Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linksys RV042 przetwornica w routerze głośno piszczy po czym się wyłącza?

Mark @ 21 Cze 2012 23:27 3094 7
  • #1 21 Cze 2012 23:27
    Mark @
    Poziom 13  

Linksys RV042 przetwornica w routerze głośno piszczy po czym się wyłącza?
    Witam
    Kupiłem jakiś czas temu używany router Linksys RV042. Okazało się, że po załączeniu bardzo głośno piszczał po czym po chwili wyłączał się. Winowajcą pisków był dławik oraz wybrzuszony kondensator elektrolityczny na wejściu zaraz za pozystorem, który to wyłączał router.

Wymieniłem wspomniany kondensator elektrolityczny oraz dwa połączone równolegle ze sobą kondensatory elektrolityczne 1000µF, które są w szeregu z dławikiem (były wyschnięte). Router ruszył działa, piski znacznie ucichły.

I teraz pytanie czy to normalne zachowanie że kondensator 220µF zaraz na wejściu zasilania za pozystorem był gorący? Napięcie zasilania 12,5V za pozystorem spadek do 11,8V kondensator wymieniony na 35V tak samo na zasilaczu impulsowym i transformatorowym.

Kondensatory 1000µF o których pisałem wyżej również nagrzewają się wraz z dławikiem do znacznych temperatur (parzą w palce). O ile pamiętam kondensatory były na 10V wymieniłem na 25V Low ESR. Początkowo były wymienione na kondensatory elektrolityczne o takim samym napięciu jak były fabrycznie, ale tak się nagrzewały że był strach iż eksplodują.

Przetwornica działa na układzie scalonym MC34063 i Mosfecie SSM9435GM, które również znacznie się nagrzewają, i nie wiem czy jest to normalne zjawisko czy oznaką jakiegoś uszkodzenia.

Linksys RV042 przetwornica w routerze głośno piszczy po czym się wyłącza? Linksys RV042 przetwornica w routerze głośno piszczy po czym się wyłącza?
    Poprawiłem TONI_2003.

0 7
  • Pomocny post
    #2 21 Cze 2012 23:48
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    34063 nie należy do najlepszych przetwornic. Kondensatory elektrolityczne mają szeregową rezystancję i jak płynie prąd (rozładowanie i ładowanie) to się grzeją. Większa indukcyjność dławika zmniejszyła by pulsację prądu i grzanie się kondensatorów. Jak jest miejsce to dodaj do kondensatorów elektrolitycznych kondensatory ceramiczne, tak z 1uF, wezmą trochę na siebie.

0
  • #3 23 Cze 2012 10:40
    Mark @
    Poziom 13  

Z tym, że kondensatory elektrolityczne przy dławiku się grzeją to rozumiem, ale że kondensator, który filtruje napięcie wejściowe też jest gorący to jak dla mnie jest dziwne. Oryginalnie był tam 220µF/16V, ale taki robił się w kilka sekund bardzo gorący więc wymieniłem na 220µF/35V i jest trochę chłodniejszy.
    Przy takich temperaturach kondensatory elektrolityczne po roku, dwóch znowu wyschną...

0
  • #4 23 Cze 2012 10:47
    tronic1
    Spec od komputerów

Przydał by się oscyloskop. Przetwornica może generować jakieś oscylacje pasożytnicze o dość dużej amplitudzie i stąd grzanie. Można " pozapinać " trefne punkty kondensatorami ceramicznymi.

0
  • #5 25 Cze 2012 20:43
    Mark @
    Poziom 13  

Zgodnie z radami dołożyłem 1µF ceramiczny do kondensatorów przy dławiku jak i do kondensatora elektrolitycznego 220µF na wejściu. Jak na moje oko temperatura kondensatorów elektrolitycznych za dławikiem nieco spadła, ale powyższy zabieg nie sprawdził się przy kondensatorze elektrolitycznym na wejściu zasilania.

0
  • #6 25 Cze 2012 23:09
    Dar.El
    Poziom 40  

Musisz dać więcej kondensatorów elektrolitycznych.

0
  • #7 28 Cze 2012 09:10
    darpajdp
    Poziom 22  

Mark @ napisał:
    Z tym, że kondensatory elektrolityczne przy dławiku się grzeją to rozumiem, ale że kondensator, który filtruje napięcie wejściowe też jest gorący to jak dla mnie jest dziwne.
    On nie tylko filtruje napięcie na zasilaniu, z niego jest impulsowo pobierany prąd przez przetwornicę, dlatego też się grzeje, powinieneś też zastosować kondensator Low ESR.

0
  • #8 28 Maj 2014 14:22
    Mark @
    Poziom 13  

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Router do dnia dzisiejszego działa bez zastrzeżeń.
    Temat zamykam

0