Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymagania dla producentów elektroniki w Polsce

sulfur 21 Cze 2012 21:46 2306 11
 • #1 21 Cze 2012 21:46
  sulfur
  Poziom 24  

  Chciałem zapytać bardziej doświadczonych kolegów, czy i ewentualnie jakie muszę spełniać kryteria urządzenia elektroniczne wprowadzane na rynek Polski przez krajowe firmy. Czy są jakieś wymogi, badania czy inne wymagania, które trzeba zaliczyć, żeby urządzenie można było legalnie sprzedawać na terenie kraju.
  Za wszystkie merytoryczne odpowiedzi z góry dziękuję.

  0 11
 • Pomocny post
  #2 21 Cze 2012 21:58
  AnTech
  Poziom 31  

  Zapoznaj się z dyrektywą LVD, dyrektywą ROHS, procedurami deklaracji CE, etc...
  Miłej lektury, wujek google na pewno pomoże.

  0
 • #3 21 Cze 2012 22:01
  sulfur
  Poziom 24  

  Dziękuję za odpowiedź. Jednak moje pytanie dotyczy absolutnego minimum. Czy CE jest obowiązkowe ? Bo że ROHS tak, to wiem.

  0
 • Pomocny post
  #4 21 Cze 2012 22:03
  gaskoin
  Poziom 38  

  CE obowiązuje jeśli chcesz sprzedawać swój produkt na terenie Unii Europejskiej. W tym Polski.

  0
 • Pomocny post
  #6 21 Cze 2012 22:19
  gaskoin
  Poziom 38  

  LordBlick napisał:
  CE to jest tylko deklaracja producenta, podobna do znaku "China Export".


  Tak, można ten certyfikat wystawić sobie samemu, z resztą jak wszystkie inne. Gorzej jak coś się stanie i trzeba będzie pokazać wyniki badań, które potwierdzą certyfikacje :)

  0
 • #7 21 Cze 2012 22:30
  sulfur
  Poziom 24  

  LordBlick napisał:
  EMI/EMC+LVD dla elektroniki zasilanej z sieci energetycznej.
  A jeśli urządzenie jest zasilane z 12VDC to też ? Jeśli urządzenie jest przystosowane i może sterować odbiornikami zasilanymi z 230VAC to też ?

  0
 • Pomocny post
  #8 21 Cze 2012 23:01
  LordBlick
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Dużo zależy też od przeznaczenia urządzenia. W/w normy dotyczą głównie przeznaczenia na rynek konsumencki. Generalnie bezpieczeństwo użytkowania, niska emisja zakłóceń (zarówno w eter jak i do sieci zasilania), odporność na zakłócenia w tym ESD( oj miałem z tym przejścia... ;) ). Dużo informacji jest na stronie UDT i wielu laboratoriów badawczych.

  0
 • Pomocny post
  #9 21 Cze 2012 23:07
  gaskoin
  Poziom 38  

  Na politechnice śląskiej mają komorę GTEM (Do bodajże 30GHz) i inne cuda. Wystawiają nawet różnorakie certyfikaty. Można tam też przedzwonić i się wszystkiego dopytać, chyba, że będziesz przejazdem w gl.

  Problemem też są inne kwestie - tak jak na przykład w przypadku komputerów PC. Wszystkie komponenty komputera mają normy itd itp. Ale komputer jako całość rzadko kiedy jest badany pod kątem spełnienia norm :)

  Tak więc i Twoje urządzenie może spełniać wszystkie/jakieś normy a z podpiętym zewnętrznym modułem, który też spełnia normy, już ich nie spełni. Tutaj niestety zasada superpozycji nie obowiązuje :)

  0
 • #10 21 Cze 2012 23:21
  sulfur
  Poziom 24  

  Dostęp do komory GTEM to ja mam bez problemu. Problem to przebić się przez ten stos makulatury ze swoim brukselskim bełkotem i określić właściwie co trzeba spełnić. W zasadzie słowo klucz na dziś to że obowiązkowo EMC, LVD i CE. Jest jeszcze ROHS, ale na to akurat liczę, że się nie łapę.

  0
 • Pomocny post
  #11 22 Cze 2012 08:11
  Freddie Chopin
  Specjalista - Mikrokontrolery

  sulfur napisał:
  W zasadzie słowo klucz na dziś to że obowiązkowo EMC, LVD i CE.

  LVD wbrew nazwie obowiązuje dla urządzeń zasilanych napięciem przynajmniej 50V. Generalnie UE dba o rozwój drobnych przedsiębiorców (; Tyle że tych związanych z egzekwowanie norm, a nie takich którzy cokolwiek produkują...

  sulfur napisał:
  Jest jeszcze ROHS, ale na to akurat liczę, że się nie łapę.

  Ciekawe założenie, biorąc pod uwagę fakt, że od roku nie ma już żadnych wyłączeń, a produkcja wcześniej wyłączonych typów (kategoria 8 i 9, urządzenia medyczne i przemysłowe) musi przejść na RoHS w ciągu kilku najbliższych lat (zależnie od typu).

  No i zapomniałeś jeszcze o kolejnym genialnym pomyśle UE zwiększającym drastycznie konkurencyjność producentów europejskich, czyli WEEE (po polskiemu ZSEiE)...

  4\/3!!

  0
 • Pomocny post
  #12 22 Cze 2012 16:55
  Udios
  Poziom 12  

  Specem nie jestem ale ja widzę to tak:

  Wszystkie urządzenia sprzedawane w Unii Europejskiej muszą posiadać deklarację zgodności. Deklarację zgodności wystawia producent. W deklaracji zgodności producent czyli Ty stwierdza iż dane urządzenie zostało wyprodukowane zgodnie z wymaganymi dyrektywami i jest bezpieczne dla użytkownika.
  Jakie dyrektywy Cie obowiązują nie wiem, ale najprościej dowiedzieć się to proponuję poszukać na rynku podobnych urządzeń jakie chcesz produkować i zerknąć do ich certyfikatów na jakie się powołuje ich producent.
  Odnośnie zlecania badań certyfikujących.
  Są one z reguły bardzo drogie i pozwalają sobie na nie duże firmy robiąc coś masowo, lub gdy takie elementy muszą być pewne, bezpieczne jak urządzenia ciśnieniowe, dźwigowe, zabezpieczające, górnicze itp.
  Zwykły Kowalski robiący jednostkowe urządzenia sam wystawia deklarację zgodności i znakuje urządzanie znakiem CE (uwaga symbol znaku CE musi być zgodny z wytycznymi) bo inaczej urządzenie zamiast kilkaset złotych kosztowało by dużo więcej.
  Ale wiąże się z tym odpowiedzialność prawna. Osoba wystawiająca certyfikat ponosi odpowiedzialność prawną za dane urządzenie. Czyli jeżeli komuś się coś stanie ze względu na złe zabezpieczenie urządzenia, lub po włączeniu urządzenia przestają działać odbiorniki radiowe w obrębie kilometra to dane urządzenie, deklaracja zgodności i producent będą brani pod lupę.

  Hasła które musisz szukać to
  deklaracja zgodności
  np http://pl.wikipedia.org/wiki/Deklaracja_zgodno%C5%9Bci
  oznaczenia CE
  np http://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE
  dyrektywa maszynowa
  np http://www.mg.gov.pl/files/upload/8323/broszura_maszynowaCALA.pdf
  tu jest trochę o deklaracji zgodności i znakowaniu maszyn choć nie wiem czy akurat ta jest aktualna.

  Tu znalazłem ciekawie rozwijający się temat na twoje potrzeby
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic584309.html#8674928

  Pozdrawiam

  0