Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

trzaski w radiogramofonie ballada tylko na falach długich i srednich

darekrb 22 Jun 2012 01:00 2731 12
    darekrb
    Level 10  
    Moze ktos juz spotkał sie z problemem trzasków w starym odbiorniku ballada.Sprawa wygląda tak ze słychac je tylko na falach długich i srednich, przy włączonym tylko wzmacniaczu jest cisza. Jak tylko przełącze na radio zaczyna sie trzeszczenie (potencjometr jest nowy), wszystkie lampy podmieniałem i jest to samo. Trzask nie jest jednostajny , pojawia sie co chwila szczegolnie narasta kiedy nie odbieram zadnej stacji , przy nastrojeniu np na pr 1 jest prawie niesłyszalny. Opukiwanie nic nie daje.

Proszę poprawić pisownię, również w tytule tematu. [Futrzaczek]
    wieswas
    Level 33  
    To, że po dostrojeniu do stacji trzaski się zmniejszają, to rzecz normalna.
    Każdy odbiornik posiada pętlę progowego, ujemnego sprzężenia zwrotnego zwaną ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia).
    Czy te trzaski nie pochodzą od zbliżającej się burzy ? Szczególnie na falach długich trzaski pojawiają się nawet wtedy, gdy burza odległa jest nawet o dziesiątki kilometrów. Ostatnio burze są u nas codziennością. Jaki jest charakter tych trzasków ?
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Quote:
    Każdy odbiornik posiada pętlę progowego, ujemnego sprzężenia zwrotnego zwaną ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia).

Nie wiem, jak te trzaski wyglądają, ale są przypadki podobnie objawiające się, kiedy fiksują kondensatory w pętli ARW, zwłaszcza te filtrujące. Nie znam dokładnych przyczyn takiego stanu rzeczy, ale przypuszczam, że dzieje się to na wskutek powstawania mikroprzebić w ich dielektrykach i gwałtowne rozładowywanie.

:arrow: darekrb, masz możliwość to nagrać? Może to faktycznie tylko burza lub ładunki elektrostatyczne osiadające Ci na antenie.
    ankowalik
    Level 24  
    Źródłem trzasków może być zapyziały silnik w pobliskim warsztacie, ja tak mam, niestety :cry:
    pozdrawiam
    andre
    ps skarga do PAR?
    Moderated By Grzegorz Markowski:

Proszę nie polecać kontaktu z czymś, co już dawno nie istnieje.
    GM

wieswas
    Level 33  
    Trzaski pochodzące od silnika łatwo odróżnić od trzasków pochodzących od burzy.
    Trudniejsze są do rozpoznania trzeszczenia wewnątrz radia.
    Zaekranuj całe radio wstawiając je do lodówki lub pralki (bez wody!) (':D')
    i włącz je na cały regulator. Jeżeli będzie słychać takie same trzaski, to znaczy, że wytwarza je radio, jeżeli nie, to znaczy, że pochodziły z anteny.
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Quote:
    Jeżeli będzie słychać takie same trzaski, to znaczy, że wytwarza je radio, jeżeli nie, to znaczy, że pochodziły z anteny.

A co w przypadku, kiedy wytwarza je radio pod wpływem zmieniającego się sygnału z anteny?
    Teoria ta, w tym momencie, leży.
    krel
    Level 19  
    Witam!

Spróbuj wykonać następujący eksperyment:
    Włącz radio na zakresie fal długich i poczekaj aż pojawią się trzaski.
    Następnie wyjmij wtyczkę z gniazdka - radio jeszcze przez krótką chwilę będzie grać.
    Posłuchaj czy trzaski znikną, czy też dalej je słychać.

Jeśli trzaski ucichną to wskazuje na to że że zakłócenia przedostają się od strony zasilania odbiornika. Proponuję wówczas sprawdzić kondensatory C27 i C28 przy transformatorze zasilającym. Schemat

Jeśli trzaski dalej słychać, to spróbuj wylutować kondensator C4. Jeśli trzaski pozostaną to znaczy że ich źródło znajduje się gdzieś "w prawo" od lampy ECH81. Do sprawdzenia podstawki ECH81 i EF89, ewentualnie dioda detektora. Warto też poobserwować napięcia na anodach i siatkach drugich lamp ECH81 i EF89. Wahania napięcia "w takt" trzasków oznaczają uszkodzenie któregoś z elementów w danym obwodzie. Warto też sprawdzić podstawki lamp czy dobrze kontaktują, ewentualnie czy nagromadzony kurz nie powoduje przebicia.

Jeśli po wylutowaniu C4 trzaski ucichną, to do sprawdzenia przełącznik zakresów i cewki obwodów wejściowych (czy końce są pewnie przylutowane).

Pozdrawiam!
    ankowalik
    Level 24  
    Tak z ręką na sercu, to w aglomeracjach jest tyle żródeł zakłóceń, że odbiór
    AM staje się "dziwnym hobby"
    andy
    Ps usiłowałam usunąć wzmiankę o PAR. Niestety, jest to już niemożliwe.
    Wasz
    andre
    krel
    Level 19  
    ankowalik wrote:
    Tak z ręką na sercu, to w aglomeracjach jest tyle żródeł zakłóceń, że odbiór
    AM staje się "dziwnym hobby"
    andy

To prawda. Sam kiedyś założyłem wątek na ten temat.
    Myślę jednak że może warto najpierw przyjrzeć się odbiornikowi, bo a nuż uda się jednak znaleźć przyczynę i radyjko jednak będzie grało czysto.
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Jeszcze dwie kwestie, które zostały skrupulatnie dotychczas pominięte:
    - jest to wersja z lampami loctalowymi (ECH21, EBL21 - niespotykana) czy nowalowymi (wspomniane już EBH81, EBF89, ECL86, popularna)

- co się dzieje na falach krótkich?
    ankowalik
    Level 24  
    Futrzaczek wrote:

- co się dzieje na falach krótkich?

No to skoro Waść ciekaw to przypomnę tytuł: "trzaski.......tylko na falach długich i średnich".
    Ale, ale, swoją drogą (mam nadzieję, że nie mącę wątku), zacytuję wieszcza: ostatnio na krótkich "Chińczycy trzymają się mocno".
    Z wyrazami szacunku
    Wasz andre
    User removed account
    User removed account  
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Quote:
    W Romansie taki problem robiły mi podstawki pod lampami ECH21. Powodem było to, że (wprost nie do uwierzenia) słabo łączyło środkowe gniazdo podstawki z wypustką cokołu lampy.

To akurat dosyć częsta usterka. Podstawki loktalowe trzeba czyścić i doginać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac uruchomieniowych.
    Quote:
    No to skoro Waść ciekaw to przypomnę tytuł: "trzaski.......tylko na falach długich i średnich".

Pytanie zatem: czy fale krótke działają poprawnie, czy też nie działają wcale?
    Jeżeli wcale, wówczas jest mozliwe, że coś złego się dzieje w którymkolwiek miejscu układu. Jeżeli zaś funkcjonują prawidłowo, wtedy trzeba patrzeć tylko na obwody pracujące na falach długich i średnich, co diametralnie zmienia sytuację.
    Lecz, by do tego dojść, trzeba chociaż na chwilę odrzucić złośliwość.