Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powrót do pieca wyżej niż powrót z instalacji

grze_g 21 Jun 2012 21:13 5283 2
    grze_g
    Level 11  
    Witam.
    Zostałem zmuszony przez awarie do wymiany kotła c.o. i moj wybór padł na Zębiec kwk 12 kw.Po zdemontowaniu starego i przymierzeniu nowego kotła okazało sie ze króciec powrotny wody c.o przy piecu jest o 25cm wyzej niz był w starym piecu.Sytuacja wyglada tak ze w trzech pomieszczeniach przylegajacych do kotlowni instalacja powrotna idzie na tej samej wysokości co w kotłowni i na tej samej wysokosci co był króciec powrotny do starego pieca.Dwa nastepne pomieszczenia sa o 30cm wyżej i instalacja idzie rowniez o 30cm wyzej.Instalacja jest starego typu gdzie zasilanie (rury 6/4) ida gora pod sufitem.Do tej pory dzialalo to grawitacyjni teraz planuje założyc pompe ale chcialbym zeby nadal dzialalo rowniez grawitacyjnie.Pytanie do madrych głów w tej branzy:czy jeżeli powrót przy samym piecu podniosę o 25 cm powyżej poziomu instalacji powrotnej tzn.wejscie do pieca powrotu bedzie wyzej o 25 cm niz rury powrotne z trzech pomieszczen a o 5cm niżej niz rury powrotu z dwoch pozostałych pomieszczen to bedzie to dzialalo grawitacyjnie? czy bedzie sie w jakis sposob blokowalo?
    Z góry dziekuje za pomoc
    saskia
    Level 39  
    Musi pracowac, ale dla pewnosci rownomiernego przeplywu, zlaczyl bym stare powroty (z lagodnym spadkiem) na najnizszym poziomie i jako jeden wspolny powrot podlaczyl do kotla na wyzszym poziomie.
    Zwroc uwage ze sam kociol w grawitacji dziala jak pompa, podnosi cieplejsza wode do gory i zaciaga zimna (sama musi wplynac) na jej miejsce.
    W ukladzie z pompa nie powinno to tez zrobic roznicy.
    Postaraj sie aby spadki rur w odpowiednim kierunku byly zachowane , to zabezpieczy cie przed powstaniem syfonow ktore blokuja przeplyw.
    grze_g
    Level 11  
    Dziekuję bardzo za zainteresowanie."kamień spadł mi z serca" bo juz sie bałem ze bedę musial kuć dziure w podlodze na piec