam 3 dioda sie przy x volt zapala tylko jak z tego wskażnika mniej więcej moc odczytać bo przy obecnych kolumnach to ważńe bo nie dożyja następnego miecha :D pozatym nie wiem czy to zabezp działa i przydało by sie umieć moc odczytywać z tych diód :D

oto fotka tego wzmaka 400/4 też fajny sprzęt tylko skąd kolumny :D

• Pomocny post
    #10 17 Sty 2005 22:46
    KB
    Poziom 25  

Forte 201 to po prostu końcówka mocy, co prawda starszego typu ale dość solidna.
    Jest to typowy układ mostkowy, który przy odpowiednio sztywnym zasilaczu daje naprawdę 4 krotny wzrost mocy wyjściowej co jedna gałąź mostka przy tym samym obciążeniu.
    Np. profesjonalne końcówki mocy mają powiedzmy 400W na 8 om, 650 na 4 omy i 800 na 2 omy na kanał a w mostku 1200 na 8 om i 1600 na 4 omy.
    Natomiast nie spotkałem się z konstrukcjami, które wytrzymywałyby obciążenie 2 omów przy pracy mostkowej.Tak że nie szalej z tymi dwoma omami...
    Pozdrawiam i życzę dobrego kopa!

• #11 18 Sty 2005 00:18
    ALTON
    Poziom 38  

Heh widze moje fotki :).Ten wzmacnaicz to naprawde kawał bydlaka.trafo ma 1100W i wymiary ok 20x20x10cm !!.Pracuje on w mostku.Ogółem jest tam 12 tranzystorów KD503 co wprawia w zachwyt :).Radiatory chłodzi wentylator który wieje tak że cały kurz wywiewa jak obudowa sie otworzy.Ma mase zapezpieczeń.Coby sie źle nie zrobiło zaraz tylko cyk i już.Lampka AWARIA i działa normalnie.Waga potężna.Cudo ;)....Hehhe a w tle widzicie Pioneera A656 :)

• #12 18 Sty 2005 14:33
    micho a
    Poziom 35  

KB to żę forte jest soloidny to wiem i to bardzo

czyli moc już ustalona ma 200wat 8om dziękuje za to obecnie pracuje na 4 om dlatego bez urazy koledzy ale wróćmy do sedna sprawy czyli jak odczytać moc z vu ??? czy wystarczy pomierzyć napięcie np przy jakim zapala sie 1 dioda 2 itd i przeliczyć to na moc ??? no to wtedy wychodzi 20v przy drugiej czyli 100wat/4 om lub 50/8om bo jest 20v zmiennego na wyj ( sygnał 50hz sinus ) dobrze ???????????? i ile v powinno być na wyj przy 200wat 8 om 40v ????????

z góry dzięki za to KB dzioęi za życzonka kopa ale szybom meblom i głósnikom już wystarczy na moich 9mkw jeszcze nawet 5 min na fullu nie słuchałęm bo wytrzymać nie idzie ale szykuje sie impra to sprawdziomy możliwości :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME